klubových koncertoch okrem nákladov za sálu, ozvučenie, svetlo, a honorárov pre účinujúcich platia aj iné, nie vždy pochopiteľné položky. Z viacerých zdrojov sme sa napríklad dozvedeli, že organizátori akcií v kluboch na území Starého mesta sú povinní miestnemu úradu odovzdať 20 percent z inkasovaného vstupného. Na túto tému sme diskutovali so starostom MČ Staré mesto Ing. Jánom Sülim.
"Zákon hovorí, že poplatky zo vstupného je možné vybrať do výšky 20 percent. To je maximálna sadzba, ktorú možno vybrať z každého predaného lístka. Na jeho základe tohto zákona sme vydali všeobecne záväzné nariadenie, ktoré toto vyberanie poplatkov umožňuje. Od nového roku bol zákon zmenený v tom zmysle, že v prípade divadiel tento poplatok už nie je, a pri koncertoch vážnej hudby tento poplatok je už len 5 percent", uviedol starosta na začiatok.
Ak však chcete usporiadať koncert amatérskych skupín, ktoré sa venujú povedzme alternatívnej alebo rockovej hudbe, či vôbec umelcov mimo sféry vážnej hudby, ste povinní zaplatiť 5 percent zálohy pri označení vstupeniek, a na základe predaných lístkov musíte potom spraviť vyúčtovanie.
Prečo bol zákon prijatý, vedia zrejme len v parlamente, a MČ bola povinná na jeho základe prijať opatrenie, ktoré organizátorom kultúrnych podujatí skôr berie chuť do ďalších aktivít.
"Je možné poskytnúť úľavy, napríklad ak sa akcia robí v rámci dobročinnej činnosti. Organizátor vtedy výťažok odovzdá povedzme detskému domovu. Potom sú možné úľavy v individuálnych prípadoch. Takúto právomoc som dostal aj ja, mám možnosť žiadosť o úľavu posúdiť a určiť, kde koľko možno odpustiť. Napríklad ak robia nejakú akciu študenti a je evidentné, že výťažok akcie pôjde v prospech ich študentského klubu alebo združenia, som pomerne zhovievavý a v tomto prípade vyberáme len okolo 5 percent."
Sú však akcie, ktoré bohato zastrešia sponzori a kde tento poplatok nemusí predstavovať problém, pretože náklady na podujatie sa tak či tak zaplatia. Na druhej strane sú však akcie, dajme tomu koncerty amatérskych hudobníkov, kde náklady zo vstupného v lepšom prípade pokryjú náklady za prenájom sály, ozvučenie a propagáciu, ktorá v súčasnosti vôbec nie je zanedbateľnou položkou.
"Zákon nehovorí o peniazoch zo zisku, ale z vybraného vstupného. Predtým bol postavený inak, platilo sa zo zisku, ale každý vykazoval nulový zisk. Dali si vyplatiť odmeny a iné vysoké položky, a neostalo nič. Teraz sa platí zo vstupného a každý si musí uvážiť, ako mu to vychádza."
Vyskytlo sa však dosť prípadov, kedy usporiadateľ doplácal, a netýkalo sa to len akcií na území Starého mesta.
"Rozumiem, ale to, čo tvrdia oni, je trošku inak. Pri vyúčtovaní napríklad nevyúčtujú všetky príjmy, len výdavky. Organizátori získajú reklamných partnerov, ale tieto peniaze už do príjmov nezapočítajú. Smerom k nám stále hovoria len o strate. Preto neverím všetkému, čo hovoria. Pravda je niekde medzi. My ich ostatné príjmy nesledujeme."
Reklamu ťažko kontrolovať, ale je fakt, že napríklad pri vystúpeniach amatérskych, či "mediálne menej známych" umelcov sa žiadne veľké reklamné peniaze netočia. Skôr naopak, usporiadatelia sú vďační aj za podporu "nemateriálneho" charakteru. V horšom prípade si dokonca sami platia reklamu.
"Snažíme sa byť vždy zhovievaví, a iste mnohí budú súhlasiť s tým, že v oblasti kultúry sa v Košiciach za posledné roky mnoho zmenilo k lepšiemu. Taká ponuka tu ešte nikdy nebola. Bratislavské divadlá, české divadlá, Dni českej, poľskej, maďarskej kultúry, boli tu zahraniční umelci. A aj miestny úrad všetky tieto aktivity finančne podporil."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.