šiestich rokov, rozhorčenie. Na návnadu, ktorou bol 60-percentný mesačný úrok, skočili viac ako štyri stovky Košičanov, Banskobystričanov, ale aj ľudia z iných regiónov. Na to, aby zistili, že sa dopustili kardinálneho omylu, stačilo necelých päť mesiacov. Toľko totiž trvalo, kým dvere sídla Unifa-Invest na Hlavnej ulici v Košiciach a jej pobočky v Banskej Bystrici nezapečatili policajti. Odvtedy pretieklo Hornádom veľa vody, ale podvodnícka kauza, ktorú pojednáva Krajský súd v Košiciach, ešte nebola zavŕšená verdiktom. A zdá sa, že sa tak ani v najbližších týždňoch nestane.
Len pre pripomenutie uvedieme, že z trestných činov podvodu, neoprávneného obchodovania s devízovými hodnotami a ohrozenia devízového hospodárstva prokurátor obžaloval konateľku firmy Unifa-Invest, s.r.o., Košice Janu D. A to preto, že počnúc 12. septembrom 1994 do 18. februára 1995 po založení spoločnosti s ručením obmedzeným, v súčinnosti s chorvátkskymi občanmi Vesnou P., Kresimirom S. a ďalšími bližšie neidentifikovateľnými občanmi Spolkovej republiky Nemecko, pod zámienkou investovania finančných prostriedkov formou pôžičiek minimálne 20 000 korún, alebo v alikvotnej zahraničnej mene s úrokovou sadzbou až 5 percent mesačne a ďalšími výhodami do fiktívnej výstavby nehnuteľností realizovanej v skutočnosti neexistujúcou firmou, vylákala od 429 poškodených 24 819 800 korún, 398 580 DEM, 55 950 USD, 8000 CHF, 4850 GBP a 10 000 ATS.
Na sklonku uplynulého roka svitala nádej, že táto na čas a na ľudí náročná kauza, ktorá už štyri roky trápi sudcov a procesné strany ako nočná mora, sa pomaly, ale isto blíži k cieľu, ktorým mal byť rozsudok. Dnes to už pravda nie je, lebo ako sme sa od predsedu senátu JUDr. Zoltána Szalaya dozvedeli, došlo ku komplikácii, s ktorou nik nerátal.
"Nehovorí sa mi to ľahko, ale musím povedať, že sme sa dostali do situácie, keď časť už doposiaľ vykonaného dokazovania pred súdom budeme musieť opakovať. Dôvodom je skutočnosť, že došlo k zmene v senáte. Pôvodného člena senátu, ktorý sa v dôsledku dopravnej nehody ťažko zranil, nahradil nový prísediaci a tak je potrebné niektoré úkony opakovať. Nestane sa tak preto, že by sme sa na podobnú možnosť nepripravili. Naopak, do senátu bolo ustanovených päť prísediacich, z ktorých dvaja boli náhradníci. Po čase však postupne odmietli zúčastňovať sa pojednávaní."
Poškodení sú už netrpezliví, dožadujú sa urýchleného vrátenia aspoň časti peňazí, o ktoré vkladom do firmy Unifa-Invest prišli. Bude mať toto neplánované pribrzdenie pojednávania zásadný vplyv na uspokojenie ich pohľadávok?
"Nie, to v žiadnom prípade. Ako už všetci zainteresovaní vedia, v súčasnosti prebiehajú dve konania, ktoré však treba od seba oddeliť, pretože jedno nie je podmienené druhým. Tým prvým je trestné konanie vedené proti konateľke firmy Unifa-Invest Jane D., o ktorom sme hovorili, a to druhé, nezávislé na ňom, je konkurzné konanie, ktoré rieši finančnú podstatu veci."
Možno to zhrnúť tak, že kým trestné konanie rozhodne o vine, či nevine obžalovanej a o výške spôsobenej škody, konkurzné konanie je o majetku, resp. o zaistených peniazoch, ktoré sa v rámci neho budú deliť?
"Áno, dá sa to tak povedať. Veci a peniaze zaistené v prípravnom konaní boli odovzdané správcovi konkurznej podstaty a preto nik iný, len on môže s nimi disponovať," uviedol JUDr. Zoltán Szalay.
Ako sme už písali, konkurz na majetok Unify-Invest, s.r.o. vyhlásil Krajský súd v Košiciach v októbri 1999. Dôvodom bola skutočnosť, že uvedený dlžník, ktorý má najmenej 429 veriteľov, už dlhší čas nebol schopný plniť svoje záväzky, pretože je v úpadku. Za správcu konkurznej podstaty súd ustanovil komerčného právnika JUDr. Ing. Dezidera Jančika z Košíc, na ktorého sme sa obrátili s otázkou, kedy dôjde k aspoň čiastočnému finančnému uspokojeniu veriteľov.
"Povinnosťou správcu konkurznej podstaty je speňaženie majetku dlžníka. V prípade eseročky Unifa-Invest je situácia zjednodušená tým, že sú tu už hotové peniaze a ešte použitý kancelársky nábytok, ktorý treba speňažiť a zisk z jeho predaja pripočítať k peniazom, ktoré sú na účte. Žiadny iný majetok nie je. Akonáhle sa uskutoční tzv. prieskumné konanie, na ktorom sa zistia všetky pohľadávky voči tejto podstate, ktorá je zhruba 3 a pol milióna korún plus úroky, ktoré medzičasom nabehli, rozdelíme ju medzi veriteľov. Z právneho hľadiska je to jednoduchá vec."
V čom je teda háčik?
"Po uvalení konkurzu mali všetci veritelia právo podať prihlášky do uvedenej konkurznej podstaty na Krajský súd v Košiciach. Ja ich mám zatiaľ okolo 250, ďalších 50 prihlášok je ešte na súde. Lehota podania prihlášky je až do dňa prieskumného konania. To sa má uskutočniť niekedy koncom marca. Jeho presný dátum stanovil krajský súd, resp. sudca, ktorý ho vedie a v najbližších dňoch bude zverejnený v Obchodnom vestníku. Prieskumného konania sa majú právo zúčastniť všetci veritelia. Zosumarizujú sa na ňom všetky prihlášky, zistia sa nároky veriteľov, presná suma peňazí (zatiaľ sú na účtoch v banke), ktoré sa na základe matematického prepočtu pomerným spôsobom rozdelia a rozošlú."
Niektorí poškodení si uplatnili škodu v občianskom-súdnom konaní a dnes už majú v rukách právoplatné rozsudky. Budú odškodnení v plnej výške na úkor ostatných?
"Nie, nič také sa nestane. Všetci tí, ktorí vedia preukázať, že peniaze do Unify-Invest vložili, budú uspokojení pomernou čiastkou, samozrejme len v rámci toho zhruba 3 a pol milióna korún, ku ktorému prirátame zisk z predaja kancelárskeho nábytku," ubezpečil nás JUDr. Ing. Dezider Jančik.
Na záver ešte informácia, ktorá môže zaujímať najmä poškodených. Ako sme sa od predsedu senátu JUDr. Jozefa Vancu z Krajského súdu v Košiciach dozvedeli, prieskumné konanie uvedenej konkurznej podstaty sa uskutoční 30. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.