na zvýšenie cien cestovného v mestskej hromadnej doprave schváli, nestalo sa. Po búrlivej diskusii návrh na zvýšenie ceny jednorázových lístkov z 10 na 12 Sk a mesačníkov z 350 na 390 Sk neschválili.
Už v priebehu rozpravy sa dalo tušiť, že návrh vedenia mesta stroskotá nielen na nesúhlase opozičných KDH a DS, ale aj na poslancoch klubu SDĽ, ktorí neboli rozhodnutí návrh podporiť.
"Už na zasadnutí mestskej rady som poukázal na to, že predložený návrh na úpravu cestovného MHD je nedostatočne spracovaný a vychádza len z jedného uhla pohľadu. Chcel som, aby v dôvodovej správe boli uvedené okrem zvýšených nákladov na nákup nafty aj iné nákladové položky, z ktorých by mohol každý poslanec zistiť, aké ďalšie náklady má DPMK. V správe som sa nikde nedočítal, aké opatrenia, zlepšovacie návrhy zo strany menežmentu boli vykonané, aké úspory to prinieslo," kritizoval dôvodovú správu poslanec SDĽ Andrej Adam.
Pozastavil sa nad tým, že sa od svojich voličov dozvedá o prenajímaní priestorov DPMK iným podnikateľským subjektom. Poslanec Adam sa verejne pýtal, prečo DPMK prenajíma pneuservis, či umyvárku, prečo na svojom majetku nepodniká sám, aby si vylepšil hospodársky výsledok.
"Alebo iní vedia lepšie podnikať? Sú v tom osobné záujmy funkcionárov DPMK? Ono je asi najlepšie sedieť v teple a čakať, či poslanci upravia výšku cestovného a život ide ďalej. Som poslancom od 1998 a toto je už tretie zvýšenie cestovného. V návrhu je veľa nejasností, preto ho navrhujem stiahnuť z dnešného rokovania," dodal Adam.
Stiahnuť návrh na zvýšenie cien cestovného v MHD žiadali aj poslanci KDH a DS, ktorí nepovažujú za správne a systémove riešenie prehodenie zodpovednosti za finančnú situáciu v DPMK na plecia občanov, ktorí by mali diery v rozpočte zalátať z vlastných peňaženiek.
Primátor Zdenko Trebuľa v diskusii poslancom zdôraznil, že ekonomický vývoj na Slovensku je taký, že sa neustále zvyšujú vstupy do dopravy. Preto sa zdraženiu neubránili ani SAD ani Železnice SR a to isté musí urobiť aj DPMK. Z. Trebuľa poslancov ubezpečil, že vedenie mesta hľadá aj iné formy, ako by sa mohli na financovaní MHD spolupodieľať napríklad VSŽ či US Steel.
"Pripadám si ako žobrák, žobrem pre dopravu tohto mesta, žobrem u vás a pre vás," vyjadril svoje pocity riaditeľ DPMK Igor Reiprich, ktorý predstúpil pred poslancov.
"Autobusy na vodu nepôjdu a ak návrh na zvýšenie neschválite, budeme nútení obmedziť dopravu, čo povedie k sťažnostiam občanov. Chcem sa poďakovať MČ Šaci, ktorá schválila 40-miliónový príspevok pre DPMK."
Poslanci po dlhotrvájucej diskusii pristúpili k hlasovaniu, neschválili ani návrh poslancov A. Adama (SDĽ) a M. Boritáša (KDH), aby bol materiál stiahnutý z rokovania, ani kompromisný návrh poslanca J. Šaraka (SOP), ktorý navrhol, aby sa cena lístka zvýšila z desať na jedenásť, nie na dvanásť korún a nakoniec neschválili ani pôvodný návrh, ktorý rátal so zvýšením ceny lístka na 12 korún a mesačníka na 390 Sk. Poslanci si v poslednej chvíli uvedomili, že musia schváliť zrušenie druhého tarifného pásma pre obyvateľov MČ Šaca, ktorá sa dobrovoľne rozhodla prispieť 40 miliónmi do DPMK. Návrh poslanca Vincenta Handžáka(KDH)prešiel bez problémov.
"K tejto téme sa budeme musieť vrátiť v krátkej dobe. Argumenty riaditeľa DPMK beriem vážne, preto zvolám mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva k zvýšeniu cien v MHD. Predtým si budeme musieť v kluboch ešte všetky argumenty prediskutovať," informoval nás primátor Zdenko Trebuľa o ďaľšom postupe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.