život ukazujú, že to tak nie je. V týchto dňoch stál pred samosudkyňou Okresného súdu Košice I muž, obžalovaný z trestného činu útoku na verejného činiteľa. Paradoxom je, že do slovnej potýčky s pracovníkmi Mestskej polície, ku ktorej došlo 25. apríla lanského roka v centre Košíc, sa doteraz bezúhonný 51-ročný Ladislav G. dostal kvôli svojej živnosti. V srdci starého mesta má totiž krajčírstvo, z ktorého si potreboval odviezť nejaké veci. Okolo 16.40 hod. nie on, ale jeho syn pristavil svoje auto, a pán Ladislav začal nakladať tovar, ktorý vynášal z krajčírstva.
"Pred krajčírstvom sme si všimli odstavené vozidlo Škoda-Felicia, v ktorom sa prehrabával obžalovaný. Vozidlo stálo v zóne, kde od 7. do 22. hodiny, platil zákaz zastavenia. Dedukovali sme, že to on je vodičom a vyzvali sme ho, aby preukázal svoju totožnosť. Odmietol sa legitimovať a vulgárne nám vynadal. Potom zavrel batožinový priestor a šiel do krajčírstva. Tesne pred vchodom sa otočil, vystrel pravú ruku, zovrel ju v päsť a s vystretým ukazovákom znázornil, akože drží pištoľ a pritom povedal: iný a inde by vás určite odbachol, puf, puf, naznačil výstrel…" opísali začiatok incidentu mestskí policajti Erik a Roland.
Ich vekom a skúsenosťami ostrieľanejším kolegom by toto pre dospelého človeka netypické gesto a reči možno signalizovali, že niečo nie je v poriadku, no oni si to v zápale plnenia služobných povinností nevšimli. "Vyzvali sme ho, aby upustil od svojho konania a opätovne sme od neho žiadali doklady. Keď sme k nemu prišli, sotil rukami Erika B. do hrude s tým, že občiansky preukaz nepredloží. Preto sme ho chytili za ruky a odviedli sme ho na naše pracovisko na Tajovského ulicu," vypovedal Roland S. On i jeho kolega ďalej uviedli, že obžalovaný prejavil ochotu sa legitimovať až po príchode štátnych policajtov, ktorí ho predviedli na Obvodné oddelenie PZ Košice Staré mesto. Cestou na políciu mal jednému z nich povedať: "ako mohol taký potkan z matky vypadnúť".
Obžalovaný pred súdom tvrdil, že to, z čoho ho viní obžaloba, sa nezakladá na pravde. "Prišli a žiadali odo mňa občiansky preukaz, ale neviem prečo, lebo ma poznali. Pýtali sa ma, prečo auto stojí tam, kde stojí, keď je tam zákaz zastavenia, ale pritom videli, že do auta nakladám tovar zo svojho krajčírstva. Synovo auto nikomu neprekážalo, pretože som ho rukami odtlačil tak, že jedna polovica bola na chodníku a druhá na ceste. Ani jednému z nich som nenadával. Občiansky preukaz som im nedal, lebo som ho mal v krajčírstve, akurát som povedal, že ho donesiem s druhým balíkom, po ktorý pôjdem. Chcel som ísť do obchodu, keď jeden z nich sa na mňa zahnal, registroval som to len tak z boku, a povedal: ty zelený Geňo. Rozčúlilo ma to, pýtal som sa ho, čo si to dovoľuje, že je verejný činiteľ, ako sa to ku mne správa. No a na jeho nadávky som naozaj povedal: za toto by vás iní a inde odbachli a aj som výstrel napodobnil. Obidvaja sa za mnou rozbehli," predložil obžalovaný samosudkyni svoju verziu.
Ani príchod manželky, ktorá vybehla z obchodu s mobilom a jeho bundou, v ktorej mal občiansky preukaz, nič nevyriešil. Obžalovaný síce nebol majiteľom vozidla, kvôli ktorému sa celý incident zomlel, (syn, ktorému patrilo, bol vedľa v obchode), ale na to sa ho nik nepýtal. Ladislav G. si zobral bundu a z mobilu zavolal štátnych policajtov. "Keď to tí dvaja počuli rozprávali sa medzi sebou, že ma treba rýchlo zobrať preč. Lomcovali so mnou a pritom som si udrel hlavu. Celý som stŕpol. Vykrútili mi ruky za chrbát a v predklone ma ťahali na stanicu, ktorú volajú Projekt. Tam som dostal záchvat. Podlamovali sa mi nohy, napínalo ma na zvracanie, chcel som si sadnúť… Keď prišli štátni policajti, jeden odo mňa pýtal občiansky preukaz, povedal mi, že som povinný ho ukázať aj mestskému policajtovi a odovzdal mu ho. Ten si z neho niečo opísal. Prepúšťali ma, že môžem ísť preč, a ja som im vtedy povedal, že ich idem udať na štátnu políciu. Vtedy zavreli dvere, niekde telefonovali a po chvíli povedali, že môžem odísť. Šiel som na Pribinovu ulicu a zistil som, že idú za mnou. Uvažoval som a nahlas, len tak do vzduchu som povedal, že ako taký potkan mohol vypadnúť z matky," podrobne opisoval, čo robil on a čo tí druhí. Na obvodnom oddelení mu už bolo tak zle, že potreboval lekára, ktorý mu pichol injekciu…
Pravdou je, že obžalovaný má dosť svojráznu predstavu o tom, čo môže a čo nie. "Ja si môžem hovoriť čo chcem, kým neukážem prstom na vás, nemáte to čo vzťahovať na seba," vysvetľoval samosudkyni svoj postoj k nadávkam, ktorými urazil policajtov, pričom tvrdil, že nie on ich, ale oni jeho urážali. Ukázalo sa však, že problém je v niečom úplne inom. Pán Ladislav bol v roku 1975 účastníkom dopravnej nehody, pri ktorej utrpel tažké poškodenie mozgu a mozgového kmeňa, čo vyústilo do poúrazovej psychopatizácie jeho osobnosti. Ide o povahovú úchylku s rysmi vzťahovačnosti, pričom v konfliktných situáciách môže reagovať neprimerane afektívne, podráždene, resp. výbuchom zlosti. V dôsledku uvedeného, podľa záverov znalkyne, bola aj v čase incidentu s policajtmi jeho ovládacia schopnosť zmenšená asi o 40 precent. Zdôraznila však, že tento stav možno primeranou liečbou upraviť a preto súdu navrhla uložiť obžalovanému psychiatrické liečenie ambulantnou formou. "Ja už celý rok pravidelne navštevujem psychiatričku a užívam lieky, lebo bez nich by zo mňa nebolo nič… Môj stav sa zhoršil, musel som odísť od manželky a od synov z domu, lebo so mnou nevedeli vydržať. Neviem sa ovládať, v jednej minúte vybuchnem a potom to ľutujem," priznal svoje zdravotné postihnutie obžalovaný. A len ono mohlo ospravedlniť jeho hanlivé výroky na adresu prokurátora, sudkyne, štátnej moci a tiež búchanie po "rečnisku", za ktoré sa po vyvetraní na chodbe súdu po návrate do pojednávacej siene ospravedlnil.
Súd uznal pána Ladislava vinným z trestného činu útoku na verejného činiteľa, presnejšie preto, že hrubo urazil policajtov pri výkone služby. Od jeho potrestania však vzhľadom na čistý register trestov a závery znalcov- psychiatrov, upustil a uložil mu len psychiatrické liečenie ambulantnou formou. Obžalovaný sa cíti nevinný a preto sa proti rozsudku odvolal. Natíska sa však otázka, či incident, kvôli zákazu státia, musel naozaj skončiť pred súdom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.