stabilizovať a umožniť tak jeho prevoz do Vojenskej nemocnice. Krátko po prevoze však svojmu zraneniu podľahol".
Táto šokujúca správa na začiatku tohto roka oblietla Maďarsko a vyvolala silné emócie: tí, ktorí ho zbožňovali, upadli do hlbokého smútku. Tí ktorí ho nenávideli, snažili sa najmä cez internet nanosiť naňho kopu špiny. Jedno je však neodškriepiteľné - Jimmy Zámbó (vlastným menom Imre Zámbó) bol obdarený hlasom v rozsahu piatich oktáv a napriek mnohým nepriaznivcom jeho 13 CD a kaziet viedli predtým a vedú aj po jeho smrti v Maďarsku listinu predajnosti. A to je aj v celosvetovom meradle rekord. Veď za posledných 10 rokov predali 5 miliónov nosičov a Jimmy získal 13 platinových platní! (Možno odtiaľ pramení mnohá nenávisť, či závisť?). Isté je, že riaditeľ vydavateľstva Warner Magneoton László Pásztor už požiadal listom o záznam do Guinnessovej knihy rekordov.
Jimmy Zámbó (1958) začínal so spevom v detskom rozhlasovom zbore. Neskôr sa živil ako klavírista v baroch nielen v Maďarsku, ale po štyri roky aj v Spojených štátoch. Pritom chodil na hodiny spevu k známej interpretke populárnych piesní z 50-rokov. K speváckej kariére ho pobádala aj svetoznáma maďarská koncertná klavíristka Anie Fischer, ktorá si vysoko cenila Zámbóv hlas. V roku 1985 po štátnych skúškach získal osvedčenie ako interpret a začala sa jeho spevácka kariéra. O tri roky neskôr na festivale Interpop získal cenu skladateľov, v roku 1992 získal cenu za najlepšiu platňu, roku 1993 sa stal spevákom roka, a tak to išlo z roka na rok. Obecenstvo ho pasovalo za "Kráľa" popu, na čo bol mimoriadne pyšný.
K imidžu speváka patrila aj dlhá kučeravá hriva, ktorú nosil od detstva. Športom sa udržiaval v dobrej fyzickej kondícii a známe bolo o ňom aj to, že nadovšetko miloval svoju rodinu, troch synov - Kristiána (20), Sebastiána (16) a Adriána (5) je s nimi na snímke. Práve kvôli ním odmietal chodiť na dlhodobé koncerty.
Krátko pred jeho smrťou, v decembri 2000, vyšla jeho posledná platňa s názvom Vianoce s Jimmym... Prišiel však osudný druhý január, keď Jimmy s manželkou Editou a s niekoľkými známymi oslavovali oneskorený Silvester. Podľa policajného vyšetrovania spevák, ináč známy poľovník, chcel predviesť spoločnosti svoju 9-milimetrovú Berettu, ktorú mal v legálnom držaní. Niekoľkokrát vystrelil cez otvorené okno svojho domu. Potom vybral nábojnicu, zbraň priložil k hlave a vystrelil. Oficiálna policajná správa hovorí, že spevák, ktorý požil mierne množstvo alkoholu zabudol, že poloautomatická Beretta po výstrele znova nabíja. Osudný výstrel zaznel o piatej hodine ráno. Úmrtie sa klasifikovalo ako nešťastná náhoda, hoci prvé informácie hovorili o samovražde.
Na poslednej ceste v sobotu 20. januára 2001, v deň Jimmyho 43. nedožitých narodením svojho "Kráľa" na cintorín v Csepeli (časť Budapešti) odprevádzalo okolo 130 tisíc fanúšikov - mladých i starých, celé rodiny tam boli aj zo Slovenska. Predtým sa zastavili ešte pri Jimmyho dome, aby tam položili kvety, zapálili sviečky...
Smrť milovaného interpreta sa veľmi hlboko dotkla 16-ročnej študentky E.V. z Budapešti, ktorá sa narodila 2. januára, teda v ten istý deň, kedy Jimmy zomrel. Deň po spevákovom pohrebe svoj mladý život ukončila pod kolesami vlaku. V rozlúčkovom liste napísala, že sa rozhodla nasledovať "Kráľa"...
Rodina - manželka a súrodenci sa rozhodli založiť cenu Jimmyho Zámbóa. Každý rok ju udelia nádejnému mladému spevákovi.
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.