na pleciach štátne a samosprávne orgány. Len v Prešovskom kraji ide podľa vlaňajších údajov o 252 rómskych osád. "Práve v týchto dňoch kompletizujeme najnovšie údaje. Podľa informácií z jednotlivých okresov máme 251 osád, ale ešte nám chýba počet z okresu Humenné. Je možné, že konečné číslo bude okolo 260 a to znamená, že len za rok vzniklo zhruba 10 nových osád. Napokon, už dlhodobo je koncentrácia osád v našom kraji najvypuklejšia," povedal nám poradca prednostu krajského úradu pre rómsku otázku Marián Bača.
Tieto fakty nás zaujímali v súvislosti s informáciou, ktorú pre TASR uviedol minister výstavby a regionálneho rozvoja SR István Harna o zvýšení dotácie zo štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) na výstavbu nájomných bytov. Zmena výšky obstarávacích nákladov z 50 na 80 percent, by sa podľa jeho slov mala stať motiváciou pre obce, v ktorých starostovia plánujú zmeniť úroveň bývania ľudí žijúcich v rómskych osadách. Podotkol, že očakáva iniciatívu predovšetkým od starostov. Tí by mali v rámci verejnoprospešných prác zapojiť do procesu výstavby aj obyvateľov osád. Spomenul aj fakt, že byty sa potom stanú majetkom obcí, nájomné zmluvy môžu uzatvárať na dobu neurčitú a aj výška nájomného môže byť z rozhodnutia obce nižšia. Ich rozpočet by teda výstavba mala zaťažiť už len na 20 percent, ale už roky je verejným tajomstvom, že balík financií, s ktorými môžu samosprávy hospodáriť im často nestačí ani na základné potreby. Otázkou je aj to, koľko obcí v kraji má v blízkosti osád pripravené inžinierske siete na takej úrovni, aby sa dotácia naozaj stala motivujúcou. "Môžem zodpovedne povedať, že 90 percent osád v kraji nemá ani majetkové vysporiadanie a akákoľvek výstavba je pre nich preto nemožná. Máme však aj zoznam obcí, v ktorých starostovia už urobili potrebné kroky na vysporiadanie a sú pripravení využiť ponúkané možnosti," konštatoval M. Bača a dodal, že základnú prípravu majú za sebou najmä okresy Prešov, Vranov nad Topľou, Stará Ľubovňa a Humenné.
Na druhej strane je v kraji veľa obcí, kde Rómovia nemajú v osade ani prívod elektriny, či vody a za celé desaťročia sa nenaučili "bývať". Neraz sme na stránkach našich novín informovali o starostiach starostov z rôznych kútov kraja. O ich bezradnosti nad devastáciou bytoviek, ktoré rómskej komunite odovzdali do užívania v 70-tych až 80-tych rokoch. Zlikvidovať osady, hoci len čiastočne, nebude ľahké a to nielen kvôli nedostatku finančných zdrojov. Pripomíname napríklad desiatky čiernych stavieb, ktoré vznikli po povodniach v Jarovniciach (okres Sabinov), alebo nedávno publikovaný problém z toho istého okresu, kde sa starosta obce Krivany usiluje vytvoriť lepšie podmienky pre tamojšiu komunitu. Keďže sa obec nachádza v ochrannom pásme pitnej vody, zásadnou prekážkou sa stala vhodná lokalita na umiestnenie osady.
Poradcu pre rómske otázky M. Baču sme sa opýtali aj na to, či už uvažovali o globálnom riešení špecifických i všeobecných problémov osadníkov. "Určite sa tým bude Úrad vlády SR zaoberať, lebo nie je možné, aby sa naďalej množili nelegálne osady, aby existovalo toľko nevyjasnených vzťahov, ktoré samosprávam v konečnom dôsledku zväzujú ruky," poznamenal M. Bača.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.