zvýšené len minimálne. Podľa slov riaditeľa odboru agropotravinárskeho marketingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Bratislave Ing. Albina Marenčíka je zvýšenie logickým dôsledkom zvýšených vstupov energie do výroby:
"Rátame, že cena pôjde hore v priemere o päť až sedem percent. Nie je dôvod, aby stúpla výraznejšie. Cena je minimálna už u prvovýrobcov a tí ju zvýšia len o nevyhnutné náklady na energiu. Samozrejme, spracovatelia a obchodníci si už môžu podľa svojej individuálnej ekonomiky nahodiť obchodnú maržu a tým môže konečná cena vystúpiť oproti súčasnosti aj o 10 percent."
O vyjadrenie sme požiadali aj ekonomického námestníka Trebišovskej mliekarne, a. s., Ing. Kvetoslava Duča. Práve Trebišovská mliekareň je totiž jednou z najväčších výrobcov mlieka a mliečnych výrobkov pre Košice. Mesačne distribuujú do Košíc okolo 100 tisíc litrov mlieka.
"Nákupná cena mlieka išla hore už od 1. januára. Štátom garantovaná cena sa zvýšila z 8,45 na 8,70 korún na liter. Preto sme začali ceny upravovať aj kvôli zvýšeným nákladom na energiu, plyn, elektrinu. Zatiaľ sme zdvihli ceny mlieka o asi 20 halierov, čo je 1,8 percenta a výraznejšie sme zvýšili ceny mliečnych výrobkov. Celé zvyšovanie robíme veľmi pomaly, postupne, aby sa spotrebiteľ stačil pripraviť. Zatiaľ čiastočne a postupne zvýšime ceny našich výrobkov o päť percent do konca marca a potom budeme ceny upravovať smerom hore ďalej. Päťpercentné zvýšenie totiž vôbec nepokryje naše výrobné náklady."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.