Recepty z Čereňan (1.)
Ak väčšiny pravých Slovákov tak sa aj členov nášho kulinárskeho televízneho štábu pri predstave pravej domácej zabíjačky, zmocnilo ono zvláštne nenapodobiteľné vzrušenie. Táto udalosť sa mala udiať v Čerňanoch - obci, ktorá leží v hornonitrianskej kotline, neďaleko Prievidze. Všetko bolo dohodnuté, prasiatko vykŕmené tak akurát a my sme sa vydali na cestu. ZO štábu boli vylúčení všetci vegetariáni a ostatní, napospol mäsožravci, sme celou cestou hovorili o tom, aké kto má rád klobásky, aké robí jaternice či o príhodách, ktoré sa stali pri zabíjačkách. Cesta plynula príjemne, veď o vtipné spomienky nebola núdza.
Zabíjačka bola aj v domácnostiach našich prastarých mám vždy dôležitou udalosťou. Väčšinou je robili v zimnom období pred Vianocami a cez fašiangy. Dôležité bolo prasa dobre rozporcovať, správne vybrať vnútornosti a tuk. Zárukou toho, že všetko bude v poriadku bol mäsiar, alebo aspoň skúsený gazda. Pri príležitosti zabíjačky sa usporadúvala aj hostina. Chodievali na ňu príbuzní, ale aj susedia a blízki známi. Nesmela na nej chýbať ovarová polievka, zabíjačková kaša, jaternice, krvavničky a v Čereňanoch i miestna špecialita - pečienka s podbradkom. Pozvaní zvyčajne dostali aj výslužku. Tí sa domácim zas odvďačili, keď sami zabíjali. Tento zvyk mal svoje výhody, rodiny tak mali čerstvé mäso a mäsové výrobky na stoloch častejšie, ako keby varili len z vlastných zdrojov. Táto sympatická tradícia sa v mnohých dedinách zachovala dodnes. A ako sme sa na vlastné oči presvedčili, bolo to tak aj v Čereňanoch, kam sme dorazili v dobrej nálade. Obhliadli sme si "pľac" - asi storočný domček s veľkou záhradou, presne taký, aký sme chceli, rozložili si techniku a začali s nakrúcaním. Špecialít sme natočili a pravdaže, aj ochutnali naozaj dosť. Recepty na prvú polovicu z nich ponúkame aj čitateľom Víkendu, tú druhú prinesieme o týždeň.
Jaternice
Potrebujeme: bravčovú hlavu, bravčové pľúca, slezinu, ryžu, 8-10 cibúľ, majoránku, čierne mleté korenie, soľ, nové korenie, bravčové črevá.
Postup: Dáme uvariť hlavu, pľúca, slezinu. Keď je všetko uvarené, mäso oberieme od kosti a necháme vychladnúť. Uvaríme ryžu a na masti osmažíme cibule. Hlavy a vnútornosti, tiež cibuľu, zomelieme na mäsovom mlynčeku, pridáme ryžu a dochutíme majoránkou, čiernym mletým korením, soľou a novým korením. Plníme do čriev a varíme 5-10 minút.
Žobrácka krúpová kaša
Keď máme z varených hláv obar, ten precedíme. Krúpy umyjeme v troch až štyroch vodách. Obar dáme do kotla - rozvaríme, pridáme 3 kg krúp. Keď sa krúpy začnú zahusťovať, pridáme 1 vrecúško čierneho korenia, 1 vrecúško majoránky, pol vrecúška nového korenia, za hrsť soli, všetko dobre premiešame a pridáme 3 l krvi precedenú cez sitko. Miešame, aby nám krv neprihorela. Na konci pridáme 2 dl masti (čerstvej). Vyložíme z kotla, zakryjeme vrchnákom a necháme postáť - upariť cca 0,5 hodiny.
Anglická slanina
Postup: Vyberieme chudšiu slaninu, dáme ju variť do obaru. Keď je z troch štvrtín uvarená, vyberieme ju. Do misky si zarobíme štvrť vrecúška sladkej papriky, štvrť vrecúška čierneho korenia, 10 dg soli, roztlčený cesnak. Zalejeme 1 dcl surovej krvi. Do toho namočíme slaninu a necháme stáť do rána. Na druhý deň zaúdime.
Kapustnica
Postup: Vyberieme za vedro kyslej kapusty, dáme ju do kotla variť, pridáme všetky odrezky krvavé s kosťou aj bez kosti - nakrájame, zalejeme vodou. Keď je mäso mäkké, dochutíme soľou, čiernym korením, majoránkou, klobásovým mäsom. Môžeme zahustiť nastrúhanými surovými zemiakmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.