Fischera, čím uštedrila nemeckej vládnej koalícií tvrdý úder, píše taliansky denník La Repubblica. Prokurátori začali vyšetrovanie práve v deň, keď červeno
Frankfurtská prokuratúra by mala prešetriť, či Fischer nepodal krivú svedeckú výpoveď v prípade procesu s bývalým teroristom Hansom-Joachimom Kleinom. Fischer totiž tvrdí, že nemal s teroristami ako mladý radikál v 70. rokoch žiadne kontakty. Fischer takisto poprel, že sa nejakým spôsobom dostal do kontaktu s bývalou teroristkou Frakcie Červenej armády (RAF) Margrit Schillerovou.
Pre nemeckého spolkového kancelára Gerharda Schrödera to však znamená ťažkú stratu imidžu a politický neúspech, komentuje La Repubblica. Kesťanskodemokratická a liberálna opozícia požaduje, aby sa vicepremiér Fischer okrem vyšetrovania prokuratúry podrobil aj paralelnému vyšetrovaniu parlamentnej komisie a pokladá súčasného šéfa nemeckej diplomacie za neschopného viesť zahraničnú politiku prvej európske veľmoci.
Nespokojnosť a pochybnosti o Fischerovom svedectve sa však už začínajú objavovať aj v radoch Schröderovej SPD. Ako dlho teda vydrží ministerské kreslo Joschku Fischera?, pýtajú sa politickí, ekonomickí a hospodárski pozorovatelia od Berlína až po Frankfurt.
Sudca Heinrich Gehrke síce podotkol, že je ľudské, keď si človek dobre nepamätá každú udalosť zo svojho života spred 30 rokov, ale CDU a CSU ostávajú i naďalej skalopevne presvedčené o tom, že problém je natoľko vážny, že príliš veľa poloprávd a Fischerovo mlčanie nie sú tolerovateľné a kompatibilné s takými dôležitými funkciami, aké zastáva, uzatvára La Repubblica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.