sa v tejto krajine realizovala za ostatných päťdesiat rokov. Počas tejto kampane bolo zaočkovaných 18 miliónov mladších i starších detí a mladých ľudí v úsilí minimalizovať výskyt zákernej mozgovej choroby, ktorej následkom je nezriedka zrmzačenie alebo aj smrť. Očkovanie, ktoré stálo 20 miliónov libier, nariadilo britské ministerstvo zdravia a sociálnej starostlivosti v novembri 1999, a to po nevysvetliteľnom prepuknutí meningitídy v niektorých školách a na niektorých univerzitách. V rokoch 1998-99 sa vo Veľkej Británii vyskytlo 1530 prípadov meningitídy C, z ktorých bolo 150 smrteľných. Medzi tými, ktorí meningitíde pdoľahli, bolo 40 mladých ľudí. Štatistika za minulý rok už ukazuje, že vo vekovej kategórii 15 až 17 rokov došlo k zníženiu výskytu meningitídy o plných 90%, a to na päť prípadov (z nich len jeden bol smrteľný). Výskyt tejto choroby, ktorá je v podstate zápalom mozgových blán, poklesol u detí vo veku do jedného roka o 82%. V budúcnosti sa vo Veľkej Británii budú očkovať už len novonarodené deti, pretože všetky teraz žijúce deti sú už zaočkované. Vakcínu, ktorá bola použitá v celobritskom očkovacom programe, vyrobila firma Wyeth a odskúšali uu najprv na 4500 osobách vo Veľkej Británii a na 21000 deťoch v rôznych krajinách. Úspech očkovacej kampane proti meningitíde sa prirovnáva k úspechu, ktorý malo očkovanie proti detskej obrne v 50. a 60. rokoch. Výskumní pracovníci vo Veľkej Británii teraz intenzívne pracujú na vývoji dvoch vakcín, ktoré by mali byť účinné voči meningitíde typu B. Britská vláda v tejto súvislosti kontaktovala aj istý holandský farmaceutický koncern, ktorý pracuje na podobnom projekte.
Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie WHO sa na svete každý rok vyskytne približne 1,2 milióna prípadov bakteriálnej meningitídy, z ktorých asi 150000 končí smrťou. Najväčší počet smrteľných prípadov registrujú v Afrike, v oblasti Blízkeho východu a v Južnej Amerike. Epidémie meningitídy sa cyklicky vyskytujú každých 8 až 12 rokov, pričom nedávne skrátenie tohto cyklu si vynútilo začať očkovanie v Egypte, Číne a na Kube.
Hoci detská obrna sa na britských ostrovoch už temer nevyskytuje, britská vláda finančne prispieva WHO na očkovaciu kampaň, ktorej cieľom je do roku 2005 úplne vykynožiť túto chorobu. Od roku 1988 bolo proti obrne na celom svete zaočkovaných približne 450 miliónov detí, čím sa podarilo znížiť jej výskyt o 82%.
Autor: gd
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.