v parížskom múzeu Jeu de Paume.
Obrazy Pabla Picassa majú aj 30 rokov po jeho smrti schopnosť diváka šokovať. Scény z nevestincov, ktoré maľoval v mladosti, ustúpili v zrelom veku téme vášne a znásilnenia, pričom diela starnúceho Picassa možno bez váhania označiť za voyerizmus.
Výstava, ktorej príprava trvala dva roky, obsahuje približne 300 kresieb, rytín, sôch a malieb, pričom mnohé z nich sa verejnosti predstavia po prvý raz, keďže pochádzajú zo súkromných zbierok.
Pablo Picasso si vyslúžil označenie "najheterosexuálnejšieho" umelca 20. storočia, pretože jeho kreativitu podľa kritikov usmerňovali sexuálne impulzy.
Už Picassove ranné kresby, ktoré urobil vo veku ôsmich rokov, dokazujú jeho skorý záujem o ženy. Zážitky z verejných domov, kde ako dospievajúci mladík trávil veľa času, neskôr prekryl vzťah s Marie-Therese Walterovou, ktorý ho inšpiroval k mnohým rytinám a obrazom. V 60. rokoch sa vtedy už impotentný Picasso vrhol na skicovanie mužov, pozorujúcich milujúce sa páry.
"Vek nás núti s tým prestať, ale človek má stále chuť fajčiť. A to isté platí aj pre milovanie", povedal v jednom rozhovore slávny maliar.
Keď v roku 1973 krátko pred svojou smrťou Picasso vystavoval niektoré z posledných skíc, kritici ho nazvali skazeným starcom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.