plnoletosti výživné, nejavil záujem, vôbec som sa s ním nestretávala. Teraz som sa dozvedela, že otec zanechal závet, ktorým odkázal celý svoj majetok žene, s ktorou žil v čase smrti, ale zosobášení neboli. Dožil sa vysokého veku, písať sám už nedokázal, viem, že ani dobre nepočul, a preto mám pochybnosti o platnosti závetu. Chcela by som vedieť, či aj v prípade platnosti závetu ma mohol otec aj napriek našim komplikovaným vzťahom z dedičstva vynechať?
Zn.: Nemanželská dcéra a dedičstvo
Odpoveď: Poručiteľ môže závet buď napísať vlastnou rukou alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice. Notársku zápisnicu spíše na žiadosť účastníka hociktorý notár na území Slovenskej republiky. Ak spisuje notár notársku zápisnicu s osobou, ktorá nemôže čítať alebo písať, priberie dvoch svedkov úkonu. Títo svedkovia musia byť prítomní pri prejave vôle o tom, čo sa má pojať do zápisnice, pri prečítaní zápisnice a jej schválení poručiteľom. Tieto okolnosti musia byť v zápisnici uvedené.
Aj je závetca hluchý alebo nemý, no môže čítať a písať, musí si zápisnicu sám prečítať a v nej vlastnou rukou pripísať, že ju čítal a schvaľuje ju. Ak nemôže čítať alebo písať, musí byť okrem svedkov úkonu pribratý i jeho dôverník, ktorý sa s ním vie dorozumieť. Prostredníctvom neho notár zistí a do notárskej zápisnice uvedie, či závetca zápisnicu schvaľuje. Dôverníkom môže byť i osoba blízka závetcovi, inak musí mať vlastnosti spôsobilého svedka úkonu požadovaného notárskym poriadkom. Svedkami nemôžu byť maloletí, ani tí, ktorí pre svoj telesný alebo duševný stav nie sú schopní vydať svedectvo.
Nevidomé osoby, okrem notárskej zápisnice, môžu prejaviť poslednú vôľu pred tromi súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná. Za rovnakých okolností môžu zriadiť závet aj nepočujúce osoby, ktoré nemôžu čítať alebo písať, pravda, svedkovia musia ovládať znakovú reč.
Zákon pripúšťa zásadnú voľnosť pri vyhotovovaní závetu. Túto možnosť obmedzuje iba na ochranu neopomenuteľných dedičov, keď stanovuje, že maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov. Vy ste vydedená neboli, preto vás otec len zriadením závetu v prospech svojej družky, s ktorou žil v čase smrti v spoločnej domácnosti nemohol z dedičstva platne vynechať a musíte dostať svoj zákonný dedičský podiel, teda jednu polovicu dedičského podielu zo zákona.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.