Mekchety, mohlo byť jej zistenie, že v dedine Chatuni v oblasti pôsobnosti 45. pluku federálnej armády sa nachádza veľký tzv. filtračný tábor, kde sú internovaní Čečenci podozriví z príslušnosti k povstalcom. Samotná novinárka tábor označila za koncentračný a podmienky v ňom za neľudské, pretože zajatci sú umiestnení v zákopoch.
"Na vlastné oči som ten tábor videla," vyhlásila Politkovskaja pred odletom z Čečenska a dodala, že zákopy so zajatcami navštívila v sprievode veliteľa pluku, ktorý tvrdil, že tábor vznikol na príkaz jeho nadriadeného veliteľa skupiny vojsk.
Oficiálne ruské miesta tvrdia, že Politkovskaja nebola zatknutá, len sa preverovalo jej pôsobenie, pretože údajne nemala v poriadku doklady a stala sa tak podozrivou osobou. Novinárka i jej domovská redakcia to kategoricky popreli. Politkovskaja patrí medzi skúsených vojnových reportérov a v Čečensku bola ako novinárka na služobnej ceste už po osemnásty raz.
Žurnalistku z denníka Novaja gazeta po dvoch dňoch väzby a opakovaných výsluchoch vo štvrtok previezli federálne vojenské jednotky spolu s tajnou službou vrtuľníkom do správneho strediska Chankala a včera sa vydala letecky na cestu späť do Moskvy. Koordináciou všetkých operácií a "protiteroristických opatrení" na území Čečenska bola pred mesiacom poverená Federálna bezpečnostná služby (FSB).
Podobný osud ako redaktorku Novej gazety stretol v Čečensku vlani ďalších 15 ruských a zahraničných novinárov. Najznámejšou sa stala kauza Andreja Babického z americkej rozhlasovej stanice Rádio Sloboda (Radio Liberty), ktorá vysiela pre oblasť bývalého Sovietskeho zväzu. Novinára, do zmiznutia ktorého bola zapletená ruská tajná služba a armáda, sa podarilo zo zajatia oslobodiť až po intervencii zo zahraničia. Neskôr ho však ruská prokuratúra trestne stíhala za to, že si údajne vyrobil falošné osobné doklady.
V Čečensku a v susednom Ingušsku platia mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Včerajší deň bol v Ruskej federácii Dňom obrancov vlasti, ktorý zvyknú oslavovať armádnymi prehliadkami, v Čečensku a Ingušsku však na tento deň pripadá 57. výročie Stalinom nariadených deportácií miestneho obyvateľstva. V tejto súvislosti sa očakávali útoky povstalcov na federálne jednotky. Oslavy armádneho sviatku sa v Čečensku konali z bezpečnostných dôvodov už o deň skôr, včera platil zákaz jazdy pre civilné dopravné prostriedky v Groznom a meste Gudermes a v rámci opatrení boli uzavreté hraničné prechody na hraniciach s Čečenskom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.