na ulicu, no i vydaté viacdetné ženy, ktoré sa kvôli ekonomickej situácii zriekli svojho ďalšieho potomka. Za osem rokov, odkedy Spišská katolícka charita poskytuje tomto zariadení v Spišskej Novej Vsi pomoc slobodným matkám, sa tu vystriedalo vyše 50 tehotných žien a dievčat. Charita sa ujíma tých, ktoré sa napriek osobnej kríze rozhodli nepodstúpiť interrupciu, donosiť dieťa a buď ho dať na adopciu alebo sa oň riadne starať. Sú to zväčša dievčatá z detských domovov, z reedukačných ústavov, z rozvrátených rodín, z rodín s alkoholikmi, no prichádzajú k nám aj také budúce mamičky, ktoré ich rodina vyhodila z domu a nemajú kam ísť. Mali sme tu aj študentku, ktorá pracovala ako au-pair v zahraničí a vrátila sa tehotná. Tvrdila, že bola znásilnená. My to neskúmame, ale ponúkame pomoc, hovorí predstavená Domu Charitas Ing. Eleonóra Mitríková. Dievčatá nájdu v tomto zariadení Spišskej katolíckej charity bez ohľadu na vierovyznanie, pôvod a národnosť prístrešie a teplú stravu na prechodné obdobie. Minimálne na pol roka, no je tu aj mamička s takmer dvojročnou dcérkou Kristínkou. Dom má pre ženy v núdzi k dispozícii 5 lôžok v štyroch izbách. Okrem ubytovania dostávajú denne teplé jedlo. Ostatné potreby pre seba i svoje dieťa si zabezpečujú sami, z vlastných príjmov. Kedže väčšina mladých žien žije zo sociálnych dávok a aj nákup jednorázových plienok pre deti je veľkou položkou, hľadá pre ne charita sponzoring. Musím povedať, že s darcami je to ťažké. Skôr dajú peniaze ľuďom v inej núdzi ako pre slobodné matky, hovorí o skúsenostiach z praxe predstavená Domu Charitas. Oslovení podnikatelia argumentujú, že tieto ženy si za svoj osud môžu samé... MUDr. Eleonóra Lukáčová, ktorá v Dome Charitas sv. Jozefa pracuje ako moderátorka pre prácu s matkami, tvrdí, že každý detský život zachránený pred interrupciou má nevyčísliteľnú hodnotu.
Mnohí Spišiaci síce netušia, že v Dome Charitas na sídlisku Mier ponúkajú budúcim matkám takúto službu, no napriek tomu sem nachádzajú cestu dievčatá z mnohých kútov Slovenska. Mnohé z mamičiek potrebujú pomoc psychológa. Zabezpečujeme pre ne aj sociálne a medicínske poradenstvo, aby vedeli, ako žiadať o sociálne dávky, vybaviť rodný list, prechodný pobyt, ako sa pripraviť na pôrod a starostlivosť o dieťa. Po čase hľadáme každej z nich v spolupráci s obcami, kam patria podľa trvalého pobytu, bývanie a prácu, opisuje E. Lukáčová svoju prácu moderátorky. Občas sa podarí nájsť aj prostredníctvom inzerátov v Katolíckych novinách lacný podnájom u ľudí, ktorí dokážu prijať k sebe slobodnú matku s malým dieťaťom.
Momentálne prežíva posledné dni v Dome Charitas mamička takmer dvojročnej Kristínky, ktorá po dlhom hľadaní bývania i zamestnania za pomoci charity odchádza bývať k tete do Čiech. Ďalšia mamička, ktorá prišla z detského domova, má dnes už trojmesačné dcérku.
No nie každá matka si z pôrodnice odnáša svoje dieťa. Ak mamička priamo v pôrodnici vyhlási, že sa dieťaťa zrieka, novorodenca jej po pôrode ani neukážu. Potom nastupuje štátna správa, ktorá vybaví všetko potrebné pre adopciu dieťaťa. Za obdobie ôsmich rokov sme mali tri prípady, kedy sa mamičky od nás vzdali svojich detí a nechali ich na adopciu, bilancuje E. Mitríková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.