zapríčinila avizovaná dovolenka, bola citeľná najme po minulotýždňovej tlačovke krajského vedenia HZDS - Ľudovej strany. V médiách už pretriasané témy, ktoré krajský predseda opozičného hnutia a niekdajší prednosta KÚ v Prešove Peter Chudík nanovo otvoril pripadlo včera komentovať prednostovým zástupcom. Aj keď sa k problémom odvolaných riaditeľov, prehratých súdnych sporov, či prešovskej nemocnice nevyjadril najpovolanejší, opäť raz získali nový rozmer.
Miloslav Murajda ako zástupca a pravá ruka prednostu vo sférach školstva bez vyzvania vysvetlil štvrtkové Chudíkove tvrdenia. Začal tým, v ktorom krajský predseda HZDS tvrdí, že terajšie vedenie krajského úradu má na svojom konte 31 pracovno-právnych súdnych sporov. Podľa Murajdu vedie prešovský krajský úrad takýchto sporov len šesť. Dva ukončené v neprospech úradu, jeden víťazný, tri zatiaľ otvorené. Zvyšných 25 ťahaníc zo súdmi tvoria spory poväčšine odborov životného prostredia a katastra. Podľa viceprednostu sa tak v médiách zo strany HZDS opäť raz objavila polopravda. "Áno, evidujeme 31 súdnych sporov, no okrem spomínaných šiestich, nemajú s pracovno-právnymi vzťahmi ostatné nič spoločné," tvrdí Murajda.
Na výzvu krajského šéfa HZDS Chudíka podal Murajda i očakávané stanovisko KÚ k dlhodobo medializovanému súdnemu sporu Krajský úrad verzus Slavomír Hrinko - exriaditeľ Gymnázia na Konštantínovej ulici v Prešove. "Celý súdny spor o neplatnosti odvolania pána Hrinka, nebol o neplatnosti odvolania," tvrdí zástupca Murajda, nakoľko Hrinko odvolaný nikdy nebol. Ako ďalej vysvetlil, KÚ vnímal pôsobenie Hrinka vo funkcii riaditeľa ako dočasné na základe poverovacieho dekrétu z roku 1997. Na výkon funkcie riaditeľa poveroval dekrét S. Hrinka do vypísania konkurzu, ktorý vyhrala Elvíra Abrahámová. "Tento poverovací dekrét uznal súd ako irelevantný, pretože predtým mal Hrinko menovací dekrét od šéfa Školskej správy II Košice. Ten sa však na našom úrade v tomto období nenachádzal. Riadili sme sa teda poverovacím dekrétom podpísaním práve pánom Chudíkom, ako vtedajším prednostom KÚ," uviedol M. Murajda s dodatkom, že "pokiaľ sa bavíme o tom, kto spôsobil prehru, pravdepodobne do toho vstupujú aj dokumenty vydané krajským úradom v roku 1997."
Krajského predsedu HZDS Chudíka zaujímalo aj to, či dvestotisíc korún, ktoré si prehratý súdny spor možno vyžiada, bude niekomu zosobnených. "Aj ja budem rád polemizovať nad tým, kto by to mal zaplatiť. Možno by to mal byť ten, kto vypísal takýto poverovací dekrét." K podobnému sporu, s exriaditeľom SOU obchodného Jozefom Vaľkom povedal Murajda akurát to, že už
v blízkej budúcnosti bude doriešený.
Krajský predseda HZDS-ĽS Peter Chudík sa v minulotýždňovej polemike pozastavil aj nad degradáciou prešovskej nemocnice. Tá sa má podľa neho zmeniť zo špičkovej na provinčnú s nálepkou "fakultná". Na túto otázku odpovedal druhý zástupca Milan Ambróz po tom, čo v číslach vykreslil zlepšujúcu sa situáciu sociálnych služieb v kraji. Podľa neho je dnes veľmi ťažké povedať, čo bude o pár rokov. Transformácia zdravotníckych zariadení sa aj prešovskej nemocnice určite dotkne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.