uznávajú liberálne hodnoty. Nie je to pravda. Hodnotový rozpor podľa mňa v Demokratickej strane nie je," povedal na včerajšom stretnutí s novinármi poslanec NR SR a podpredseda DS Jozef Kužma (na obr.).
Sobotňajší snem Demokratickej strany zatriasol touto partajou, už aj tak zmietanou nízkymi preferenciami a odchodom populárneho Ivana Mikloša a Viktora Nižňanského. Jána Langoša vystriedal na sneme v čele strany Franitšek Šebej. Keď však delegáti zvolili za prvého podpredsedu Ľudovíta Kaníka, Šebej sa funkcie vzdal a v opakovanej voľbe vyhral Kaník a celé jeho krídlo (podpredsedovia Jozef Kužma, Juraj Barta, Peter Mattoš a Miroslav Toman). Členovia poslaneckej skupiny DS (Langoš, Šebej, Tatár, Zajac a Osuský) tak ostali bez funkcií vo vlastnej strane.
Ako uviedol Jozef Kužma, Prešovský kraj tlačil do čela strany Mikloša a Nižňanského, ktorí však Demokratickú stranu po trenčianskom zasadnutí republikovej rady opustili. Poslanci NR SR z DS zas opustili - až na Kužmu - poslanecký klub SDK a založili si vlastnú poslaneckú skupinu.
"Časť členskej základne získala pocit, že sa zorganizovala akási Demokratická strana, s. r. o., v ktorej chcú piati ľudia z Bratislavy riadiť celú stranu," tvrdí Jozef Kužma, ktorý patrí ku "kaníkovskému" krídlu v strane. Očakáva, že v DS prevládne regionalizmus a začne sa s prípravou na voľby, či už do zastupiteľských zborov vyšších územných celkov, alebo do NR SR.
Podľa jeho slov je dôležité dostať dôveryhodných ľudí do parlamentu a posilniť regionalitu, pretože v súčasnosti môže jediný človek dotiahnuť do parlamentu svojich ľudí a nie je to zdravá súťaž o priazeň konkrétnych voličov. "Ak regionalita nebude dodržaná, všetky pracovné príležitosti budú po Trenčín a my si tu budeme lízať laby, ako sa ľudovo hovorí," podotkol J. Kužma.
Zložitejšou úlohou však podľa jeho slov pre "kaníkovské" vedenie DS bude "dohodnúť sa s poslaneckou skupinou, aby nedochádzalo k nezrovnalostiam medzi vedením strany a poslaneckým klubom". Ďalšou úlohou nového vedenia DS by mala byť tvorba koalície do volieb, kde chcú demokrati rokovať najmä
s Dzurindovou SDKÚ a Hrušovského KDH. Potenciál stredopravicových síl sa podľa Kužmu pohybuje okolo tridsiatich percent, no súčty ich preferencií nedosahujú ani dvadsať percent.
Prešovský kraj si po sneme svoju pozíciu v DS posilnil. Tajomníčkou strany sa stala Iveta Plšeková, ktorá odchádza z postu zástupkyne prednostu Okresného úradu v Humennom. Do zmierovacieho výboru boli zvolení i Štefan Varga z Prešova a Jozef Vasilík z Bardejova.
Jozef Kužma tiež uviedol, že on už dávnejšie neoficiálne navrhol za predsedu Demokratickej strany Šebeja, ktorý to však odmietol, a potom o dva týždne prijal Langošovu ponuku. "Navrhol som mu to v telefonickom rozhovore po zasadnutí predsedníctva v Bratislave," skonštatoval poslanec a podotkol, že na margo tohto návrhu vtedy Ľudovít Kaník uviedol, že "jednoznačne mu bude cťou pracovať pod Františkom Šebejom". Možnosť, že sa po sneme vráti do DS Ivan Mikloš označil J. Kužma len za teoretickú. Zdôraznil však, že vo vláde je naďalej nominantom tejto strany a jeho osobný vzťah s Miklošom sa nezmenil.
K vyhláseniu Jána Langoša, že sa chce vrátiť do čela strany jeho poslanecký kolega Kužma povedal, nie je nič neobvyklé na tom, keď sa v konzervatívnych stranách politici vracajú, tak ako sa po sobotňajšom sneme DS vrátil Mattoš. "Zachoval sa charakterne, čestne a veľmi rád s ním budem spolupracovať. Horšie by bolo, keby zo strany teraz odišiel," komentoval Langošovu ambíciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.