proces globálneho otepľovania, varovali experti z Medzinárodnej rady pre klimatické zmeny (IPCC) pôsobiacej pri OSN.
Vedci v 1000-stranovej správe predpovedali topenie sa ľadovcov a ľadovej pokrývky oboch zemských pólov, vyhynutie obrovského množstva druhov fauny a flóry, zmenu poľnohospodárskej pôdy na púšť, zničenie koralových útesov a neustále sa zvyšujúcu hladinu oceánov - to spôsobí, že niektoré ostrovné štáty sa ocitnú pod hladinou mora.
Tento katastrofický scenár, ktorý bude mať hlavný dopad na svetovú ekonomiku, spoločne vypracovalo skoro 3000 vedcov z rôznych krajín sveta, kde sa štúdiu klimatických zmien spôsobených globálnym otepľovaním venovali od roku 1990.
"Predpokladané klimatické zmeny počas 21. storočia by potenciálne mohli viesť k obrovským a pravdepodobne nezvratným zmenám v ekosystéme. Najväčšie klimatické zmeny sa očakávajú v polárnych oblastiach," píše sa v správe, ktorú v Ženeve minulý týždeň schválili vedci a predstavitelia vyše 100 krajín sveta.
Experti upozornili aj na blížiace sa vyostrené globálne sociálne konflikty, čo spôsobí, že chudobné krajiny a najchudobnejší ľudia v bohatých štátoch budú klimatickými zmenami trpieť najviac; ešte viac sa prehĺbi rozdiel medzi bohatým Severom a chudobným Juhom, ako aj priepasť medzi chudobou a bohatými v Spojených štátoch amerických a Európe.
Dôsledky vlny hurikánov, záplav, vysokých teplôt a nedostatku vody "pocítia oveľa výraznejšie chudobné krajiny, pretože tie sa oveľa pomalšie a ťažšie adaptujú", povedal na tlačovej konferencii jeden z autorov správy, profesor harvardskej univerzity James McCarthy.
Táto správa je druhou zo štyroch, ktoré má OSN zverejniť tento rok -- ide o súčasť snáh vlád o podpísanie dohody o spoločnom boji proti dôsledkom globálneho otepľovania a predchádzaniu ekologickým katastrofám.
V prvej správe publikovanej minulý mesiac sa hovorí o tom, že zemská atmosféra sa otepľuje oveľa rýchlejšie, ako IPCC pôvodne predpokladala. Zapríčiňuje to najmä aktivita človeka - používanie fosílnych palív na báze uhlíka, priemyselné znečistenie a ničenie lesov a močarísk.
Autor: Ženeva(TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.