na roky 2001 až 2004. Kolektívne vyjednávanie začalo v decembri minulého roku po tom, čo americký investor prebral pod svoj patronát hutnícku podstatu spoločnosti. Pôvodne sa mali rokovania ukončiť k 31. marcu, takže sa kolektívnu zmluvu podarilo ukončiť so 45-dňovým predstihom.
Ako hodnotí zmluvu Jaroslav Gruber? "Kolektívna zmluva je netradičná a neštandartná na slovenské podmienky. Nedefinovali sme v nej mzdový nárast pre zamestnancov, ale náklady na pracovnú silu pre rok 2001, kde sme vychádzali z objektivizovaných skutočností z predchádzajúceho roku 2000, ktoré sme navýšili o 9 a pol percenta. Z týchto nákladov na pracovnú silu 65 až 67 percent predstavujú mzdové náklady."
Zamestnanci budú priamo motivovaní na znižovaní výrobných nákladov. Ušetrené prostriedky sú jednak efektom pre spoločnosť, ale môžu byť prerozdelené v ďalšom kalendárnom roku medzi ľudí. Napríklad 18. decembra tohto roku sa rozdelí rezerva mzdových prostriedkov medzi zamestnancov paušálnym spôsobom, teda bez ohľadu na zatriedenie či priemernú mzdu. "Znovu sme sa vrátili k štandartnej forme odmeňovania, ako k výplate trinásteho či štrnásteho platu. Keďže viac ako polovica ľudí pracuje v nepretržitom režime, posilňujeme aj túto skupinu zamestnancov tým, že paušálne získajú príplatky za smennosť mesačne vo výške tristo korún, za sťažené prostredie 150 korún naviac..."
Každý zamestnanec k prvému februáru 2001 bude mať zvýšenú tarifnú mzdu o 1200 korún. Vychádzať sa bude z priemernej mzdy roku 2000, ktorá bola viac ako dvadsaťtisíc korún. "Z toho keď si vypočítate medziročný prírastok, v priemere dostanú zamestnanci viac o dvetisícdvesto korún," dodal J. Gruber. Kolektívna zmluva sa dotkne aj zamestnancov spoločností Labortest a Metal, kde sú však paušál aj ostatné záležitosti v trochu inej polohe, keďže východzia základňa bola odlišná ako u spoločnosti U.S. Steel. "Kolektívni vyjednávači za odborárov boli príjemne prekvapení, že vzhľadom na krátkosť času, ktorí tu pôsobia americkí manažéri, sme sa rýchlo dohodli na zásadných veciach. Rokovania boli ťažké, tvrdé, ale z oboch strán korektné. S takýmto prístupom som sa v posledných dvoch rokoch nestretol," zdôraznil odborový boss. Na rozdiel od predchádzajúcich zmlúv táto hovorí už aj o tom, aké budú mzdy v spoločnosti a odstránili sa aj iné nedostatky z minulých rokov.
Hoci svetové trhy zaznamenali výrazný pokles cien hutníckych výrobkov, J. Gruber verí v pozitívne smerovanie spoločnosti. Opýtali sme sa teda J. H. Goodisha, aké sú ich odhady pre tento rok čo sa týka výsledkov hospodárenia. "Očakávame, že sa nám splnia predpoklady z nášho biznis plánu. Naša stratégia ostáva, chceme zvýšiť ziskovosť aj cestou znižovania výrobných nákladov. Jedným z cieľov aj pri tejto kolektívnej zmluve bolo dosiahnuť, aby aj samotní zamestnanci sa o znižovanie nákladov snažili. Chceme tiež zvýšiť kvalitu, produktivitu, výťažkovosť v prevádzkach a zlepšiť kvalitu služieb zákazníkom."
O biznis pláne v číslach sa už John Harald Goodish baviť nechcel. Boli rokovania so slovenskými odborármi ťažšie ako s americkými? "Myslím, že tu sme na trochu inom trhu, ale vzťah odborov u vás k podniku je lepší ako v Spojených štátoch," priznal prezident U.S. Steel.
Keď sme sa ho opýtali, čo ho počas jeho pôsobenia v železiarňach najviac prekvapilo, dostali sme jednoznačnú odpoveď krádež statora o hmotnosti 7,2 tony. Firma zaznamenala veľa ohlasov zo strany zamestnancov po tom, čo vedenie vypísalo odmenu pol milióna korún za informácie o páchateľoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.