verdiktu predchádzali, sme v našich novinách priebežne informovali. Firma prestala platiť ľuďom mzdy, problematické bolo aj plnenie záväzkov vyplývajúcich z obchodného styku či záväzkov voči štátu. Minulý týždeň sa uskutočnilo prieskumné pojednávanie, spojené so schôdzou veriteľov a tak nás zaujímalo, aký majetok spadá do konkurznej podstaty, aké má firma záväzky a tiež, aký bude spôsob speňažovania majetku. O vyjadrenie sme požiadali správcu konkurznej podstaty JUDr. Vladimíra Bajtoša.
Vedenie spoločnosti KPS, a. s. sa od začiatku bránilo vyhláseniu konkurzu, spochybňovalo oprávnenosť jeho vyhlásenia aj v odvolaní sa na Najvyšší súd SR. Ten však potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Košiciach, ktorým bol konkurz vyhlásený. Stavebná firma patrila rodine Vranovských, generálnym riaditeľom bol Ing. Martin Vranovský, syn prednostu Krajského úradu v Košiciach. Po tom, čo KPS skončila v konkurze, najvýznamnejšie stavebné aktivity vyvíja v súčasnosti jej pôvodne dcérska spoločnosť, výrobné družstvo Orvis.
V čase vyhlásenia konkurzu KPS, a. s. prakticky nedisponovala žiadnymi prostriedkami na peňažných účtoch, banky si svoje záväzky vo výške zhruba 50 miliónov uspokojovali len čiastočne v zmysle podpísaných úverových zmlúv. Už dlhšiu dobu boli mzdy vyplácané len čiastočne, firma mala niekoľkomiliónové podlžnosti voči zamestnancom aj na diétach. Ohrozený bol aj príjem z prenájmu nehnuteľností, keďže firma neplatila za médiá a došlo napríklad k odstávke vody.
"Počas konkurzu som uzavrel ďalšie nájomné zmluvy na nehnuteľnosti aj stavebné zariadenia. Od piateho septembra do začiatku februára príjem spoločnosti predstavuje štyri milióny korún," informoval nás V. Bajtoš. "Od začiatku vyhlásenia konkurzu sa plnili všetky záväzky voči zamestnancom a to vrátane odstupného. V decembri som vyplatil aj časť omeškaných miezd."
V súčasnosti firma zamestnáva už len 18 ľudí, z ktorých dvaja sú vo výpovednej lehote. Aktíva spoločnosti predstavujú 244 miliónov 141 tisíc korún, na druhej strane pasíva dosiahli čiastku 200 miliónov 304 tisíc. Znalecká hodnota nehnuteľného majetku je 210 miliónov 92 tisíc korún, hnuteľného 4 a pol milióna a materiálové zásoby sú vo firme za 436 tisíc korún. Pohľadávky predstavujú 18 miliónov 411 tisíc a finančné investície 10 miliónov 661 tisíc korún. V prieskumnom pojednávaní si veritelia prihlásili pohľadávky za takmer 253 miliónov vrátane úrokov a penále z omeškania, správca uznal pohľadávky v úhrnnej výške 192 miliónov 514 tisíc korún.
V júli minulého roku sme priniesli v Korzári článok o spoločnosti KPS, kde si svoje názory konfrontovali Martin Vranovský ako generálny riaditeľ a František Brejžek zo spoločnosti Stavovýroba, ktorá je jedným z veriteľov KPS. Keďže ich názory na niektoré problémy sa diametrálne líšili, zisťovali sme, ako sa majú veci z pohľadu správcu konkurznej podstaty.
Podľa Ing. Brejžeka dcéra KPS, firma ISG, odpredala nehnuteľnosť bez vedomia vtedy ešte len predbežného správcu konkurznej podstaty, čo podľa neho nebolo v poriadku. Ako poznamenal V. Bajtoš, ISG trebárs aj ako dcérska spoločnosť bola samostatným právnym subjektom a preto on z pozície správcu inej, hoci materskej spoločnosti, nemohol takéto konanie ovplyvniť.
Jednou z firiem, ktorá dala návrh na konkurz, bola Gasotherma. Na rozdiel od M. Vranovského, ktorý tvrdil, že došlo k finančnému vysporiadaniu s touto firmou, jej konateľ Bartolomej Vaško mal iný názor. Ako nám vtedy povedal, KPS bez ich vedomia odkúpila niektoré pohľadávky ich partnerov voči Gasotherme, ktoré nemohli vyplatiť práve kvôli tomu, že čakali na peniaze od KPS. Bola teda Gasotherma uznaná ako oprávnený veriteľ KPS? "Ja som ich pohľadávku uznal, v prieskumnom konaní je však možnosť popierať pravosť pohľadávok aj vzájomne medzi jednotlivými veriteľmi. V súčasnosti beží 30-dňová lehota, počas ktorej sa môžu veritelia obrátiť na súd so svojimi námietkami," vysvetlil V. Bajtoš.
Správca potvrdil aj informácie, že hoci už bol podaný návrh na konkurz, vedenie KPS chcelo predať istú nehnuteľnosť. "Súhlas na odpredaj som nedal, pretože som musel v zmysle zákona čakať na rozhodnutie súdu o konkurze."
Predmetom skúmania bude ešte oprávnenosť prevodu trafostanice a časti pozemkov v areáli na Južnej triede, pretože tento prevod vedenie KPS uskutočnilo už po podaní návrhu na konkurz, ale ešte pred ustanovením predbežného správcu konkurznej podstaty.
Zrejme najproblémovejším momentom celého konkurzného konania bude doriešenie vlastníckych vzťahov ohľadom bytovky na Furči. Stavba ani zďaleka nie je dokončená, hoci budúci vlastníci bytov už vopred za ne KPS-ke zaplatili celkove 25 miliónov korún. Na dokončenie stavby by bolo potrebných ďalších 21 miliónov. O spôsobe vysporiadania rozhodne schôdza veriteľov, ale je reálny predpoklad, že tento objekt sa bude riešiť osobitne. Budúci vlastníci prejavili predbežný záujem o odkúpenie stavby po započítaní ich pohľadávok. Problémom je však ešte záložné právo zo strany Stavebnej sporiteľne, ktorá viacerým z budúcich vlastníkov poskytla úver na kúpu ešte nedostavaných bytov. Najbližšia schôdza veriteľov by mala prijať nový plán speňažovania.
Čo sa týka vysporiadania záväzkov s bývalými zamestnancami, správca predpokladá plné uspokojenie ich nárokov po tom, čo sa mu podarí speňažiť majetok konkurznej podstaty. Predbežný záujem o nehnuteľnosti prejavili ich terajší nájomcovia. V prvých kolách však zrejme bude na základe želania veriteľov správca ponúkať na predaj majetok v celku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.