vyslovilo 57 a hlasovania sa zdržal jeden poslanec. V rokovacej sále neboli prítomní poslanci Ivan Lexa a Jozef Tuchyňa. Rokovacou sieňou parlamentu zaznela po schválení ústavy hymna Slovenskej republiky. Ešte predtým ju zaspievali členovia klubov HZDS a SNS, ktorí takto vyjadrovali svoj postoj, že nebudú hlasovať za túto zmenu Ústavy SR.
Atmosféra presýtená emóciami sprevádzala záver rokovania o novele ústavy. Parlament najskôr schválil viaceré pozmeňujúce návrhy k novele v druhom čítaní. V treťom čítaní sa opäť rozprúdila ostrá diskusia a viacerí opoziční poslanci žiadali vrátiť rokovanie o novele do druhého čítania. Poslanci sa dohodli, že budú rokovať až dovtedy, kým sa nepristúpi k záverečnému hlasovaniu v treťom čítaní.
Poslanec HZDS Peter Brňák povedal, že ak sa novela vráti do druhého čítania a preruší sa rokovanie o novele, opozícia je ochotná rýchlo sa dohodnúť na nevyhnutných ustanoveniach súvisiacich s integráciou Slovenska.
Brňák tvrdil, že pozmeňovacie návrhy po "sekere J. Migaša", ukončení rozpravy v stredu v noci, boli predložené pokútnym spôsobom v rozpore s rokovacím poriadkom. Podotkol, že novela ústavy nemá dušu a nová garnitúra ju zmetie.
Novela ústavy nadobudne účinnosť 1. júla 2001. Niektoré ustanovenia dotýkajúce sa Ústavného súdu, zvyšovania počtu ústavných sudcov na 13 a ombudsmana nadobudnú účinnosť 1. januára 2002.
Čo poslanci zmenili
- Vypustili ustanovenie, ktoré by znamenalo predčasné ukončenie funkčného obdobia predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu.
- Predĺžili funkčné obdobie predstaviteľov Najvyššieho kontrolného úradu z päť na sedem rokov s tým, že môžu byť do funkcii zvolení najviac v dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach.
- Zaviedol sa nový ústavný princíp, podľa ktorého sa SR zaväzuje podporovať národné povedomie a kultúrnu identitu Slovákov žijúcich v zahraničí a podporovať inštitúcie, ktoré si zahraniční Slováci na tento účel zriaďujú.
- Vo vlastníctve SR budú aj jaskyne.
- Ústavne sa zabezpečuje ochrana určeným druhom voľne žijúcich rastlín a živočíchov.
- Cudzinci s trvalým pobytom na území SR majú právo voliť a byť volení do orgánov samosprávy obcí a vyšších územných celkov.
Čo parlament zamietol
- Pozmeňujúci návrh poslankyne KDH Anny Záborskej, aby sa zakázali interrupcie. Za návrh, aby sa hlasovalo o návrhu KDH zo 140 prítomných hlasovalo 59, proti 44, zdržali sa 3 a nehlasovalo 34 poslancov. Okrem KDH za hlasovali najmä poslanci opozície a poslanci DS Kužma a Langoš
- Nehlasovalo sa o tom, aby sa rozšírila právomoc prezidenta, lebo tento návrh bol nad rámec novely ústavy. Podľa poslanca J. Šimka z SOP by sa prezident pred vrátením zákona mohol obrátiť na Ústavný súd, či je zákon v súlade s ústavou. Už počas rozpravy túto iniciatívu kritizovala koalícia a opozícia. Malo ísť o tzv. preventívnu kontrolu ústavnosti.
- Nehlasovalo sa tiež o tom, aby sa z ústavy vypustila preambula alebo, aby sa zmenilo jej znenie.
Čo je v ústave nové
- Zavádza sa verejný ochranca práv - ombudsman.
- Obmedzuje sa iminuta poslancov
- Rozširujú sa právomoci Ústavného súdu.
- Menia sa právomoci vlády.
- Mení sa čas zadržania obvineného alebo podozrivého z 24 na 48 hodín, pri obzvlášť závažných trestných činoch na 72 hodín.
- Prezident sa môže pred vyhlásením referenda obrátiť na Ústavný súd, či je jeho predmet v súlade s ústavou.
- Prezident môže udeliť milosť alebo amnestiu, ale až po vyšetrení a uložení trestu súdmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.