môže mať dva významy: Po prvé signalizuje, ako rezolútne sa s novou konšteláciou u "susedov vpravo" rozhodlo KDH vysporiadať. Po druhé, podobá sa aj na prvý výstrel v zápase o znovuovládnutie strany, ktorý rozpútala porazená poslanecká frakcia DS. Nie je ani vylúčené, že ide o kombináciu oboch významov.
Kategorický výrok predsedu KDH v takom krátkom časovom odstupe od prevratu v DS je vskutku nečakaný, keďže novému vedeniu neponúkol ani minimálnu šancu prejaviť sa. Treba ale vidieť jasne. Takéto rezolútne odmietnutia sú vo verejnej medzistraníckej komunikácii absolútne nezvyklé, pokiaľ hovoríme o stranách z totožného pólu politického spektra. Hoci z gestikulácie KDH je už dlhší čas evidentné, že v ňom prevláda tendencia ísť do volieb samostatne, doteraz na podobné výzvy reagovalo zväčša vypúšťaním neurčitej hmly, ktorá nič nevylučovala. Toto vyjadrenie preto vyzerá ako dramatický zvrat v koaličnej politike KDH, najmä ak nestrácame zo zreteľa, že ten istý Hrušovský v sobotu kongres DS OSOBNE pozdravil. Čo sa nedá podceňovať, lebo úroveň, na akej si strany obsadzujú hosťami kongresy a snemy, patrí k najčitateľnejším verejným signálom o vzájomných vzťahoch. A, ako je známe, ďalší údajne potenciálni partneri DS do budúcnosti, SDKÚ a SMK, sa v Banskej Bystrici prezentovali na podstatne nižšej úrovni - László Gyurovszky (podpredseda) a Tibor Mikuš (predseda Ústrednej rady).
Nevedno, či v pozadí stojí priama objednávka "langošovcov" (ktorí si napriek istému ochladzovaniu v posledných dvoch rokoch udržujú s KDH stále slušné vzťahy), alebo Hrušovský spontánne a bez "nápovedy" vyjadril svoj názor na personálny prevrat. Obe variácie sú možné a záleží na individuálnom presvedčení, kto čomu skôr uverí. Nesmie sa iba zabúdať na dve veci: U KDH je skoro nepredstaviteľné, že by predsedom obsadilo kongres takej strany, ktorú definitívne odpísalo. O tri dni sa ale už tvári, že sa tak stalo. Po druhé, ústredným posolstvom Hrušovského zdravice delegátom bolo, že "DS si MUSÍ ZACHOVAŤ SVOJU TOTOŽNOSŤ A IDENTITU". V pondelok potom ten istý predseda KDH vyhlásil zvolenie Kaníka za "zásadnú zmenu", ale hodnotiť spoluprácu s novým vedením označil iba za "predčasné, nakoľko KDH presadzuje samostatnú kresťanskodemokratickú politiku".
Nech už platí to či ono či všetko dokopy, pred Kaníkom a jeho partiou stojí nesmierne náročné zadanie, ktoré pravdepodobne presahuje jeho politické schopnosti. Nad DS sa totiž otvorila, resp. vnucuje sa jej, paradoxná a zničujúca realita: S novým, údajne komunikatívnejším vedením, dramaticky spadol koaličný potenciál DS, ktorý vyzerá byť v tejto chvíli fakticky nulový. V situácii, keď je zrejmé, že na koalíciu je táto strana vitálne odkázaná (pokiaľ neuveríme, že sa zdvihnú o štyri či viac percent), sa totiž rozplynula i teoretická možnosť s SMK, ktorú stratég Peter Zajac dlhodobo pripravoval. Kaník je pre celé vedenie SMK neprijateľný odvtedy, čo napriek oficiálnej, pinzetou vyberanej rétorike DS voči Maďarom (to bola práve časť tej Zajacovej stratégie) označil tzv. Komárňanskú župu za "absolútne neprijateľnú" (niežeby sa DS s touto koncepciou stotožňovala, odmietala ju ale podstatne iným slovníkom). Navyše, Bugár s Csákym stáli pred rokom a pol plne za Dzurindom v kauze Nafty Gbely, ktorá skončila odvolaním Kaníka z postu šéfa FNM. A pokiaľ ide o SDKÚ, tej je predsedom práve ten Mikuláš Dzurinda, ktorý ako premiér podával na Kaníka dokonca trestné oznámenie. S SDKÚ boli, samozrejme, vyhliadky na koalíciu veľmi nereálne už aj za Langoša. Napriek všetkým rétorikám, ktoré sa dobre počúvajú, platí jediné: SDKÚ je tzv. všežravec, manévruje ako typická zberná strana, orientovaná na úplné ovládnutie "svojho" priestoru. Nech rozpráva čokoľvek, nemá iný záujem, než pohltiť všetko, čo sa vyskytuje v jej blízkosti.
Po palácovom prevrate je teda DS už nielen bez preferenčného, ale i koaličného potenciálu. Odtiaľ vedie k spáse iba jediná cesta - dohoda medzi dvomi mocenskými centrálami, ktoré po kongrese v strane vznikli. "Kaníkovci" deklarujú snahu, bohužiaľ už prvý prejav niesol pečať obrovskej politickej neohrabanosti a "dlhého vedenia". Nič iného sa totiž nedá povedať o pondeľňajšom stanovisku podpredsedu Kužmu, že parlamentný klub DS by sa mal spojiť buď s KDH alebo SDK. Ide o neuveriteľnú hlúposť nielen vo svetle existujúcej vzťahovej reality. Pre DS je vitálne dôležité, aby aktivity jej piatich poslancov boli zďaleka viditeľné a nikto im nezacláňal.
Na strane druhej, u Šebeja a spol. nevidieť minimálnu vôľu po uzavretí prímeria. To platí bez ohľadu na to, či Hrušovského k jeho tvrdému vyjadreniu sami nakriatli, alebo šlo mimo nich. Ak staré vedenie sa nechá definitívne uniesť urazenými citmi, Kaníka a jeho podporujúce regióny za "opovážlivosť" tvrdo vytrestajú, potopia však celú stranu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.