jednoducho, sú tlstí čiže obézni. Merané koeficientom BMI (to je podiel telesnej hmotnosti v kilogramoch a druhej mocniny výšky v metroch) je až 23% dospelých Američanov a 20% Britov obéznych. Nikto celkom presne nevie, prečo je jeden človek obézny a druhý nie, ani nikto ani zatiaľ nevymyslel úplne spoľahlivý spôsob, ako sa obezity zbaviť.
Nový pohľad na obezitu i na možnosti jej liečby naznačujú výsledky výskumu, ktorý inicioval indický lekár Nikhil Durandhar. Tento lekár, špecializujúci sa na liečbu obezity, sa pred 12 rokmi od istého veterinára dozvedel o nezvyčajnej infekcii, ktorá zahubila státisíce kurčiat. Nezvyčajnosť tejto infekcie spočívala najmä v tom, že infikované kurčatá pred uhynutím nechudli, ale naopak, priberali na váhe, a to zväčšovaním množstva tuku. Kurčatá sa teda v dôsledku infekcie stávali obéznymi. Za pôvodcu tejto choroby bol označený vírus SMAM-1. Ak sa týmto vírusom v laboratóriu naočkovali kurčatá, množstvo ich telesného tuku vzrástlo o 50% v porovnaní s nenaočkovanými zvieratami. Ale to nie je všetko. Zistilo sa, že nainfikované kurčatá mali v rozpore s očakávaním nižšiu a nie vyššiu koncentráciu cholesterolu a triglyceridov v krvi. Dr.Durandhar si povedal, že to stojí za pokus, a na protilátky proti vírusu SMAM-1 vyšetril 52 svojich pacientov. A práve u desiatich najtlstejších z nich tieto protilátky našiel (prítomnosť protilátky indikuje prítomnosť vírusu). Navyše mali títo pacienti veľmi nízku koncentráciu cholesterolu v krvi. Dôkladnejší výskum však už bol na indické pomery príliš nákladný a preto sa dr.Durandhar odsťahoval do USA a vo výskume pokračoval s dr.Atkinsonom na Wisconsinskej štátnej univerzite. Pretože však americké ministerstvo poľnohospodárstva nepovolilo dovoz nebezpečného vírusu SMAM-1 do USA, bol pre ďalší výskum zvolený podobný vírus Ad-36. Zistilo sa, že nielen kurčatá, ale aj myši a opice po nainfikovaní vírusom Ad-36 abnormálne stlstli (nárastom množstva tuku) a súčasne vykazovali nízku hladinu cholesterolu. Samozrejme, nikto sa neodvážil nainfikovať spomenutým vírusom ľudí. Lekári išli na to opäť takpovediac od konca - hľadali v krvi obéznych i štíhlych ľudí protilátky proti vírusu Ad-36. A tie našli v krvi 34% zo vzorky 313 obéznych ľudí, ale len u 4,5% zo vzorky chudých ľudí. Pritom tí obézni, ktorí mali v tele protilátky, mali aj veľmi nízku koncentráciu cholesterolu. Všetko teda nasvedčuje tomu, že uvedená skupina obéznych je infikovaná vírusom Ad-36, a ten je práve príčinou ich nadváhy. Dobrou správou pre túto skupinu obéznych je to, že u nich lepšie zaberajú lieky proti obezite. Je to spôsobené pravdepodobne tým, že ich obezita nie je výsledkom genetickej dispozície, ale že sa jednoducho povedané obezitou nakazili. Paradoxom pritom je, že šíriteľom takejto obezity môže byť aj chudý človek, nachádzajúci sa v inkubačnej dobe.
Ak teda na vás niekto kýchne, nemusíte sa od neho nakaziť len nádchou či chrípkou, ale napríklad aj obezitou. Všetko je to však zrejme trošku zložitejšie. Teóriu o vírusovej infekcii ako o príčine obezity ľudí vedci totiž zatiaľ prijímajú len podmienečne. Či skutočne a najmä akým spôsobom podporujú niektoré vírusy nadmerný rast tukových buniek, ukáže až ďalší náročný výskum.
Autor: gd
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.