strany Pavol HAMŽÍK verí, že strane neuškodia.
Kraje tvrdia, že sú ľavicovejšie ako vedenie SOP. Odkiaľ beriete istotu, že vaša politika osloví voliča, keď už medzi vedením a nižšími funkcionármi vzniká zásadný rozpor v orientácii strany?
"To tvrdia len Košice. Ani tie však nie sú také ľavicové ako SDĽ. Preto sme prišli s koncepciou stredoľavého priestoru. Môže uspokojiť aj ľudí zo západu, ktorí sa cítia viac v strede, aj tých na východe, ktorí sa cítia viac naľavo. Ak niekto vie prísť s novou koncepciou, nech ju predloží. Ak niekto povie - tu sme viac ľavicoví - musí povedať, čo to znamená."
Pán Farkašovský mal výhrady k systému hlasovania v strane, keď hlasy krajských predsedov majú rovnakú váhu, hoci jeden reprezentuje pár členov a iný veľkú organizáciu?
"Mnohé výhrady sú opodstatnené a plne sa s nimi stotožňujem. Fungujeme na základe demokratických stanov. Dostávame sa však do situácie, že funkcionári z okresov, kde máme malú členskú základňu, začínajú diktovať tým, ktorí tvoria podstatu SOP. Treba však prísť s riešeniami tam, kde sa rozhoduje o politickej línii. Košice sa cítia odstrčené, čo celkom nezodpovedá skutočnosti. Z 25-členného predsedníctva majú piatich členov, z ktorých sa na rokovaniach zúčastňuje jeden alebo dvaja."
Plánuje SOP prežiť ako parlamentná strana alebo sa sústredí na získanie vplyvu v zastupiteľstvách vyšších územných celkov?
"Na to, akým spôsobom prežijeme, zatiaľ neviem odpovedať. Boli sme úspešní v tom, že sme sa dostali do parlamentu a do vlády, že spoľahlivo plníme volebný program. Za neúspech pokladám to, že sme sa na tom zatiaľ nevedeli profilovať. Celorepublikovo prežiť sa nám podarí, len ak budeme riešiť problémy, ktoré zaujímajú občana. Týka sa to aj ľudí, ktorí SOP zastupujú v regiónoch. Nie vždy sú to tí, ktorým ide o vec a posun dopredu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.