Vlasta Fiľková, 48 rokov, administratívna pracovníčka
Interupcie netreba zakazovať, každá žena má právo sama sa rozhodnúť. Politikom z KDH nejde ani tak o riešenie problému, oni si len prihrievajú svoju politickú polievočku a otvárajú problémy, ktoré sú dnes na Slovensku na okraji záujmu väčšiny ľudí. Dôraz treba klásť na to, aby ľudia mali prácu, aby deti mohli prichádzať na svet a rodičia im mohli zabezpečiť normálny život. Aj napriek názorom, že umelé prerušenie tehotenstva je vraždou a nezlučuje sa s etickými a morálnymi princípmi, myslím si, že naopak je etické a morálne nepriviesť dieťa na svet, ak by malo byť nechcené a ak by sa jeho rodič oň nedokázal postarať.
Zdeno Olexa, 46 rokov, šofér
To, čo hovoria politici z KDH je proti zdravému rozumu. Ktorá žena chce, bude mať dieťa, a ktorá nechce, môže sa rozhodnúť či podstúpi umelé prerušenie tehotenstva. Ak by zákon prešiel, veľmi veľa žien by si hľadalo cesty, ako umelo prerušiť tehotenstvo a hrozilo by im oveľa väčšie zdravotné nebezpečenstvo, ako keď sa iterupcia urobí v nemocnici. Nesúhlasím s názorom, že interupcia je vražda. Ak človek nemá peniaze, nemôže si dovoliť viac detí. Väčšou vraždou je to, keď sa dieťa narodí, je týrané a bité rodičmi po celý život. Ak by ľudia mali viac peňazí, rodilo by sa aj viac detí.Renáta Frajtková, 31 rokov, na materskej dovolenke
Som zdravotná sestra, tak viem, že ak by sa interupcie zakázali, robilo by sa to potom nelegálnym spôsobom a ženy by si aj tak našli spôsob, ako umelé prerušenie tehotenstva dosiahnuť. Preto som proti návrhu KDH zakázať interupcie v novele ústavy. Je to slobodná voľba každej ženy, takže štát by do toho v žiadnom prípade nemal vstupovať zákazmi a príkazmi. Ľudia čoraz viac hľadia aj na ekonomickú stránku, a keď má žena päť detí, ekonomicky sa to len ťažko dá uniesť. Preto by sa mal štát viac snažiť vytvoriť také ekonomické podmienky, aby rodina mohla vychovávať bez problémov viac ako len jedno či dve deti.
Tono Bednár, 21 rokov, študent
Myslím si, že každá žena má právo sama sa rozhodnúť. Ak sa napríklad stane, že otehotnie počas štúdia na vysokej škole a so svojím partnerom by si dieťa nemohli dovoliť, pretože nepracujú a nemajú dostatočné ekonomické zázemie, tak umelé prerušenie tehotenstva je jednou z alternatív. Pre každú ženu je to však veľmi ťažké rozhodnutie a veľa záleží na partnerských vzťahoch. Myslím si, že snaha istých politikov zakázať interupcie nie je v súlade s názorom väčšiny ľudí. Ak by boli interupcie zakázané, ich počet by sa neznížil, hľadali by sa cesty, ako obísť zákon.
Marta M., 52 rokov, účtovníčka
Žena sa má rozhodnúť sama. Na to má právo, a žiadny zákon, či už z dielne KDH, alebo ktorejkoľvek inej politickej strany by nemal interupcie zakazovať. Nechcené dieťa je to najhoršie, čo sa môže stať. Fakt, či sú interupcie morálne musí posúdiť každý sám, z vlastného hľadiska, myslí si však, že je to alternatíva, pre ktorú sa žena môže slobodne rozhodnúť. Umelé prerušenia tehotenstva sa robili aj vtedy, keď boli zakázané, takže argument, že zákazom sa zníži ich počet je nesprávny. Zákazmi sa ničomu nezabráni, len sa zvýši zdravotné riziko žien, ktoré budú podstupovať interupcie načierno.
Monika Hakošová, 24 rokov, učiteľka
Myslím si, že je to každého osobná vec, a keby sa interupcie zakázali, mnohé ženy by chodili za rôznymi dedinskými babami, čo by bolo nelegálne, ale hlavne nebezpečné. Každý, kto na interupciu chce ísť, nájde si spôsob, ako to urobí a žiadny zákon ani nariadenie tomu nezabráni a preto nevidím dôvod, aby bola zakázaná. Je to vec svedomia, kto je rozhodnutý neísť, tak nepôjde a naopak. Ja by som nikdy nešla na interupciu, ale neodvážim sa povedať, či je to vražda, alebo nie je. V tejto problematike si už konečne treba urobiť jasno a nechať každého, nech sa sám slobodne rozhodne. Zákazov však na Slovensku už v minulosti bolo dosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.