Suchý vrch (1550 m), severne od vrcholu Ostredok. Stalo sa tak na tretí deň, čo donovalská Horská služba márne pátrala po dvoch zo štrnástich turistov, ktorí sa v stredu stratili pri zimnom prechode hrebeňa Veľkej Fatry. Päť profesionálov a rovnaký počet dobrovoľných členov Horskej služby naďalej prehľadáva v ťažkých poveternostných podmienkach horský masív Krížnej a pátra po poslednej nezvestnej - českej turistke, ktorá sa stratila spolu s vedúcim skupiny.
"V oblasti je veľmi veľa snehu a viditeľnosť na 20 metrov. Našťastie, už nie je víchrica ako v prvý deň," hodnotí včerajšiu situáciu donovalský šéf záchranárov Vladimír Vítek. Skeptickejšie dodáva, že počasie sa rýchlo mení, takže v priebehu niekoľkých minút sa snehová búrka môže vrátiť a viditeľnosť klesnúť na nulu.
Včera popoludní Vítek osobne lietal vo vrtuľníku a s kolegami pátrali po nezvestných. "Ľudia už tri dni idú nadoraz a robia aj nemožné. Paradoxom je, že už dnes viem, že nedostanú ani výplaty, pretože nemáme peniaze," rezignovane dodáva.
"Bola to nezodpovednosť ísť do hôr v takom počasí, aj keď zo skúseným vodcom," hovorí Vítek. Podľa dostupných informácií nebolo v čase, keď skupina vyrážala z horskej chaty na Kráľovej studni, počasie zlé. Počas dňa sa náhle zhoršilo a turistom sa stále ťažšie darilo držať skupinu pohromade. Prvý, kto sa stratil, sa, našťastie, náhodou zjavil v obci Vyšné Revúce pri Ružomberku.
"Vodca skupiny Ivan Š., inak bývalý dobrovoľný člen Horskej služby, a spomínaná Češka išli na čele skupiny. V miestach okolo Ostredka sa žena náhle stratila a Ivan ju išiel hľadať," rekapituluje Vlado Vítek. To je posledný moment, keď obidvoch videli. V tom čase už mala Češka iba jednu lyžu a Ivan Š. ju išiel hľadať len v lyžiarskych topánkach, pretože bežky mu zobrala jeho skupina.
"Ak sú spolu, teoreticky môžu byť schovaní v nejakej kolibe. Otázkou je, prečo vo štvrtok alebo v piatok ráno, keď sa počasie zlepšilo, Ivan nezišiel dolu. Výborne pozná celú lokalitu. V tej obuvi, ktorú majú na nohách, sa dlho byť nedá," uvažuje šéf Horskej služby a pripúšťa aj možnosť zranení.
Vlado Vítek hovorí, že turisti spomínaný prechod robia už veľa rokov, zároveň tvrdí, že vždy sú nejaké problémy. "Včera som vyslovene zakázal jednej skupine opustiť Kráľovu studňu a aj po stredajšom nešťastí ma ignorovali a išli," poukazuje na absurditu správania niektorých turistov.
V roku 1977 sa obeťou prechodu na Krížnej stal 34-ročný Čech Ľubomír Kvasnička, ktorý v silnej víchrici zahynul od vyčerpania. V skupine bol aj vtedajší český minister zdravotníctva Jan Strásky. Už vtedy hovoril Vlado Vítek, že prechod v takom počasí je nepochopiteľný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.