Jaroslava GAJDOŠOVÁ, Mirka HOROBOVÁ
Košice - Na sklonku minulého roka svetovú verejnosť šokovala správa o tom, že v turecká licenčná rada zakázala vysielanie kresleného seriálu Pokémon. Dve deti uverili, že majú rovnaké nadprirodzené schopnosti ako postavičky zo seriálu a vyskočili z okna... Sedemročný chlapec a štvorročné dievčatko skončili s ťažkými poraneniami v nemocnici. Aj v Belgicku bola reklamná mánia na Pokémonov vybičovaná do krajnosti. Plastové postavičky vkladali aj do detských zemiakových lupienkov. Malé dieťa sa figúrkou Pokémona nevedomky zadusilo. Týmto pokémonom v Belgicku týmto odzvonilo.
Až v šesťdesiatich krajinách regulačné orgány seriál označili za škodlivý a jeho vysielanie zakázali, alebo povolili odvisielať iba niektoré časti. No kým v ostatných krajinách sa vedú ostré debaty, ako sa zbaviť pokemánie, Slovenská televízia nedávno začala seriál vysielať. Pokémoni striehnu na deti z obrazovky od začiatku februára každý víkend podvečer. Pred príbehom aj po ňom idú reklamy s nosným heslom "aj ty si zožeň svojho Pokémona". Zaujímalo nás, či sa to stretlo u nás s negatívnou odozvou verejnosti.
"Nebola by som rada, keby si moje dieťa tento seriál obľúbilo, počula som o ňom veľa už negatívneho. No kým spočiatku sa synovi tie príšerky vôbec nepáčili, posledný diel ho naopak poriadne chytil. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť," hovorí matka 10-ročného chlapca.
Otec iného dieťaťa sa zas obáva, že mu pokemánia môže poriadne načrieť do vrecka.
"Deti teraz túžia mať čo najviac kariet s Pokémonmi, ktorých sú desiatky. V základnej sade je ich 60, ďalšie sady majú po jedenásť karát, no akých Pokémonov obsahujú, kupujúci nevie. Deti si ich potom vymieňajú v snahe získať kompletnú zostavu. Ide to do peňazí, pretože sady stoja niekoľko sto korún," konštatuje Róbert.
Seriál vznikol pred piatimi rokmi bol v Japonsku na základe videohry a vystupuje v ňom okolo 160 postavičiek Pokémonov, ktorí navzájom bojujú. V celom seriáli sa opakujú štyri kľúčové slová - chytiť, vycvičiť, zbierať, vymieňať, ktoré sú adresované deťom sediacim pred obrazovkou. U slovenských detí sa však zatiaľ žiadne neadekvátne reakcie neobjavili.
"O tom, že STV vysiela tento seriál, počujem prvýkrát od vás. No môžem vás ubezpečiť, že žiadnych pacientov s psychickými poruchami v dôsledku vysielania žiadneho animovaného seriálu sme zatiaľ nemali. Ani v prípade Pokémonov, ani nijakého iného," konštatovala včera MUDr. Mária Kilianová z detskej psychiatrie Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
Prvé správy o negatívnych účinkoch seriálu priniesli svetové agentúry o pred niekoľkými rokmi. Podľa agentúry Reuters bolo v Japonsku viac ako 700 ľudí, predovšetkým detí, hospitalizovaných po odvysielaní osemnástej časti seriálu. Zvracali, mali záchvaty a sťažovali sa na podráždenie očí. Spoločnou diagnózou bola fotosenzitívna epilepsia, ktorej spúšťacím mechanizmom je rýchle striedanie farebných záberov. Spomínaný diel obsahoval scénu výbuchu vakcínovej bomby, ktorá mala zničiť počítačový vírus - v priebehu piatich sekúnd sa z očí postavičky Pikachu vyblesklo až 54 zábleskov rôznych farieb.
Na negatívne účinky seriálu upozorňovala pred dvoma rokmi aj mediálna odborníčka Nataša Slavíková: "Obrazy sa prezentujú tak, aby provokovali a dráždili oči. Kontrastnou hrou ostrosti, neostrosti a rýchlymi strihmi sa vytvára samoúčelný dojem pohybu. U detí to vyvoláva nielen úžas, ale aj šok. Milujú farbu a svetlo, ale ich detská duša a krehké telo sa podvedome bránia."
Kuriózne je, že na jednej z košických zédeešiek púšťali nedávno niekoľko dielov seriálu piatakom v rámci etickej výchovy. Ako sme sa dozvedeli, bolo to na hodine venovanej rozboru firmu. Žiaci mali doniesť do školy nejaké videokazety, no úlohu splnilo iba jediné dieťa a bol to práve animovaný seriál Pokémon. Keďže nebolo po ruke nič lepšie, rozoberal sa tento seriál...
Boli sme zvedaví, aký bol záver žiackeho rozboru, ale to sme sa, žiaľ, nedozvedeli. Vedenia školy si neželalo v tomto smere žiadnu publicitu. Škoda. Bolo by naozaj zajímavé vedieť, čo si o Pokémonoch myslia tí, ktorým je seriál určený, deti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.