s odborným seminárom. Tohoto podujatia sa zúčastnili aj zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Prvý deň seminára bol venovaný praktickým záležitostiam poľnohospodárskych a potravinárskych subjektov a druhý deň sa zúčastnení zaoberali odbornými otázkami.
Riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Marián Košč na úvod zhodnotil minuloročné výsledky poľnohospodárov a načrtol základné smery orientácie do budúcnosti. Zvýraznil, že v hodnotenom období poľnohospodári regiónu aj napriek ťažkým podmienkam dosiahli zlepšenie v ekonomike oproti roku 1999. Základom činnosti v rastlinnej výrobe bude orientácia na plodiny, ktoré v regióne majú stabilný odbyt a slušné ceny. Ide najmä o potravinárske obilie, sladovnícky jačmeň a repku olejnú. Dobré výsledky ukázalo aj pestovanie sóje a skúša sa aj pestovanie liečivých rastlín. V živočíšnej výrobe aj napriek dôsledkom, ktoré priniesli obavy zo šírenia sa choroby BSE, naďalej prioritou zostáva orientácia na chov hovädzieho dobytka a najmä kravy a chov oviec.
Chorobe BSE bola venovaná značná pozornosť aj na seminári, pretože obavy z jej šírenia už aj na Slovensku spôsobili zníženie dopytu po hovädzom mäse a zníženie výkupných cien. "Celá schizofrénia okolo BSE do určitej miery vznikla prílišnou medializáciou. Je tu určitá hrozba, ale nie je nebezpečenstvo, že by táto choroba už zasiahla aj Slovensko," podotkol pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ. Napriek tomu obavy z choroby BSE rúcajú podnikateľské zámery poľnohospodárov v tejto komodite, hoci na zabránenie jej šírenia boli prijaté opatrenia v spolupráci ministerstva pôdohospodárstva, ministerstva zdravotníctva a veterinárnej správy.
V prvý deň seminára boli vyhodnotené najlepšie podniky a organizácie prešovského regiónu v úžitkovosti zvierat. S potešením bolo prijaté konštatovanie, že v regióne po prvýkrát bola dosiahnutá priemerná úžitkovosť cez 4 000 litrov mlieka na dojnicu za rok, pretože v minulosti sa dosahovala priemerná úžitkovosť najviac cez 3 500 litrov. Úctyhodných vyše 7 000 litrov mlieka na dojnicu dosiahol súkromne hospodáriaci roľník Jozef Fabián zo Šarišských Michalian pred poľnohospodárskym družstvom Jarovnice a ďalším súkromne hospodáriacim roľníkom Františkom Kyjovským z Medzian, kde dosiahli úžitkovosť dojníc cez 5 000 litrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.