Pri vzniku obávanej Alzheimerovej choroby
O štúdii, zhrňujúcej výsledky výskumu medzi obyvateľstvom Afriky a USA, informuje najnovšie vydanie odborného časopisu Journal of American Medical Association. Vedci porovnávali výskyt Alzheimerovej choroby u černochov v americkom štáte Indianapolis a v nigérijskom meste Ibadan. Lekári zaznamenávali od roku 1992 zdravotný stav 4500 osôb vo veku 65 rokov a viac.
Výsledky výskumu ukázali, že u Afroameričanov v Indianapolise sa nervové degeneratívne ochorenie vyskytlo dva- až trikrát častejšie ako u chudobných obyvateľov Ibadanu. V rokoch 1992-98 sa v skupine sledovaných dobrovoľníkov vyvinuli symptómy psychickej demencie a prvé príznaky Alzheimerovej choroby u 1,35 percenta Nigérijčanov a u 3,24 percenta čiernych Američanov. Ochorenie, ktoré sa väčšinou začína stratou pamäti a končí sa celkovým psychickým a telesným úpadkom pacienta, sa neskôr v plnej miere prejavilo u 1,15 percenta Nigérijčanov a u 2,52 percenta Afroameričanov.
V záverečnej štúdii konštatovali experti zásadný rozdiel medzi stravovacími návykmi čiernych Američanov a Nigérijčanov. Zatiaľ čo Afroameričania uprednostňovali vysokokalorickú stravu, bežnú pre obyvateľov USA, obyvatelia Ibadanu sa živili väčšinou sladkými zemiakmi, servírovanými s palmovým olejom, a mäso jedli len zriedkavo a v malých porciách. Mali aj podstatne nižšie hodnoty krvného tlaku a nižšie hodnoty cholesterolu ako ich súkmeňovci v USA.
Na základe zistených poznatkov vyslovili autori štúdie predpoklad, že pod vznik Alzheimerovej choroby sa s najväčšou pravdepodobnosťou podpisujú aj tzv. civilizačné faktory ako vysoký tlak, artérioskleróza a ochorenia ciev všeobecne.
Autor: Chicago (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.