Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR pripravilo novelu smernice, kde navrhuje zvýšiť štátnu podporu tejto výstavby z 50 na 80 percent. Priemerné obstarávacie náklady na jeden štvorcový meter podlahovej plochy bytu odlišného štandardu chce ministerstvo zvýšiť zo 4-tisíc na 7-tisíc korún pri novej výstavbe a pri prestavbe z 3-tisíc na 5200 korún.
V Bystranoch považujú novelizovanú formu financovania za jednoduchšie riešenie. "Určite to bude menšia záťaž pre obce. Doteraz bol problém s preukazovaním majetku, lebo obce sú poväčšine chudobné. Na Okresnom úrade v Spišskej Novej Vsi sa čaká, oficiálne nie je ešte o tejto zmene žiaden dokument," uviedol sociálny manažér Jozef Tomášov. Podľa neho budú v Bystranoch meniť pôvodný plán na výstavbu domčekov pre 40 rodín tunajších Rómov. "Všetko začalo ešte za minulej vlády, odvtedy sa podmienky štátu zmenili. Keď k nám z holandskej nadácie Spolu, mala obec garantovať 50 percent investície. V pôvodnom projekte sme počítali s výstavbou rodinných dvojdomov, ktoré by prešli do vlastníctva Rómov. Predpokladali sme, že keby Rómovia domy vlastnili, viac by sa o nich starali. Teraz by malo ísť o štvorbytovky, ktoré by sa Rómom prenajímali. Podľa našich informácií by malo k zmene dôjsť na začiatku alevo v polovici marca," tvrdí J. Tomášov.
Nálepkovčania postavili pre svojich rómskych obyvateľov prvú etapu modelovej rómskej osady a v tomto roku v nej chcú zaviesť kompletnú infraštruktúru. "V Nálepkove žije 1100 Rómov. Žiadosť sme poslali 4. januára tohto roku. Koncom roka 2001 a v prevej polovici roku 2002 chceme začať stavať ďalších 26 bytových jednotiek s podporou Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR. Jeden dom nás bude stáť približne 330-tisíc korún, na infraštruktúru potrebujeme 2,5 milióna korún. My však máme v obci projekt na rozvoj bývania všetkých mladých ľudí, nielen Rómov. Privítal by som podobné podmienky aj pre ostatných," uviedol starosta Nálepkova Dušan Daniel.
Situácia v ostatných obciach Spiša je rôzna. Podľa starostu Markušoviec Michala Čuchrana je vecou tunajšieho zastupiteľstva, či rozhodne o prestavbe miestnej rómskej osady Jareček. Situácia Rudnian, kde žije v zlých podmienkach viac ako tisíc Rómov, je od roku 1990 medializovaná doma i v zahraničí. "Nevieme, či sa do výstavby pustíme. Záleží na tom, či budeme mať dostatok prostriedkov. Náklady na elektriku, vodu a plyn sú zo dňa na deň vyššie, neviem či budeme mať dostatok peňazí na tieto položky," skonštatoval starosta Rudnian Miroslav Blišťan.
Autor: rep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.