politických kruhoch diskusiu o azylovej politike. Francúzska socialistická ministerka práce a sociálnych vecí Elisabeth Guigouová v sobotu vyhlásila, že kurdskí ilegálni prisťahovalci by mohli vo Francúzsku požiadať o azyl. Každý jednotlivý prípad bude podľa jej slov riešený v súlade so zákonom. Bývalý konzervatívny minister vnútra Charles Pasqua naproti tomu žiada, aby ilegálnych utečencov, ktorých na francúzskom pobreží v noci na sobotu zámerne nechala skupina pašerákov, francúzska vláda obratom poslala späť do vlasti, keďže nejde o politických utečencov.
Kambodžská nákladná loď Easti Sea stroskotala v sobotu na brehu Francúzska, pričom na jej palube sa v čase nešťastia nachádzalo približne 1000 kurských prisťahovalcov. Medzi nimi bolo aj 300 detí a traja novorodenci, ktorí sa pravdepodobne narodili počas týždňovej plavby. Francúzske úrady medzitým začali pátranie po kapitánovi a členoch posádky, ktorí opustili loď ešte pred príchodom záchranných čiat a zanechali imigrantov napospas ich osudu na starej, zhrdzavenej lodi v katastrofálnych podmienkach.
Podľa francúzskej pobrežnej hliadky a lekárov ochoreli viacerí imigranti počas plavby na tuberkulózu, keďže na palube chýbal hlavne dostatok pitnej vody a stravy. Francúzska vláda umiestnila kurdských imigrantov dočasne v utečeneckom tábore. Vrak lode sa v sobotu potopil pri pokuse dopraviť ho do najbližšieho prístavu.
Vo Francúzsku, kde sa o necelý mesiac začnú komunálne voľby, je azylová politika už dlhší čas predmetom diskusií, ktoré prípad stroskotaných Kurdov pravdepodobne ešte viac vyostrí. Pravicoví extrémisti chcú ešte pred voľbami vytiahnuť kartu prisťahovaleckej politiky. Ich hlavným argumentom je najmä invázia ilegálnych prisťahovalcov, ktorých francúzska vláda musí posielať na štátne náklady späť do krajiny ich pôvodu.
Ľavičiari by sa naopak chceli širšej debate o azylovej politike vyhnúť, keďže im to podľa všetkého prinieslo iba stratu väčšiny hlasov. Najnovší incident s imigrantmi skomplikuje situáciu aj vládnemu kabinetu premiéra Lionela Jospina, na ktorého budú vyvíjať nátlak okolité európske štáty, predovšetkým Veľká Británia, keďže Francúzsko sa v poslednej dobe stalo tranzitnou krajinou pre imigrantov na ceste na britské ostrovy. Londýn len pred dvoma týždňami zaviedol sprísnenú kontrolu pri vstupe do krajiny cez Lamanšský prieplav, aby tak zamedzil narastajúcemu počtu ilegálnych pracovníkov v krajine.
Autor: Saint Raphael (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.