živnostníkovi F. M. a okresný úrad sa zaoberá prípadom viacerých nezrovnalostí na tejto prevádzke. Na výroky uvedené v našom článku zareagoval brat majiteľa a spolumajiteľ píly v Bertotovciach Ján Marenica (na obr.).
Na margo sťažností doručených na obecný úrad uviedol: "Prišla sťažnosť len od jediného človeka, nič viac. Predpokladám, že aj to bola iniciatíva starostu."
Podľa našich informácií sa občania sťažovali nielen na nadmerný hluk, ale i na to, že drevná hmota je uložená na voľnom priestranstve vedľa obecnej komunikácie, ďalej ma trvalý neporiadok a voľnú skládku pilín.
"Čo na tom môže komu vadiť? Piliny sú v poli, na voľnej skládke, neviem aký poriadok sa tam dá urobiť. Hnijú tam, tvorí sa z nich kompost vhodný na pole a miestny poľnohospodársky podnik v dedine súhlasí s tým, že až to tam prehnije, tak si to vyvezie na polia. Naviac je aj dohoda s pílou v Šarišských Lúkach, že si prídu na piliny sami, pokiaľ ich budú potrebovať," zareagoval Ján Marenica, ktorý sa vyjadril aj k tomu, že píla mala v roku 1992 pozastavenú prevádzku kvôli hlučnosti, ktorá mu bola obnovená. Preukázal to aj príslušnými dokumentmi.
Situácia sa však ani po rokoch nezmenila a ako preukázala posledná kontrola stále chýba súhlas od okresného hygienika. "Aká situácia sa mala zmeniť? Tomu nerozumiem," začal monológ brat majiteľa píly a pokračoval: "Bez súhlasu hygienika by neboli naspäť povolili prevádzku píly. Najprv merali hlučnosť, potom ju došli merať až z Košíc a na základe tohto ich potvrdenia, ktoré som odniesol na živnostenský odbor, povolili naspäť prevádzku píly. A tento doklad od hygieny, ktorý som doniesol na živnostenský úrad, tam ostal." Ako dodal, on sám žiaden iný doklad z hygieny nemá a keď ho zháňal na živnostenskom odbore, nenašli ho a rovnako tak pochodil aj na hygienickej stanici. "Kto je teraz vinný?" - položil rečnícku otázku.
Starosta Bertotoviec Martin Topor v článku tvrdil, že majiteľ píly zamestnáva ľudí načierno. "Žiadnych ľudí brat nezamestnáva načierno. Sú tam štyria zamestnanci - dvaja synovia a dvaja cudzí chlapi. S tým si vystačí," oponuje Ján Marenica a returnuje: "Chcem sa opýtať starostu, či on dvadsať hektárov obrába sám a či prihlásil tých ľudí, ktorí mu robia cez leto na poli, prihlásil do poisťovne?!"
Na margo starostovho tvrdenia, že majiteľ píly vyhlasuje, že má doživotné povolenie na prevádzku a po vyzvaní ho nepredložil zastupiteľstvu, Ján Marenica hovorí, že na platnom povolení nie je napísané, dokedy jeho brat môže pílu prevádzkovať. "Je na ňom napísané, že oboznámení boli sťažovatelia i obecný úrad. Takže, keď to starosta nemá na obecnom úrade, čo by sa nemalo stať, tak tí sťažovatelia to určite majú. Keď sa s nimi teda skamarátil a spolu nás prenasledujú, tak mal pýtať povolenie od nich," hovorí spolumajiteľ píly.
Vedúci lesohospodárskeho odboru Okresného úradu v Prešove Stanislav Lelák tvrdil, že majiteľ dostal pokutu za to, že nemal na všetko drevo nadobúdacie doklady. Rozhodnutie o pokute však ešte nenadobudlo právoplatnosť.
"Toto drevo z Hermanoviec bolo z kalamity, z urbárskeho lesa. Členovia urbariátu si drevo rozdelili," reaguje Ján Marenica a dodáva, že kalamitné drevo nemuselo byť ociachované. Nebolo kupované, ale bolo určené len pre oprávnených členov urbariátu. Nakoniec však podľa jeho slov aj tak vyplnil potrebné tlačivá a lesník, ktorý mal kalamitné drevo na starosti, ho ociachoval. Ako ďalej podotkol, v čase kontroly ešte jeho brat ani spomínané drevo nerezal, lebo opravoval pílu.
"Keď by sa zastavila píla, hneď sú prepustení štyria zamestnanci. Koľko stoja štát štyria nezamestnaní? Teraz ich brat drží, aj keď nemá čo rezať. Už skoro týždeň nereže, pretože nemá guľatinu," uzavrel Ján Marenica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.