prírode odhadom asi 1000 pánd. Svetový fond sa domnieva, že príčinou tohto neutešeného stavu je nezákonný lov a ničenie prirodzeného prostredia zvierat.
Fond poukazuje na slabiny v organizačnej práci ľudí zodpovedných za ochranu prírody a na nedostatok finančných prostriedkov. WWF vyzval čínske úrady, aby na ochranu pánd vyčlenili viac financií. Pandám by podľa fondu pomohli tiež zvláštne lesné koridory. Umožnili by totiž kontakt izolovaných pánd a ich prípadné rozmnožovanie.
Program zameraný na chov pánd v zoologických záhradách vôbec nepočíta s tým, že by panda odchovaná v zajatí mohla byť vypustená do voľnej prírody. Podľa Stuarta Chapmana zo Svetového fondu na ochranu prírody, situáciu komplikuje aj fakt, že pandy, ktoré vyrastajú v zajatí prejavujú len malý záujem o partnera opačného pohlavia. Ale i vo voľnej prírode nie je pre pandy párenie vôbec jednoduché, pretože žijú v spoločenstvách od seba vzdialených.
"K ich stretnutiu nemôže dôjsť, ak nebudú môcť prechádzať cez poľnohospodársku pôdu, na ktorej sa pestujú bambusy. Vyzývame preto čínsku vládu, aby vytvorila rezervácie a pokúsila sa dať pandy dokopy ešte pred tým, ako sa začne doba párenia."
Čínska panda veľká patrí medzi najobľúbenejšie zvieratá na celom svete. Deti sa každú noc v posteli pritúlia ku hračke napodobujúcej tento ohrozený druh. A to je pre vedcov zaväzujúce, tvrdí Stuart Chapman. "Nie je to len tým, že vyzerá tak jedinečne. Celé generácie vedcov fascinujú i jej biologické zvláštnosti. Podľa zubov je to jasný mäsožravec, no niekedy v minulosti panda prešla na vegetariánsku stravu. Pritom bambusové výhonky, ktoré konzumuje, nie sú príliš výživné. Zatiaľ čo čierne medvede sa ukladajú na zimný spánok, pretože sú schopné vytvoriť vrstvu podkožného tuku, pandy bambus žujú prakticky bez toho, aby ho strávili. A preto je pre ne cyklus jedla a spánku nevyhnutný."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.