ekonómka. Ona i jej manžel sú presvedčení, že vdychujú menej škodlivín, lebo nefajčia klasické cigarety. Nie sú schopní prestať fajčiť.
Ďalšia dvojica: maliarka a vedecký pracovník. Fajčili denne aj osemdesiat, tiež prešli na ľahké (light) cigarety a tiež sa nemohli odučiť. Až im raz ich priateľ lekár oznámil, že má rakovinu pľúc. Prestali obaja odrazu fajčiť, prekonali abstinenčné nepríjemné obdobie a teraz, po pol roku už cigaretu do rúk nevezmú. A práve títo abstinujúci fajčiari sa začali zaujímať o to, či sú ľahké cigarety zdravé alebo aspoň zdravšie. V zahraničnej tlači bolo práve o nich publikovaných veľa poznatkov výskumníkov, najmä zo Švajčiarska, ku ktorým sme sa dostali aj my. Ako je to podľa nich s cigaretami s označením "light"?
Dvadsať rokov trval výskum lekárov z univerzity v Lausanne, aby mohli zodpovedne publikovať jeho výsledky. Výskumníci zistili, že percentuálny výskyt rakoviny pľúc je u fajčiarov klasických cigariet rovnako ako "lightiek" porovnateľný. Ľahké cigarety podľa nich spôsobujú často horšiu formu rakoviny ako obyčajné, klasické. Ide o tzv. adenokarcinóm u žien, pretože častejšie fajčia ľahké cigarety ako muži. Ľahké cigarety spôsobujú rovnako ako klasické, aj iné ochorenia, dokonca aj infarkty alebo mozgové príhody.
Švajčiarski lekári tvrdia, že vďaka malému obsahu nikotínu v ľahkých cigaretách fajčiar šlukuje oveľa intenzívnejšie ako obvykle, aby do mozgu dostal čím rýchlejšie svoju obvyklú dávku, bez ktorej by nebol "vo svojej koži". Pri takomto hlbokom vdychovaní vzniká rakovinotvorná látka nitrosamín, ktorá sa usadzuje v pľúcach: Zdravá cigareta nejestvuje. Pokúšali sa ju mnohí vyrobiť, žiaľ, bezvýsledne. Niektoré cigarety obsahovali iba niekoľko zrniečok tabaku, z ktorého sa dali aromatické látky vdychovať iba s pomocou horúcej glycerínovej pary. Testy však preukázali, že tieto cigarety obsahovali rakovinotvorný benzspyrén a dokonca takmer o 400 percent viac iných škodlivých chemikálií, ako sú napr. acetaldehydy. Takže: ani z voza, ani na voz.
Profesor Haustein z Lausannského univerzitného výskumného tímu navrhuje riešenie pre tých, ktorí nedokážu skončiť s fajčením: "Nikotín by sa v krajnom prípade mohol inhalovať iba v spreji a to aplikovaním do nosa, čím by sa fajčiar vyhol vdychovaniu asi 4 tisíc druhov škodlivých látok. Takto inhalovaný nikotín neškodí. Lenže naďalej je na ňom človek závislý."
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.