tabaku. Vyplynulo to zo záverov štúdie amerického Národného centra pre narkomániu a zneužívanie návykových látok (CASA). Z prieskumu jednoznačne vyplýva, že matky a otcovia by mali byť pre svoje deti rodičmi, nie kamarátmi, oznámil prezident CASA a bývalý americký minister zdravotníctva Joseph Califano. Rodičia s angažovaným prístupom k výchove svojich detí totiž môžu "odvrátiť negatívne vplyvy médií a bežného používania marihuany a iných drog vo svete dospievajúcich".
Svojich rodičov za angažovaných považuje 27 percent teenagerov, kým podľa 18 percent detí uviedlo, že rodičia sa do ich života nestarali. Zvyšná väčšina z 1000 mladých vo veku 12-17 rokov uviedla, že ich rodičia sú k nim zvyčajne ľahostajní.
Prístup rodičov k dospievajúcich potomkom posúdilo CASA podľa 12 kľúčových činností. Angažovaní rodičia by podľa CASA mali: kontrolovať, čo deti sledujú v televízii, dohliadať na ich prácu na internete, obmedzovať nimi kupované cédéčka, byť oboznámení s tým, kam chodia po škole a cez víkendy, zistiť si pravdu o tom, kde boli, byť "veľmi dobre informovaný" o ich školských výsledkoch, ukladať domáce väzenie, vyjasniť si, že by ich "mimoriadne nahnevalo", ak by deti užívali marihuanu, spoločne večerať šesť alebo sedem dní do týždňa, počas večere vypnúť televíziu, prideľovať pravidelné drobné práce a aspoň jeden dospelý by mal byť prítomný pri príchode teenagera zo školy.
Zainteresovaní rodičia trvalo vykonávali desať alebo viac zo spomínaných činností, neangažovaní päť alebo menej. CASA pritom zistila, že zaangažovanosť alebo jej nedostatok v špecifických oblastiach má priamy vplyv na riziko užívania návykových látok dospievajúcimi. Napríklad teenageri, ktorých rodičia sa nezaujímali o to, čo sledujú v televízii, na internete či aké cédéčka počúvajú, boli dvojnásobne náchylnejší k používaniu drog, alkoholu či fajčeniu. U detí, ktorých rodičov zase príliš nerozčúlilo užívanie marihuany, bola pravdepodobnosť prepadnutiu tejto droge trojnásobne vyššia ako u detí veľmi nahnevaných rodičov.
Rodičia môžu deti už v mladšom veku poučiť o nebezpečenstvách zneužívania návykových látok, vyjadril sa k prieskumu CASA riaditeľ Úradu Bieleho domu pre národnú politiku kontroly drog Edward Jurith. Slová a činy rodičov sú podľa neho oveľa efektívnejšie ako si zvyčajne myslia. Podľa v poradí šiesteho výročného prieskumu zneužívania návykových látok, ktorý urobila CASA medzi americkými teenagermi v minulom roku, len 51 percent mladých ľudí v USA očakáva, že nelegálnu drogu nikdy neskúsia. Oproti roku 1999 je to pokles o deväť percent. Ďalej sa ukázalo, že až u 61 percent účastníkov štúdie je riziko zneužitia návykových látok vysoké alebo stredné. Viac než 60 percent amerických stredoškolákov pri prieskume uviedlo, že drogy sa užívajú, prechovávajú i predávajú v škole. V porovnaní s predošlými rokmi sa pritom zhoršila dostupnosť cigariet, avšak k marihuane sa dostanú s menšími problémami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.