pobočky Investičnej a rozvojovej banky. Hoci v nej pracoval ako údržbár, cítil zrejme, že má vlohy aj pre niečo iné. Popri robotníckom povolaní chcel dokázať, že môže byť šikovný aj v oblasti finančných transakcií. Vedel sa totiž dostať na správne expozitúrne miesto a získať potrebné podklady. To mu dovoľovalo, aby načierno uzatvárať s klientmi banky, dnes už poškodenými, zmluvy o korunových a devízových vkladoch. Svoje úspory priniesli do banky osemnásti. Na svojich kontách nemali, samozrejme, nič. Tie totiž ani neexistovali. Takto prišli o 3,8 milióna korún. Keď nastal rozruch, banka podala trestné oznámenie. Prípad prevzal odbor kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru (PZ) vo Vranove nad Topľou. Po jeho zdokumentovaní ho následne postúpili Krajskému úradu vyšetrovania PZ v Prešove.
"Ján O. E. sa pred klientmi vydával za šéfa úverového oddelenia vranovskej pobočky. Hoci bol jej zamestnancom, konal bez vedomia a súhlasu vedenia banky a pobočky. Klienti jednali len s ním a jemu odovzdávali svoje peniaze. Ak by ich chceli získať späť súdnou cestou, tak podľa mňa vôbec nemajú šancu," povedala nám včera krajská policajná vyšetrovateľka. Ale keďže banke záleží na jej dobrom mene, s poškodenými sa vyrovná aj mimosúdnou cestou. V celom prípade nastal náhly obrat, keď "finančník" skonal pri dopravnej nehode.
"Tento spis som dostala, keď bol podozrivý už po smrti. Pretože v takom prípade trestné stíhanie nie je prípustné, prípad bol uložený. Moje rozhodnutie dozorujúci krajský prokurátor odobril. Napadla ho však jedna poškodená, následne sa ozval ďalší poškodený. Sťažnosť som odmietla ako neodôvodnenú," dodala vyšetrovateľka.
Možný prenik organizovaného zločinu do bankového sektora, alebo prepojenie už nebohého Jána O. E. na podsvetie či mafiánske zoskupenia na východe krajiny neboli bezprostredným predmetom vyšetrovania. Takéto prepojenie policajné orgány však vylučujú. Vranovský policajný vyšetrovateľ, ktorý sa zaoberá prípadom tragickej dopravnej nehody, pri ktorej Ján O. E. zahynul, má v týchto dňoch študijné voľno. Preto sme sa obrátili na riaditeľa Okresného úradu vyšetrovania PZ vo Vranove nad Topľou. "Trestné stíhanie v tejto veci bolo prerušené, pretože neboli zistené také skutočnosti, ktoré by odôvodňovali pokračovať v ňom," stručne poznamenal riaditeľ.
Ján O. E. zahynul ako chodec koncom októbra 2000 v dôsledku stretu s nákladným motorovým vozidlom. Okolnosti tejto dopravnej nehody ešte stále nie sú zistené a nad tragickým incidentom visí niekoľko otáznikov. "Vyšetrovanie tejto dopravnej nehody pokračuje obvyklým spôsobom, ako pri iných podobných prípadoch," dodal riaditeľ.
Podľa Tlačovej agentúry SR existujú údajne dve verzie o tom, ako k dopravnej nehode a usmrteniu Jána O. E. došlo. Jedna z nich hovorí, že chodca sotil pod kolesá nákladiaka na výpadovke pri Vranove nad Topľou iný chodec. Druhá spočíva v tom, že vodič nákladného automobilu, ktorý stopoval už nebohý, si za volantom zdriemol, v dôsledku čoho chodca zrazil a usmrtil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.