rozmýšľajú nad prežitím, radní páni si za ich peniaze cestujú po zahraničí. Náš prieskum však ukázal, že predstavitelia spišských magistrátov na zahraničie nemíňajú prehnané sumy.
Metropola Spiša má v súčasnosti už sedem oficiálnych družobných miest v Európe i zámorí. Spolupracuje s dvoma nemeckými mestami, partnera má v Maďarsku, Grécku, Českej republike, Francúzsku a v USA. "Finančné krytie zahraničných ciest je, samozrejme, zahrnuté do rozpočtových prostriedkov. Vlani sme na takéto náklady mali vyčlenených 440-tisíc korún, neraz nám pomáhali aj sponzori, informoval vedúci kancelárie novoveského primátora Ing. Jozef Sendrei. Predstavitelia tunajšieho Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi boli v minulom roku v cudzine kvôli rôznym účelom dohromady 16-krát. V tomto roku má radnica na zahraničné návštevy vyčlenenú rovnakú sumu, no zatiaľ ešte nie je presne jasné, do ktorých štátov sa jej zástupcovia vyberú.
Mesto Gelnica doposiaľ udržiavalo kontakty najmä s holandským mestom Gennep a nikaragujským San Pedro de Lovago v rámci medzinárodného projektu N.E.W.S.. Keďže všetky náklady súvisiace s cestami do týchto krajín boli hradené z tohto projektu, Gelničania zatiaľ nemuseli siahnuť hlbšie do mestskej kasy. V tomto roku sa však spomínaný projekt skončil, no Gelnica s oboma mestami kontakty neprerušila aj keď už náklady bude musieť znášať mestská pokladnica. V tomto roku by to však nemalo byť viac než 50-tisíc korún. Gelničania totiž spolupracujú aj s krajom Steinmark v Rakúsku a partnerstvo im ponúkli mestá z Poľska, Maďarska a ďalších európskych krajín.
Krompachy zatiaľ neudržiavajú čulé zahraničné vzťahy, a preto aj suma, ktorú "precestujú je doslova symbolická. Spolupracujú len s poľským mestom Gaszovice a Békešskou Čabou v Maďarsku, avšak prespektívne by chceli získať partnera z Álp.
Levočania udržiavajú už niekoľko rokov družobné kontakty so zahraničím v rámci Klubu prezidentských miest. Položky na cestovné a ostatné výdavky nie sú zahrnuté v rozpočte osobitnou kapitolou. Financie čerpú z kapitoly rozvoja cestovného ruchu. Levočský magistrát dnes udržiava kontakty s českým mestom Litomyšl, s mestom Keszthely v Maďarsku, s mestom Piran v Slovinsku a poľským Lancutom. Cesty nie sú podľa slov prednostu Mestského úradu v Levoči Ľubomíra Maciaka pravidelné. Viažu sa skôr na príležitostné akcie, rôzne výročia. Napr. aj my sme pozvali zástupcov týchto partnerských miest do Levoče pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky, skonštatoval Ľ. Maciak. Z roka na rok sa situácia mení. Po voľbe nových starostov sa kontakty s niektorými mestami prerušili a v súčasnosti sa hľadajú spôsoby, ako ich oživiť. V tomto roku je snahou vypracovať akýsi harmonogram kontaktov a fixné sumy, ktoré by sa využívali špeciálne na tieto účely. Zdá sa, že sme v tomto smere akosi zaspali. Zatiaľ neviem o žiadnej ceste do zahraničia, ktorá by sa v dohľadnej dobe na magistráte plánovala, dodáva Ing. Ivan Dunčko z oddelenia podnikateľskej činnosti a regionálnej politiky Mestského úradu v Levoči. Magistrát v Spišských Vlachoch udržiava družobné kontakty s dvomi zahraničnými mestami, českým mestom Chotěboř a maďarským Szikso viac menej po umeleckej línii. Cesty nie sú pravidelné a nemáme na ne vyčlenené financie v rozpočte. Uskutočňujú sa zhruba raz za dva, tri roky, hovorí prednosta Mestského úradu v Spišských Vlachoch Ladislav Šterbinský. Spišské Podhradie sa už niekoľko rokov kontaktuje s družobnými mestami Show Low a Pinetope Lakeside v Arizone a s mestom Ogrodzieniec v Poľsku. Do Arizony samozrejme nechodíme každý rok, pretože je to diaľka. Poslednýkrát som tam bol v roku 1997, ale na svoje náklady. V rozpočte máme financie na tieto družobné kontakty vyčlenené v kapitole ostatná činnosť v kultúre a pre tento rok tam figuruje suma vo výške zhruba 125-tisíc korún, povedal primátor Spišského Podhradia Ing. František Slebodník.
Autor: nov,dub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.