Korzár logo Korzár
Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Niekoľkonásobný majster sveta v kickboxe R. Volák

si pokojne spal vo vlaku a medzitým ho okradliMojmír STAŠKO, Tomáš PETROKošice Mimoriadne vydarenú sezónu mal v roku 2000 slovenský reprezentant

si pokojne spal vo vlaku a medzitým ho okradli

Mojmír STAŠKO, Tomáš PETRO

Košice Mimoriadne vydarenú sezónu mal v roku 2000 slovenský reprezentant v kickboxe Roman Volák. Člen GUARD KICKBOX KLUBU Košice zvíťazil na majstrovstvách sveta USKA (United States Karate Alliance) v New Orleans. Odniesol si štyri trofeje stal sa totiž majstrom sveta so zbraňou, bez zbrane, v hudobných formách a neušlo mu ani ocenenie absolútny majster sveta. V Orlande na US Open, ktoré bolo zároveň otvorenými majstrovstvami sveta, získal ďalšie dva tituly šampióna so zbraňou a bez zbrane tentoraz organizácie ISKA (International Sport Karate Association). Nesmieme zabudnúť, že je víťazom Svetového pohára v hudobných formách so zbraňou, kde obhájil triumf a rovnako mu vyšla obhajoba na Vienna Open a Czech Open. Pravda, v Prahe už zvíťazil tretíkrát po sebe. S 23-ročným športovcom sme sa porozprávali po jednom vydarenom exhibičnom vystúpení.

Máte za sebou najlepšiu sezónu. Pocity?

"Len tie najlepšie, super. V minulom roku sa mi darilo i preto, že som mal od septembra 1999 novú trénerku Martu Soľarovú, ktorá ma pripravovala a hneď sa prístup a vedenie odborníka odzrkadlili na mojej výkonnosti i výsledkoch. Keď som sám trénoval, tak jeden deň som to prehnal a na druhý som nič nevedel urobiť."

Povyhrávali ste veľa dôležitých podujatí, ba i najprestížnejšie. Strelci napríklad podľa týchto kritérií vyhodnotia svetových strelcov roka. Je niečo podobné v kicboxe?

"V našom športe je to trochu popletené, lebo všetko je postavené na bodových ziskoch. Poviem príklad. Nejaký Američan alebo Kanaďan môže chodiť na všetky súťaže, nemusí vyhrať ani jednu, no stačí mu, keď bude iba zbierať body. Ja, kvôli peniazom prídem do USA len na majstrovstvá sveta, vyhrám ich, ale dostanem za nich 150 bodov za kategóriu, ale hociktorý domáci borec, ktorý zbiera body na rôznych regionálnych, oblastných, štátnych či iných podujatiach ich má povedzme 900 a je suverénne prvý. Vrcholné podujatia by podľa mňa mali byť prvoradé."

Z veľkých podujatí, je niektorá akcia, ktorú ste ešte nevyhrali?

"Áno, lebo v bojových umeniach je veľa asociácií, pričom existuje i profesionálna asociácia, do ktorej som chcel ísť v roku 2000, ale povedali mi, aby som nikam nešiel a radšej si oddýchol. Tohto roku by som už chcel ísť na MS profesionálov."

Vám sa dokonale podarilo dobyť Ameriku. Ako si na to spomínate s odstupom času?

"Ja som ju nešiel dobyť, chcel som len niečo vyskúšať. Pripravujem sa na celú sezónu, takže ja neviem, akí budú ostatní borci. Nevedel som, akí budú Američania, lebo chodia málo do Európy. Do leta som len bezhlavo drel, aby som uspel v USA. Zrazu, keď som tam prišiel, som si všimol, že medzi prvými tromi sú nebadateľné rozdiely, no potom nasleduje veľký skok. US Open boli zároveň otvorenými majstrovstvami sveta ISKA a o týždeň na to bol svetový šampionát v karate v New Orleans. Spolu som získal päť obrovských trofejí, ktoré som zložil v do veľkej tašky a v Bratislave som ich skladal 5 a pol hodiny."

Aké boli ohlasy z Ameriky? Začali vám chodiť pozvánky, alebo váš triumf upadol pomaly do zabudnutia?

"V Amerike som bol úplne sám. Keď som vyhral a telefonoval som na Slovensko, tak mama povedala, že je to super, trochu si i poplakala. Nik však nebol zo Slovenska, aby sme sa mohli poriadne tešiť z tohto úspechu. Jasné, že fotografi ma cvakali, lebo som vyhral i ´absolútku´ a z toho boli hotoví."

Čo vás čaká v tomto roku?

"Chcem sa pripraviť na majstrovstvá sveta, ktoré budú v Las Vegas. Je tam ohlásený Arnold Schwarzenegger, takže, keď by som vyhral, potriasol by som si s ním ruku. V pláne sú i majstrovstvá sveta USKA v New Orleans, svetový šampionát profesionálov v Atlante, majstrovstvá sveta NASKA v St. Paul a samozrejme, rôzne vystúpenia a exhibície. Je možné, že budem štartovať i na marcovej súťaži v USA World Series of Martial Arts.

Kedy ste naposledy prehrali?

"V auguste 1999 na majstrovstvách sveta v Hannoveri. Neprehral som, ale ma diskvalifikovali, lebo mi vypadla zbraň. Bola to moja posledná súťaž v tomto roku, lebo po tejto mininehode som už nešiel nikam. Odvtedy som zvíťazil na siedmich pretekoch. Peknú sériu som však ťahal i predtým v roku 1998 a do augusta 1999 ma tiež nik neporazil."

Zatiaľ nie ste profesionál, kde ste zamestnaný?

"V produkčnej agentúre Epoca, s.r.o."

Na tento rok máte v pláne štartovať na profesionálnych MS v Atlante. Znamená to, že prestúpite k profesionálom.

"Vlastne medzi profesionálmi a amatérmi nie je žiaden rozdiel. Vo fitnes to majú tak zariadené, že na MS amatérov nemôžu štartovať profesionálky. Kto zvíťazí na MS, môže štartovať medzi profesionálmi. Je to prípad Klaudii Kinskej a Marietty Žigalovej. Iveta Chrťanová však i po zisku titulu ostala súťažiť medzi amatérkami. Môže sa stať, že sa vrátite späť od profesionálok, no k nim sa už nemôžete vrátiť. V kickboxe to vymysleli tak, že nič nie je rozdelené a na profesionálne MS prídu tí istí, ako na ´normálne´ MS. Samozrejme u profíkov ide o prachy."

Dopočuli sme sa, že sa vám stala nemilá udalosť...

Nedávno sme v Bratislave nakrúcali reláciu Nejde o to... Vracal som sa vlakom ´nočákom´ Zaplatil som si jednotku triedu, zamkol som sa v kupé, dal som si retiazku, vypil som čaj, lebo som bol chorý a ľahol som si späť. V Margecanoch vracia sprievodca lístky - cestovné i od lôžka a keď som po ne išiel, pozerám a retiazka bola dole. Pomyslel som si, asi sa uvoľnila, lebo bola vo vodorovnej polohe. Keď som si dával doklady do peňaženky, zrazu som spozornel: hop, veď nemám prachy. Pomyslel som si, veď som nebol opitý, začal som šacovať vrecká, no peňazí nikde. Nemal som totiž pocit, že ma okradli. Peňaženku som mal v kabele, ktorá bola zatvorená, ako predtým. Keď som vystupoval v Košiciach, stáli tam policajti, nejakí ľudia čosi rozprávali a vtedy mi ťuklo. Spýtal som sa, či sa mohlo stať, že niekto bol noci v mojom kupé. Policajt sa ma spýtal, či mi zmizli peniaze. Povedal som, áno. Bol to ´slušný´ zlodej, lebo všetky doklady mi nechal, zobral peniaze, veci pekne uložil, zamkol a odišiel."

Koľko vám zmizlo peňazí?

"4500 korún."

Keby ste sa zobudili a chytili by ste ´slušného´ zlodeja, predstavili by ste sa mu, alebo by ste ho hneď dali do laty? Ozaj, museli ste už niekedy použiť svoje umenie aj v podobných prípadoch?

"Stalo sa, keď som bol menší. V súčasnosti sa dá odreagovať i inak, ako sa vyzúriť na niekom. Podľa mňa sa ani netreba byť. Stále hovorím, že na každého chlapa je chlap. Ja napríklad môžem vyriešiť piatich naraz a potom príde nejaký tenučký a vyrieši on mňa. Nechcem však riskovať, veď keby sa mi stal nejaký zdravotný problém, napríklad s kolenom, tak som skončil."

Byť na vašom mieste, tak by sme asi nič nevysvetľovali...

"Možno z prekvapenia by jednu bombu chytil. V kupé by nemal kde utekať, čo by mohla byť moja výhoda."

Dosť často používate slovo psychológia. Nebavilo by vás to študovať, alebo nejako hlbšie sa tým zaoberať?

"Študujem. Prihlásil som sa na FTVŠ na úpolové športy, som v prvom semestri. Dvojročné štúdium bude ukončené diplomovou prácou. Bojové umenia sú známe východnou filozofiou, či budhizmom, ale ja v to neverím, verím normálne."

Normálne, to znamená čo?

"Som katolík. Inak, psychika je dôležitá. Koľkokrát sa mi stala taká vec, že tri týždne pred súťažou som išiel na exhibíciu a neskutočne dobre som sa cítil. Vedel som, ako tvrdo som makal, bolo to super. Týždeň pred súťažou sa mi však absolútne prestalo dariť. Začal som padať na riť, nič mi nevychádzalo. Prišiel som na to, že som bol pretrénovaný. Teraz si dám týždeň pauzu, netrénujem, prídem na súťaž, teším sa a darí sa mi, pretože viem, čo mám za sebou. Psychika je veľmi dôležitá. Chcel by som teraz začať trénovať decká. Niečo na spôsob modernej gymnastiky, ale namiesto tohto športu by sa na hudbu cvičili prvky bojového umenia."

Priznali ste sa, že ste študovali videokazetu Johna Valeru. Už ste ho preštudovali?

"S ním som sa aj stretol. Inak štartoval v mojich kategóriách, kým nezačal nakrúcať filmy. Keby sa aj v súčasnosti zúčastňoval na pretekoch, tak nikdy nevyhrám, lebo také žihadlo, sa len tak často nevidí. Darmo, že som zvíťazil na majstrovstvách sveta, no on je o triedu lepší."

Dostali ste i vy ponuku na filmovanie?

"Bola, ale po prvé, musel by som neskutočne dobre ovládať angličtinu a po druhé, môžem byť neskutočne dobrý, keď nemám dobrého manažéra v oblasti filmu. Môžem mať neviem aké úspechy, keď nemám dobrého manažéra, nepredá ma."

Keby bola konkrétna možnosť, chceli by ste si to vyskúšať?

"Chcel by som to vyskúšať i vo filme. V Amerike zháňajú najmä adeptov, čo cvičia. Darmo, že je niekto dobrý zápasník, ale vie len jednu udrieť, dobru kopnúť a tým vyhráva. Američania však potrebujú efekt vysoko dvihnúť nohu, salto a podobne, jednoducho show."

Vy ste ´žrali´ filmy kategórie Bruce Lee, Van Damme a podobne?

"Filmy s Van Dammom boli veľmi pekne spracované na efekt. Rovnako s Bruce Leem. Zaujal ma však i Keith Cook, o ktorom som predtým vôbec nevedel, lebo som formy ešte necvičil. Cook päť rokov vyhrával v USA hudobné formy. Mal perfektné otočky vo vzduchu, vykopávačky, bol jednoducho iný, ako ostatní. Napríklad Chuck Norris, je vyložený zápasník, v efektoch zďaleka zaostáva. Tieto filmy som rád pozeral."

Ako ste vlastne začali kariéru?

"Začal som cvičiť kung-fu, potom som zápasil v kick-boxe. Neskôr som netrénoval, lebo som sa pripravoval na maturitu. Mal som ísť na vojenčinu, ale v júli boli majstrovstvá Slovenska, ktoré boli nomináciou na majstrovstvá sveta. Chcel som na nich štartovať, ale povedali mi, že som nesúťažil, takže nie som nominovaný. Hovoril som dobre, ale vari nejaká kategória je ešte voľná. Spomenuli mi hudobné formy a ja som sa na vojenčine pripravoval na svoje prvé majstrovstvá sveta v roku 1997 v Prahe."

Zrejme nemáte taký problém so zháňaním financií, ako fitnesky, či kulturisti. Chodíte často na exhibície, takže si nejakú korunku môžete privyrobiť.

"Nemám s peniazmi problémy. Môžem sa priznať, že v súčasnosti som naozaj dosť žiadaný, takže si stále udržujem formu a som stále pripravený. Vystúpenie kulturistu v hrubej príprave by nemalo taký efekt, lebo nie je vyrysovaný, podobne, ako fitnesky. Tie tiež musia držať diéty, aby boli v stopercentnej forme. Nehovoriac o rôznych prípravkov, vyberanej strave a podobne."

Cítite sa ako bohatý človek?

"Nie."

Na rôznych podujatiach a vystúpeniach sa stretávate s ľuďmi z umeleckej brandže. Zastavíte sa pri niekom, s ktorým si dobre podebatujete, alebo už ste sa dostali tak do povedomia, že i pri vás sa nejaká hviezda pristaví?

"Väčšina umelcov nevidí program, lebo sú v zákulisí. Potešilo ma však, keď som v roku 1999 vystupoval na podujatí Úsmev ako dar a všetci boli s môjho vystúpenia hotoví. To mi urobí radosť. Dobre mi padlo, keď sa pri mne pristavil Peťo Nagy, že ma chce do klipu."

A nakrútili ste ho?

"Nie. Neskôr som dostal ponuku od Lucky Vondráčkovej a jeden akčný videoklip chce so mnou nakrútiť i Ilona Csáková. Musím si však rozmyslieť, komu vyhoviem. Keby si ma do klipu zaradila Lucka, to už by potom nebolo aktuálne pre Csákovú a opačne."

Na jazyk sa tisne otázka, nedostávate ponuky na účinkovanie v reklamách?

"Predtým som mal ponuku na fotografovanie pre značku Hugo Boos. V Košiciach je to však dosť slabé. Dostávam ponuky na fotografovanie do reklamných materiálov pre regionálne firmy Steel Trans, či Kovoúprava, a. s., ktoré sú zároveň mojimi sponzormi."

Čo na váš šport a vaše aktivity hovorí priateľka?

"S Katkou sme sa rozišli po šiestich rokoch a siedmich mesiacoch. O rozchod sa postarali poniektorí ´prajníci´. Katka sa na tento šport i moje aktivity pozerá normálne. Spolu so mnou vyrastala, keď som v 16. rokoch začal s týmto športom. Ďaleko som mal vtedy k majstrovi sveta. Teda nič také, že niekde prídem na vystúpenie a po ňom prídu rôzne dievčatá, aby sa mi nejako dostali do priazne. Nechodil som ešte ani na súťaže a Katka bola stále pri mne, takže vie, koľko driny sa za tým skrýva. Je to človek, ktorého si vážim."

Ako znášate popularitu? Čo na to napríklad vyši susedia v paneláku?

"Ani nevedeli akému športu sa venujem, až kým som nevyhral svet. Potom písali v Oceli východu, že Roman Volák získal titul majstra sveta. Vtedy po prvý raz pochopili. Teraz to už viacerí vedia, lebo sem-tam sa objavím i v telke. Popularita? Ono je to tak, človek ju nezačne vnímať. Dať autogram deťom, aby mali nejakú motiváciu, to je ešte normálne. Jeden rok som sa podpísal jednému, druhý rok už desiatim, potom dvadsiatim, takže v popularita mala svoju plynulosť, preto som nemal problémy vyrovnať sa s ňou. Bolo to opačné, ako u začínajúcich hviezd, ktoré zaspievajú hit, vydajú CD, pozývajú ich tam a tam, zrazu sa im z toho tak zakrúti hlava, že už nie sú tými, čo boli."

Je všeobecne známe, že slovenským olympijským medailistom zo Sydney pripravili susedia veľkolepé privítania. Keď ste sa vrátili ako majster sveta a víťaz US Open, ako vás privítali?

"Čo mi pripravujú? Minule ma vytopili a ani ma nechceli vypočuť. Sú však rôzni. Viac som populárnejší pre dievčatá."

Na rôznych vystúpeniach zrejme nemáte núdzu o fanynky, ako s nimi vychádzate?

"Normálne, profesionálne. Usmejem sa, porozprávam sa, dám autogram. Minule sa mi stalo, že sa ma jedna opýtala, či mi môže dať pusu."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vieme čo je úspech. Pomôžeme ho dosiahnuť aj vám
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 4. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 5. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 2. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 6. Tento rok turizmu neprial
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 9. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 10. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 275
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 14 565
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 9 901
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 763
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 786
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 5 559
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 5 391
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 009
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 959
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 740

Blogy SME

 1. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia
 2. Samuel Ivančák: Hommage à Miroslav Zikmund
 3. Naďa Serafínová: Komentár autora: Zdravotníci, sme s vami
 4. Marek Strapko: Tak tomuto sa hovorí politicky vyzretý líder!
 5. Ján Marton: Vízia ministerstva pôdohospodárstva 2035 - oslava víťazného februára 1948.
 6. Ivan Mlynár: ZUZANA ČAPUTOVÁ – JEDINÝ ŠTÁTNIK V KRÁĽOVSTVE PLEBEJSKOM.
 7. Monika Vojčíkova: Vládny hochštapler a jeho/našich/ 500 eur.
 8. Martin Bohoš: Europol počas akcie zameranej na Money Muling identifikoval viac ako 18 000 „bielych koní“, zatkol takmer 2 000 z nich
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 13 367
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 8 055
 3. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 772
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 076
 5. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 732
 6. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 725
 7. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 705
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 563
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pohľad na komplex X-Bionic Sphere v Šamoríne.

Komplex bol roky spájaný s oligarchom Mariom Hoffmannom.


1. dec

Nerozumiem, prečo nemôžeme aspoň chvíľu fungovať ako normálna koalícia.


a 1 ďalší 7 h
Ilustračná fotografia.

Nová štúdia ukazuje, čo sa v tele deje.


8 h

Blogy SME

 1. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia
 2. Samuel Ivančák: Hommage à Miroslav Zikmund
 3. Naďa Serafínová: Komentár autora: Zdravotníci, sme s vami
 4. Marek Strapko: Tak tomuto sa hovorí politicky vyzretý líder!
 5. Ján Marton: Vízia ministerstva pôdohospodárstva 2035 - oslava víťazného februára 1948.
 6. Ivan Mlynár: ZUZANA ČAPUTOVÁ – JEDINÝ ŠTÁTNIK V KRÁĽOVSTVE PLEBEJSKOM.
 7. Monika Vojčíkova: Vládny hochštapler a jeho/našich/ 500 eur.
 8. Martin Bohoš: Europol počas akcie zameranej na Money Muling identifikoval viac ako 18 000 „bielych koní“, zatkol takmer 2 000 z nich
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 13 367
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 8 055
 3. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 772
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 076
 5. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 732
 6. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 725
 7. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 705
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 563
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu