punkové, na treťom dali usporiadatelia možnosť prezentácie metalovým formáciám. Ako žáner, tak aj pôvod účinkujúcich skupín sa zmenil. Doteraz mali Prešovčania možnosť vypočuť si tvorbu domácich. Tretie kolo - s výnimkou prvej kapely Warden - patrilo tento rok hosťom spoza hraníc okresu. Zo Sačurova v okrese Vranov nad Topľou prišli metalovú smršť ukázať Sacred God. O tom, že sa metal stále hrá na úrovni, presvedčili i Merrcury zo Sečovskej Polianky a Trebišovský Morsiret.
Stály návštevníci Rockovej ligy sa mohli aj tentokrát presvedčiť o tom, že hoci pútače avizujú začiatok na osemnástu, reálne koncert štartuje o hodinu neskôr. Domáci Warden ho tesne po siedmej otvorili krátkou cover pasážou od britských Pink Floyd, po pár taktoch však už prešli k metalu. Z mnohých prívlastkov tohto žánru by sa k tomu wardenskému snáď najskôr hodil heavy, čo spevák umocňoval slušným helloweenovským falzetom. Sedemdesiatka fanúšikov metalu, ktorá v sobotu do ABC - centra voľného času prišla, si Warden vypočula s príslušnou dávkou záujmu. Koncert však všetci absolvovali bez pohybu na stoličkách.
Ako druhé sa na pódiu objavilo kvarteto Sacred God. Jeho technický death metal pôsobil počas sobotňajšieho koncertu najucelenejším dojmom. Prítomným fanúšikom určite neušlo, že vzorom Sacred God je metalová legenda Death. Netajil sa tým ani frontman kapely Slavo "Jesus", ktorý však priznal, že z metalu si vypočuje takmer všetko, "dokonca i Dream Theatre". Sacred God majú svoj doterajší repertoár napálený na CD s názvom In Sanity. V auguste sa opäť chystajú do štúdia. O túžbe dostať sa k ušiam čo najväčšiemu počtu zvyšku slovenských, ale i svetových metalistov svedčili i tričká s vlastným emblémom. Hoci ich v sobotu mali akurát členovia kapely, vypracovanie v ničom nezaostávalo za svetovými vzormi. Autorom anglických textov je spievajúci gitarista "Jesus", ktorý tvrdí, že všetky sú vyjadrením jeho vnútorných pocitov, "ako je strach, neistota a podobne".
Jasne zorientovaní Sacred God prenechali štafetu polianskej trojke Merrcury, pre ktorých v širokej škále metalových žánrov zrejme chýba škatuľka. Alternatívna forma metalu, ktorú Prešovu ponúkli, sa vyznačovala maximálnou dĺžkou skladieb. Počas každej z nich predviedla trojica zmes rytmov i melódií. Pozornému uchu však neušiel zdanlivo utajený súvis medzi nimi, hoci každá z niekoľkominútových pasáží mohla tvoriť samostatnú skladbu. Zvláštnosťou koncertu Merrcury bola i vokálna časť. Hlasový výkon gitaristu Roba Makohusa, bol počas koncertu skôr ojedinelý, v každom prípade však metalovo dobrý. Absenciu textov, ktorú ospravedlnil pred tým než začal spievať, vyplnil zmesou anglických slov a výrazov, ktoré nazval hatlanina. V rámci celkového dojmu však tento fakt nepôsobil ako handicap, skôr ako zámer.
Záver soboty v ABCéčku patril trebišovským Morsiret. Metal z Košického kraja, ktorý Morsiret prišli do Prešova odšľapať, tvoril akýsi medzistupeň medzi ich predchodcami na pódiu. Dôkazom toho, že metalisti svoje nástroje ovládajú, bola i opätovná účasť Roba z Merrcury na pódiu. Party Morsiret, s ktorými sa zoznámil tesne pred koncertom, zvládol ako ostatní členovia zohranej kapely.
Na záver nemožno nespomenúť, že metalové koncerty, v hľadisku ktorých stále dominovali "vrtuľníky" (točenie hlavami v rytme) a odviazaní fanúšikovia, sú zrejme za nami. Počas celého koncertu sa takéto, či podobné prejavy prítomných objavovali len sporadicky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.