vnútri Kurska, ktorý "priamo alebo nepriamo" spôsobil tragédiu ponorky a smrť 118 členov posádky, hoci túto tézu až doteraz ruské oficiálne miesta popierali, informuje denník Le Monde.
Podpredseda ruskej vlády a predseda vyšetrovacej komisie Iľja Klebanov v utorok prvýkrát zmenil oficiálne ruské vysvetlenia katastrofy ponorky Kursk. "Je absolútne jasné, že od začiatku hralo torpédo dôležitú úlohu pri potopení ponorky," vyhlásil Klebanov.
Až do utorka ruská vyšetrovacia komisia uvažovala o troch verziách katastrofy: malo ísť buď o kolíziu so zahraničnou ponorkou, nehodu v dôsledku narazenia na mínu a náhodný výbuch vo vnútri oddelenia s torpédami: túto poslednú tézu od septembra 2000 podporovali mnohí ruskí a zahraniční experti. Lenže generálny štáb ruských námorných síl nechcel tretiu tézu priznať.
V decembri sa zistilo, že niekoľko týždňov sa v čase nehody na ponorke konali skúšky torpéd.
V januári 2001 americkí vedci uviedli, že sa podarilo identifikovať dve udalosti potopenia Kurska: prvou je výbuch v sile ekvivalentnej torpédu a o dve minúty a niekoľko sekúnd potom nasledoval obrovský výbuch v sile päť ton trinitrotoluénu, čo zodpovedá výbuchu štyroch až ôsmich rakiet. Typ a frekvencia vĺn vylučujú možnosť "kolízie alebo nárazu s iným objektom" ako prvotnú príčinu tragédie Kurska.
Pomaly sa aj ruskí predstavitelia prikláňajú k názoru expertov. Definitívne závery zatiaľ ešte nepovedali. Tie uvedú, až ponorku Kursk vytiahnu z Barentsovho mora, na čom sa majú zúčastniť ruské aj zahraničné spoločnosti, uzatvára denník Le Monde. Ruská atómová ponorka Kursk sa potopila 12. augusta 2000 počas cvičení Severnej flotily v Barentsovom mori. Všetkých 118 členov posádky zahynulo.
Autor: Paríž/Moskva (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.