falošní komisári. Niekoľko mladých ľudí sa pokúšalo dostať do bytov ľudí pod zámienkou, že sú komisári. "Našťastie im nikto nenaletel," uviedol hovorca brnianskych strážnikov Vít Cvrček. Dodal, že mestskú políciu kontaktovalo už niekoľko občanov, ktorých falošní komisári navštívili. "Domáhali sa vstupu do bytov, zrejme si ich chceli prezrieť, aby ich prípadne mohli vykradnúť," povedal Cvrček.
Podľa hovorcu ČSÚ Jaroslava Poláka mnoho komisárov sa vzdalo funkcie, pretože po školeniach zistili, že na prácu nestačia. "Odmena viac ako desaťtisíc korún vyzerá lákavo, ale vyžaduje časovo náročnú a precíznu prácu," dodal Polák s tým, že komisári sa tiež obávajú agresívneho správania ľudí v súvislosti s tvrdením niektorých politikov, že sčítacie listiny vyžadujú mnoho informácií, ktoré považujú za zásah do súkromia. Ľudia majú obavy aj zo zneužitia informácií.
Úrad pre ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) i naďalej považuje za prebytočnú informáciu o rodnom čísle na sčítacích formulároch, rešpektuje však skutočnosť, že tento údaj žiada aj zákon. Podľa predsedníčky ČSÚ Marie Bohatej sa dohodli, že na sčítanie i na následné spracovanie dát budú dohliadať inšpektori ÚOOÚ.
Sčítanie ľudu sa v ČR uskutoční podľa stavu k polnoci z 28. februára na 1. marca. Zistené údaje ovplyvňujú okrem iného rozdelenie daní a aj niektoré celonárodné programy venované napríklad doprave, politike zamestnanosti, bývaniu a ďalšie. Prvé výsledky sčítania budú k dispozícii na začiatku júla. Na celú akciu je zo štátneho rozpočtu vyčlenených 2,4 miliardy korún, len odmeny sčítacích komisárov a revízorov predstavujú sumu 900 miliónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.