ústavy polarizuje spoločnosť. Ešte pred časom šéf ľavicových demokratov Jozef Migaš garantoval 22 žetónov (hlasov poslancov).
Vládna koalícia má teraz už bez Tuchyňu presne 90 hlasov. Ak by ho nasledoval ešte jeden poslanec, novelu ústavy parlament neschváli. Podľa dôveryhodných informácií by však za novelu ústavy mal hlasovať nezávislý poslanec Imrich Sládeček.
Pochybnosti o svojom hlasovaní Tuchyňa nedávno naznačil v rozprave pred plénom parlamentu, keď povedal, že dôvody, prečo nepodporiť novelu ústavy, prevládajú nad dôvodmi, prečo ju podporiť. Informáciu, že novelu nepodporí, Tuchyňa predniesol aj na poslaneckom klube SDĽ. Poslanci SDĽ boli včera oznámením Tuchyňu pred tým, ako odznelo v Markíze, prekvapení a nechceli sa najskôr k rozhodnutiu kolegu vyjadrovať. Prekvapilo ich, že s oznámením vyšiel na verejnosť skôr, ako sa o novele bude hlasovať.
Podľa podpredsedu SDĽ Ľubomíra Andrassyho sa budú musieť postojom Tuchyňu zaoberať stranícke štruktúry. "Poslanec, ktorý aktívne vystupoval pri príprave novely ústavy a ktorý niekoľko mesiacov podporoval novelu ústavy a jasne povedal, že je v záujme integrácie Slovenska, zo dňa na deň mení svoj názor," povedal Andrassy. Podľa neho predstavitelia európskych štruktúr jasne oznámili poslancom, že novela ústavy je v záujme približovania Slovenska k EÚ. Na otázku, či bolo chybou Tuchyňu angažovať vo farbách strany, Andrassy odvetil: "SDĽ postavila Tuchyňu na kandidačnú listinu ako odborníka, ktorý má sociálne cítenie. My a voliči sme vložili do neho očakávania. Som sklamaný."
Poslanec KDH František Mikloško o rozhodnutí Tuchyňu povedal: "Treba si len položiť pomocnú otázku, aký by mal k ústave postoj, keby bol v súčasnosti ministrom obrany."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.