boľavým zubom navštívila zubnú pohotovosť v sobotu popoludní, ošetrenia sa však nedočkala. Dôvod bol prostý - aj keď mala u seba kartičku poistenca, zabudla doma občiansky preukaz.
"Zub ma rozbolel v piatok večer, už som nemohla ísť k svojmu zubárovi. Preto som sa vybrala na druhý deň do Košíc na pohotovosť v nádeji, že mi pomôžu. Bolo mi treba iba prečistiť kanálik, no keď som vošla do ambulancie, oznámili mi, že potrebujem okrem karty poistenca aj občiansky preukaz. Žiaľ, nemala som ho so sebou, preto ma lekárka odmietla ošetriť. Trvala na tom, že musí vidieť nejaký doklad, tak som jej doniesla technický preukaz od auta vedený na moje meno. Nestačilo to, chcela vidieť doklad s fotografiou, napríklad električenku. Ja však nie som Košičanka a mesačník nemám... Napriek tomu, že sa chcel za mňa zaručiť môj manžel, ktorý doklady mal, nepomohlo to. Bolo nám povedané, že sa máme vrátiť domov po občiansky, inak ma neošetria," vyrozprávala nám s plačom svoj "zážitok" do telefónu pani Gönciová, ktorá odchádzala domov v bolestiach.
Správanie lekárky považuje za neetické. Nás zaujímalo, čo na to vedenie spoločnosti DUTY-DENT, ktorá stomatologickú službu prvej pomoci v Košiciach prevádzuje.
"Podľa zákona o liečebnom poriadku je každá pohotovostná služba bezplatná, pacient má nárok na bezplatné ošetrenie. My sme sa však často stretávali s prípadmi, že k nám ľudia chodili s neplatnými či dokonca cudzími kartami poistencov a zdravotné poisťovne nám potom úhradu za ošetrenie nepreplatili. Začali sme sa brániť tým, že po dohode s krajským štátnym lekárom žiadame spolu s kartou poistenca k nahliadnutiu aj nejaký preukaz totožnosti - občiansky alebo pas. Pokiaľ sa nimi pacient nevie preukázať, má možnosť zaplatiť za ošetrenie v hotovosti - ide o sumu asi dvesto korún - na čo dostane i potvrdenie. Keď príde neskôr s potrebnými dokladmi a vystaveným pokladničným lístkom, sú mu peniaze vrátené. O tejto možnosti mala byť pacientka informovaná a som presvedčený, že ju odmietla," komentoval udalosť konateľ spoločnosti DUTY-DENT, s. r. o. MUDr. Ján Slávik.
Aj keď takáto možnosť je v danom prípade riešením, podľa našej čiteteľky bola skutočnosť iná. V ambulancii jej nikto nepovedal, že môže za ošetrenie zaplatiť, čo by vzhľadom na silnú bolesť bola urobila. Ošetrujúca lekárka ale tvrdí pravý opak. "Samozrejme, že ju sestrička o tejto možnosti informovala, žena však zaplatiť za ošetrenie nechcela. Zvrtla sa na opätku a odišla..." tvrdí stomatologička, ktorá uviesť meno v novinách odmietla s odôvodnením, že by negatívna reklama mohla poškodiť jej súkromnej praxi.
Podľa jej slov komunikovala ona sama s pacientkou len okrajovo, pretože všetku administratívu vybavuje zdravotná sestra - tá nám ale v telefonickom rozhovore tvrdila čosi iné, s pacientkou vraj hovorila práve doktorka... No slová lekárky o poskytnutí informácie ohľadom platby v hotovosti potvrdila.
"O tejto možnosti sme vôbec neboli informovaní. Určite by sme tak urobili, pretože manželka dosť trpela a peniaze sme so sebou mali. Nám vôbec nenapadlo opýtať sa na to a nikto nám o tom nepovedal. Nešli sme predsa do Košíc na prechádzku, ak by to nebolo potrebné, tú cestu by sme predsa neboli absolvovali," hovorí Tatianin manžel, podľa ktorého sa k nim lekárka správala arogantne a nejavila žiaden záujem vyjsť im v ústrety. Tá paradoxne tvrdí, že povýšenecká bola pacientka, ktorá urazene odišla...
"Keď majú ľudia bolesti, správajú sa inak ako v bežnom živote. My by sme tú pani napokon boli ošetrili, ale ona nemala snahu sa dohodnúť. Keby ste videli, ako sa niektorí s nami handrkujú... No táto pani sa jednoducho otočila a odišla," nechala sa počuť lekárka, ktorej ale slová vyznievajú prinajmenšom trochu čudne, ak zvážime, že jediným cieľom cesty pani Tatiany do Košíc bolo nechať sa ošetriť. Majú azda pacienti lekára prosiť kolenačky o to, čo je jeho profesionálnou povinnosťou?
Nuž, v tomto prípade ide o tvrdenie proti tvrdeniu - lekárka a sestrička si húdu jedno, pacientka a jej manžel druhé. Východiskom je konfrontácia oboch strán, na ktorej by mal mať, pochopiteľne, záujem predovšetkým prevádzkovateľ Stomatologickej služby prvej pomoci. MUDr. Slávik možnosť konfrontácie sám navrhol a lekárka i pacientka s ním súhlasia - azda teda rozuzlia gorgický uzol v trojici. Nech však už je pravda na ktorejkoľvek strane, snáď bude tento prípad poučením pre všetkých. Pre pacientov, aby nezabúdali nosiť so sebou doklady totožnosti, bez ktorých by sa nemali vydávať z miesta bydliska nikam, i pre lekárov, ktorí by tu mali byť pre nás. Ostatne, viaže ich k tomu aj Hippokratova prísaha - aj v sobotu popoludní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.