štrnástich vodárenských spoločnosti po transformácii štátnych podnikov vodární a kanalizácií. Súhlas so zriadením tejto akciovky prezentovali starostovia a primátori na včerajšom sneme Združenia miest a obcí Spiša, ktorý sa konal v Spišskej Novej Vsi. Spišsko-tatranská akciová spoločnosť bude zabezpečovať odkanalizovanie a zásobovanie vodou pre viac ako 366 tisíc obyvateľov žijúcich v súčasných okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča, Poprad, Stará Ľubovňa a Kežmarok.
Transformácia štátnych podnikov vodární a kanalizácií prebehne formou bezodplatného prevodu majetku štátu do vlastníctva obcí. Na základe vypracovaných základných privatizačných projektov sa zabezpečí funkčný prevod majetku štátnych podnikov vodární a kanalizácií na obecné akciové vodárenské spoločnosti a nadväzne na to bezplatný prevod akcií na obce. Spišsko-tatranská a.s. takto získa majetok štátu v hodnote 2 miliardy 279 miliónov korún.
Celkový majetok vodární a kanalizácií je ohodnotený na necelých 33 miliónov korún. Potreba investícií na dobudovanie kanálov a vodovodov je však niekoľkonásobne vyššia. Mnohé obce na Spiši dodnes nemajú vybudovanú základnú infraštruktúru. Čím ďalej na východ od Bratislavy, tým viac klesá počet obyvateľov zásobovaných pitnou vodou z verejných vodovodov. Financovanie ostane po transformácii na pleciach nových vodárenských spoločností. Podľa odhadu Výskumného ústavu vodného hospodárstva v Bratislave si dobudovanie vodovodov, kanalizácií a čistiarní odpadových vôd len na území, kde bude pôsobiť Spišsko-tatranská a.s., vyžiada 5 miliárd 310 miliónov korún.
Transformácia štátnych podnikov vodární a kanalizácií prinesie aj odlišné ceny vodného a stočného v jednotlivých vodárenských spoločnostiach. Ceny však aj naďalej ostávajú regulované štátom, takže mnohonásobné zvýšenie cien vody pre domácností by po ukončení privatizácie nemalo nastať.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.