Korzár logo Korzár
Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Stačili pokazené bolognské špagety a slalom na juniorských MS bol v ťahu

Plejsy - Útla dievčina s veľkou bielou čapicou skoro až na očiach. Na prvý pohľad možno ničím výnimočná, v skutočnosti supertalent slovenského

zjazdového lyžovania. Do 16-ročnej Veroniky Zuzulovej, lebo práve o nej je reč, vkladajú odborníci veľké nádeje. Nečudo. Pred dvoma rokmi triumfovala v obrovskom slalome na neoficiálnych majstrovstvách sveta žiačok, v minulej sezóne obsadila na MS junioriek vo svojej vekovej kategórii v slalome štvrtú priečku, v tomto roku bola na rovnakom podujatí medzi 16-ročnými v obrovskom slalome dokonca druhá. Aj keď jej do dospelosti chýbajú ešte takmer dva rôčky, v tejto sezóne si už veselo jazdí na pretekoch najprestížnejšej série - Svetového pohára. S ňou i jej otcom a trénerom v jednej osobe Timotejom Zuzulom sme sa pozhovárali po nedávnych pretekoch Európskeho pohára na Plejsoch pri Krompachoch. Treba povedať, že napriek mladému veku na nás v rozhovore zapôsobila ozaj inteligentným dojmom. Jej odpovede mali hlavu i pätu.

O SVETOVOM POHÁRI, CHORVÁTSKEJ KOMBINÉZE A POVERČIVOSTI

V uplynulom ročníku jazila Veronika FIS-preteky. Otec a tréner Timotej Zuzula však pred touto sezónou usúdil, že dozrel čas, aby sa jeho dcéra začala zúčastňovať seriálu Svetového pohára (SP). A hneď priemiéra vyrazila dych - vo svojom úvodnom slalome medzi najlepšími lyžiarkami planéty v Park City dokázala s veľmi nevýhodným štartovým číslom 64 postúpiť z 23. miesta do druhého kola. O historické prvé body v SP ju pripravil len vyše osempercentný časový ostup od víťazky. Stratu nebrala v 2. kole, v ktorom minula jednu z bránok. Preteky síce dokončila, no musela sa na spomínanú bránku vracať a tým stratila veľmi veľa času. Napriek tomu - konečné 24. miesto bolo pre 16-ročnú debutantku fantastickým úspechom. "Prepálila nájazd do dvojbrány. Viacerí u nás to komentovali tak, že druhé kolo mohla iba zísť a mala by body. Naopak, ľuďom od Rosignolu sa veľmi páčilo, že sa nezľakla, jazdila i v 2. kole naplno a pokúsila sa urobiť čo najlepší výsledok. Ak by jej to vyšlo, tí istí ľudia na Slovensku by hovorili ináč. Ja som bol spokojný, veď na druhom medzičase v prvom kole bola tretia, čo svedčilo o tom, že má formu, takže bolo potrebné trošku zariskovať," vrátil sa k októbrovym pretekom T. Zuzula. "Trať bola veľmi dobrá, podmienky takmer rovnaké pre prvú aj poslednú. V prvom kole som išla úplne na doraz a podobne aj v druhom. Niektorí si totiž mysleli, že v ňom pôjdem s rešpektom. Snažila som sa ísť naplno a nevyšlo mi to," zaspomínala si Veronika. Filozofia Zuzulovcov je teda jasná - žiadne taktizovanie, vždy ísť naplno. "Po tomto výsledku sa nám otvorili dvere aj do ďalších zahraničných mančaftov. Spoznali nás a ponúkli nám spoluprácu v tréningu." Mimochodom, úspech v Park City dosiahla mladá Bratislavčanka v požičanej chorvátskej kombinéze. Tá slovenská sa časom totiž už ušúchala tak, že v nej sa na štart postaviť nemohla. Keďže aj na Plejsoch, kde sme sa s ňou zhovárali, pretekala v spomínanej chorvátskej kombinéze, opýtali sme sa, či ešte stále nedostala novú slovenskú, veď sezóna sa už chýli ku koncu. "Dostala som slovenskú, lenže na MS v St. Antone sa mi na zadku urobila taká diera, že sa v nej už nedá lyžovať. Cítila som sa v nej veľmi zle, pretože som ju mala príliš obtiahnutú. Táto chorvátska mi sedí," s úsmevom vysvetlila Veronika. Podpichli sme ju, či nerozmýšľa nosiť ju stále, keďže v Park City jej priniesla úspech. "Nie, nie. Na poverčivosť mám iné veci. Napríklad nosím stále ten istý rolák, alebo trénujem vždy so šálom na krku, nech je hoc aj dvadsať stupňov." Veronika je v seriáli SP spolu s dvoma Američankami najmladšia. Musí sa preto vyrovnávať aj s obrovským hendikepom vysokých štartových čísel. "Kvoli nim strácam strašne veľa, pretože na viacerých pretekoch sú vďaka teplej zime pre posledné štartujúce už veľmi zlé trate."

O ŠAMPIONÁTE V ST. ANTONE A NEREGULÁRNYCH PODMIENKACH

Veronika okrajovo spomenula tohtoročné majstrovstvá sveta v rakúskom St. Antone. Svoje prvé medzi seniorkami. Cieľ bol jasný - umiestnením v prvej polovici štartového poľa splniť limit Slovenského olympijského zväzu na Zimné olympijské hry 2002 v americkom Salt Lake City. MS však skončili obrovským fiaskom. Nevhodné teplotné podmienky zapríčinili, že šampionát sa jazdil na totálne zdevastovaných tratiach za neregulárnych podmienok. Trate v točivých dispiplínach boli po odjazdení prvých zopár pretekárok pre tie ostatné takmer nezjazdné. T. Zuzula, ktorý je zároveň aj reprezentačným trénerom by na podujatie radšej zabudol. "MS boli jednou veľkou tragédiou. Bola to hanba pre celé Rakúsko, teda krajinu, ktorá v zjazdovom lyžovaní dominuje. Ja som malý človek na to, aby som mohol kritizovať, ale napríklad aj nemecký tréner sa pred slalomom zmienil, že by sa mal zrušiť. Keby to boli iba obyčajné preteky Svetového pohára, tak súťažiace na trať nepustia. Obrovský slalom, to bolo to isté. Pritom sa mohol ísť na trati, kde sa šiel ženský zjazd. Oni ho však dali na takú, kde sa predtým išli dve disciplíny a nič sa s ňou potom nerobilo. Taký ťažký kopec pre dievčatá som ešte nevidel. Ani víťazka z jazdy určite nemala dobrý pocit, jedine z medaily. Celý problém bol v tom, že FIS sa nevedela dohodnúť s usporiadateľmi a hádzali to jeden na druhého. Človek vlastne ani nevedel, kde je pravda." Jeho dcéra, podobne ako ďalší piati slovenskí reprezentanti si napokon účasť na olypmiáde vybojovali. Ale ako? Veronika sa napríklad verná svojim zásadám v slalome pustila v ústrety nástrahám trate s plným nasadením a tým sa vlastne dala do boja s veternými mlynmi. Samozrejme, na zničenej trati ďaleko nezašla, vypadla už v prvom kole. Ak chcela na olympiádu, či sa jej to páčilo, alebo nie, musela sa potom v obrovskom slalome z kopca spustiť s jediným cieľom - absolútne neriskovať, ísť na istotu a všetko podriadiť tomu, aby do cieľa došla. Pri výpadkoch množstva pretekárok práve to stačilo na umiestnenie v prvej polovici štartového poľa. "Bolo to niečo strašné. Preteky boli katastrofálne, trať príšerná. V slalome sa jazdiť nedalo, obrák som musela nasilu dôjsť do cieľa. Bolo pre mňa strašné plniť kritérium takýmto spôsobom, ešte k tomu olympijské. Pritom, keď som bola v Park City v lepšej konkurencii v prvej tridsiatke, to mi na olympijsku definitívu nestačilo." Otec iba prikývol hlavou a doplnil: "Keď som videl, čo sa v Rakúsku deje, chcel som sa už po slalome zbaliť a odísť do Švajčiarska na majstrovstvá sveta juniorov."

O MS JUNIORIEK A POKAZENÝCH ŠPAGETÁCH

Na juniorský svetový šampionát sa však Zuzulovci napokon presunuli až po skončení svojho účinkovania v St. Antone. S nemalými ambíciami, veď to bol pre nich vrchol sezóny. Veronika ich naplnila 15. miestom v obrovskom slalome, pričom medzi pretekárkami narodenými v roku 1984 obsadila druhú priečku, za ktorú dostala striebornú plaketu. "S druhým miestom som bola spokojná, pretože dievčatá, ktoré som predbehla, ma doteraz vždy porážali. Minulý rok som bola vo svojom ročníku až štvrtá. Aj to celkové pätnáste miesto je veľmi dobré." Ešte viac si Veronika trúfala v slalome, ktorý sa šiel o deň neskôr. V ňom sa totiž v tejto sezóne ukazovala ešte lepšie ako v obrákoch. Lenže, smola nechodí po horách, lež po ľuďoch, športovcov nevynímajúc. "V noci pred slalomom začala zvracať a trápila sa skoro celú noc. Bolo by zbytočné postaviť sa ráno na štart a pokúšať sa o niečo. Mohla si tým iba poškodiť zdravie, pretože sme nevedeli, či to nie je nejaká infekcia. Rýchlo sme sa teda zbalili a šli domov. Večer po príchode absolvovala vyšetrenie, dostala infúziu a lekári vylúčili, že by to mohol byť nejaký zápal. Bolo to pravdepodobne z jedla, z bolognských špagiet. To ma mrzí, pretože výpravy zo západu ak idú na preteky k nám, majú veľké obavy o to, kde budú bývať, čo sa im tu všetko môže stať, chceli by od nás stopercentné zárukuy a na tomto prípade viedieť, že ani oni sami nedodržujú po hygienickej stránke všetko, čo by mali," opísal nám priebeh udalostí T. Zuzula. "Veľmi ma mrzelo, že som nemohla štartovať. Mala som totiž nastupovať s pomerne výhodným štartovým číslom trinásť, o to bolo strašnejšie. Musím to však hodiť za hlavu a na budúci rok skúsiť šťastie znova."

O SPOLOČNÝCH TRÉNINGOCH A KAMARÁTSTVE S KOSTELIČOVOU

Momentálnou absolútnou jednotkou medzi svetovými slalomárkami je bezpochyby Janica Kosteličová. V tejto sezóne triumfovala v SP vo všetkých slalomoch, jedinú porážku utrpela na najdôležitejšom podujatí - majstrovstvách sveta, z ktorých odišla bez medaily. A práve s touto 19-ročnou chorvátskou megaviezdou sa Zuzulová pripravovala na túto sezónu. "S Antem Kosteličom sa poznám už päť rokov. Nikdy som sa však neodvážil, že by ho išiel požiadať o spoločné tréningy. Ani sa nedá niekam tlačiť, kým nemáte aspoň trochu porovnateľnú úroveň. Oni mali malý mančaft, my taktiež, takže sme dostali spoločné tréningové kopce a tak sa to zbehlo. Keďže obe dovtedy trénovali sami, prospelo to každej z nich. Vychádzali spolu veľmi dobre a keď už tréningu mali plné zuby, mohli sa na vleku aspoň porozprávať a rozptýliť. Vlastne to začalo už predtým v lete spoločným kondičným sústredením na ostrove Badia, na ktoré nás Ante pozval." Obe dievčatá našli rýchlo spoločnú reč. "Janica je veľmi kamarátska," prezradila Veronika. "Napriek tomu, že je nesmierne populárna, nemá problém baviť sa aj so slabšími pretekárkami. Poznám sa s ňou už dlho, počas letnej prípravy sme však spolu trávili ozaj dosť času a veľmi sme sa spriatelili."

O ZABEZPEČENÍ A PODMIENKACH NA PRÍPRAVU

Veronika má obrovskú perspektívu urobiť akúsi slovenskú dieru do sveta, veď už teraz je spomedzi našich reprezentantiek v slalome najlepšia. Na to, aby sa však pretekárka SkiZu Bratislava predrala v budúcnosti medzi svetovú špičku, potrebuje nevyhnutne kvalitné zabezpečenie a adekvátne možnosti na prípravu. "Máme to šťastie, že sme vždy vyrastali v skromnejších podmienkach. Keď teda máme niečo lepšie, len nám to pomáha. Tento rok sme mali dosť veľkú pomoc od Slovenského lyžiarskeho zväzu, ktorý nám hradil náklady na tréning a preteky. Mám aj priateľov, ktorí sa nám snažia pomáhať." Veronika sa nesťažuje: "Ani sa nemôžem. Po Park City mi totiž všetci vychádzajú v ústrety a čo potrebujem, to dostanem." Teraz už skutočne nejde o fazuľky, najbližšie roky totiž budú zlomovými. Ak chce Veronika naplno zúročiť talent (a to ona chce), potrebuje aspoň časť toho, čo je pre jej konkurentky zo západných krajín samozrejmosťou. Inak za svojimi konkurentkami, hoc menej talentovanými, začne zaostávať. "Potrebovali by sme ešte jedného človeka, ktorý by nám pomáhal a robil by mi asistenta. Spolupracujeme síce s druhým štátnym trénerom Jánom Dubovským, ale stáva sa, že časť sezóny musíme odísť na preteky niekam mimo. Pre budúci ročník by sme potrebovali vybudovať mini tím so stabilným personálnym zabezpečením. Ešte máme v Bratislave kondičného trénera pána Jamrišku, ktorý pre nás robí dosť veľa. Musíme ho však platiť z vlastných prostriedkov. Keď to porovnáme s Kosteličovou, okolo nej vo Veronikinom veku už pracovalo päť ľudí a malo to taký efekt, že v tejto sezóne vyhrala všetky slalomy SP. Tak vyrovnane, ako ona, totiž slalom v súčasnosti nejazdí nikto."

O VERONIKINEJ POVAHE, BUDÚCNOSTI A OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

"Myslím si, že je celkom vyrovnaným dievčaťom," poodkryl čosi o dcérinej povahe jej otec. "Keď bola mladšia, možno sa až tak nevedela vyburcovať, ale život a šport ju tomu naučil. Bola trochu utiahnutejšia, ale teraz sa už dokáže plne koncentrovať a sama vnútorne povzbudiť k dobrým výkonom, či už v tréningoch, alebo na súťažiach." Popularitu v domácich médiách veľmi nevníma. "Nemá si to ani kedy veľmi všímať. Stále sme na pretekoch, k článkom o sebe sa teda veľmi nedostáva. Občas nám mamina niečo vystrihne a to je všetko (úsmev)." Aj samotná Veronika potvdrzuje, že zvýšený tlak na svoju osobu nepociťuje. "S týmto nemám vôbec problémy. Nerozlišujem ani to, či štartujem na normálnych pretekoch, alebo na veľkých. Trému nemám a idem vždy na doraz." V súvislosti s Veronikou sa často spomínajú slovíčka obrovský potenciál a perspektíva. "Pokiaľ bude zdravá a bude mať dobré tréningové možnosti, nemusela by sa v budúcnosti medzi špičkou stratiť," uzatvára tréner. Na budúcoročnej olympiáde ešte nie, ale na tej ďalšiej v roku 2006 by sa zásluhou Zuzulovej mohlo samostatné Slovensko konečne dočkať umiestnenia v prvej desiatke. A možno nielen na jej chvoste. Ktohovie.. "V Salt Lake City budem predovšetkým zbierať skúsenosti. V roku 2006 sa už naozaj budem snažiť urobiť aj nejaký ten výsledok. To už na to budem mať roky aj adekvátnu telesnú silu, takže tam by som mala niečo ukázať." To sme však už zašli priďaleko. Šport je krásny tým, že je nevyspytateľný. Nuž nechajme sa prekvapiť...

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 2. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 3. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 4. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 6. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 10. Vieme, ako si môžete dopriať a nezaťažiť pritom rodinný rozpočet
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 3. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. Employee's age as a new ground for notice of termination
 7. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 8. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 102
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 725
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 877
 4. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 6 441
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 876
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 269
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 182
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 3 100
 9. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 037
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 846

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 5. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 6. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 7. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 8. Ivan Štefanec: Ako regulovať digitálny svet
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 194
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 376
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 922
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 846
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 772
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 396
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 723
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie k aktuálnym opatreniam v boji s koronavírusom.

PCR testy odhalili viac ako 730-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 900 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, platí zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 16 h
Peter Tkačenko

Pomoc nepríde, ale premiér ju ani nepotrebuje.


48m

Blogy SME

 1. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 2. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 3. Barbora Kujundžić: Waldorfská pedagogika a naše nákupné zvyklosti
 4. Peter Slamenik: Zahúlime a uvidíme.
 5. Toto je rovnosť: Inštruktori sebaobrany: O násilí sa v minulosti nehovorilo. Teraz je to na nás.
 6. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Ústav verejnej politiky na konferencii NISPAcee
 7. Věra Tepličková: Že sa čosi točí? U nás sa nič netočí...
 8. Ivan Štefanec: Ako regulovať digitálny svet
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 194
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 376
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 922
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 846
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 772
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 396
 7. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 729
 8. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 723
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu