Michalovského okresu a predsedu Združenia miest a obcí regiónu Michalovce.
Čo považujete za najväčší úspech združenia za ostatné dva roky?
Musím kriticky povedať, že tých úspechov nie je veľa. Aj napriek tomu za najväčší úspech považujem to, že aj napriek nedostatočným a nepresným informáciám z ministerstiev, ktoré niekedy nadobudajú charakter blokády, sa v združení vieme dohodnúť na všetkých zásadných veciach. Vieme nájsť spoločnú reč v prospech občanov, ktorých zastupujeme. To v minulosti nebolo. Mohli by si z nás zobrať príklad rozvadení slovenskí politici.
Ako sú na reformu verejnej správy pripravení starostovia a obecné zastupiteľstva regiónu?
Môžem verejne povedať, že sú pripravení prevziať kompetencie, ktoré im budú delegované a súčasne zodpovednosť. Obavy mám z toho, že reforma verejnej správy je na spadnutie, ale už sa hovorí o tom, že mzdy pre úradníkov ministerstiev sú navyšené. Prečo, keď sa hovorilo o tom, že časť ich agendy prejde na obce?
Aký je názor vedenia regionálneho združenia na sídlo vyššieho územného celku v Zemplíne?
Sme jednoznačne za to, aby sa nim stali Michalovce. Nemyslím si, že Vranov nad Topľou alebo Humenné, majú veľké prodpoklady obstáť v konkurencii Michaloviec. Je v záujme Zemplínčanov, aby tento región ostal pohromade tak, ako to bolo pôvodne navrhované. Žiaľ, Trebišov, ktorý doň historicky patrí, má tendencie pripojiť sa ku Košiciam. Na druhej strane Vranovu nad Topľou hrozí, že bude rozdelený medzi Šariš a Zemplín a preto aj tam začínajú trenice. Vidím v tom však len úsilie o zachovanie jeho celistvosti. Región Zemplína by mal byť aj z historického hľadiska jednotným regiónom.
V súvislosti s vyššími územnými celkami sú aktuálne voľby do jeho samosprávnych orgánov. Zaoberali ste sa v združení o spôsobe volieb do nich?
Voľby sú veľmi dôležité, ak nie najdôležitejšie. Vidieť to aj z toho, že s aktivitou vychádzajú aj všetky politické strany, ktoré majú záujem o nomináciu čo najviac svojich zástupcov do vyšších územných celkov. Väčšina z nich presadzuje voľby s pomerným zastúpením a k tomu pridávajú množstvo ďalších kombinácií, ktoré by sa čo najviac priblížili k ich straníckym potrebám. My sme za jednomandátové obvody s väčšinovým právom, aby za každý konkrétny obvod bol zvolený jeden poslanec na približne 15-tisíc obyvateľov. Aká bude skutočnosť, na to si ešte počkáme, ale náš názor je jasný už teraz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.