vyhlásenie. Protestujú proti návrhu ministra zdravotníctva Romana Kováča zriadiť namiesto doterajších piatich poisťovní jednu. V júni bude podľa neho tento návrh v parlamente a do platnosti môže vstúpiť na konci roka.
Poisťovne upozorňujú, že likvidácia ich plurality nevyrieši problém financovania zdravotníctva. "Nechceme situáciu dramatizovať, je to len odpoveď na kroky ministerstva," hovorí riaditeľ Spoločnej zdravotnej poisťovne Peter Kvasnica. Návrhom sa ministerstvo zdravotníctva podľa riaditeľa Dôvery Viktora Kouřila odchyľuje od programu vlády, v ktorom sa hovorí o pluralite povinného zdravotného poistenia.
Kováč vidí v jednej poisťovni výhody. Musí sa podľa neho zriadiť centrálny register poistencov, lebo poisťovne robili podvody s počtom klientov. Zistilo sa, že počet všetkých poistencov prevyšoval o pol milióna skutočný počet obyvateľov. Ak sa zavedie jedna poisťovňa, nebudú sa musieť prerozdeľovať peniaze a môže sa ušetriť na počte budov, ktorých má každá poisťovňa niekoľko. Pluralita by sa zachovala v doplnkovom poistení a pripoistení. "Idem proti svojmu presvedčeniu z roku 1994," dodal Kováč. Práve on mal vtedy najväčšiu zásluhu na zavedení pluralitného poistenia.
"V praxi by to znamenalo, že človek si vyberie poisťovňu a bude doplnkovo platiť dobrovoľné množstvo peňazí," tvrdí Kováč. Bude si môcť vybrať, na čo sa chce pripoistiť, či na úkony u zubného, alebo očného lekára, na lieky a podobne.
Preorientovanie sa na doplnkové zdravotné poisťovne by však podľa Kvasnicu znamenalo likvidáciu poisťovní, a tak ho odmietajú. Výhodou viacerých poisťovní je podľa Kouřila odolnosť proti politickým vplyvom a možnosť konkurencie. "Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá by mala prevziať úlohu jedinej poisťovne, nie je pripravená prijať 1,8 milióna poistencov," dodal Kouřil.
Autor: Boris CHMEL
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.