predstaviť trebárs po výbuchu plynu zrútebný dom. Labyrint polozrúcaných industriálnych objektov ponúka viacero možností. Nie každý havkáč sa napríklad odváži ísť do tmavej pivnice, kde sa musí riadiť zväčša čuchom.
Kynologická záchranárska družina sa v Košiciach začala formovať pred viac ako dvoma rokmi. Zatiaľ má deväť členov a desať psov. Prevládajú labradorskí retrieveri, vlčiaci, ale nájdete tu aj plemeno nowofoudlandského psa a veľkého bradáča. "Nerozhoduje druh psa. Napríklad pri pachových prácach sa osvedčili menšie plemená, ako malý bradáč. Dôležitá je povaha zvieraťa. Nesmie byť útočný, musí byť poslušný, mať dobrý čuch a byť dobrý stopár," vysvetľuje Michal Semjan, vedúci Kynologickej záchranárskej brigády v Košiciach.
Ako dodáva, záchranári robia všetko iba z nadšenia. "Náklady na výcvik a výstroj si hradíme z vlastného vrecka. Štát neprispieva a v poslednom čase je bieda aj so sponzormi. Ale čo ma teší, naša základňa sa pomaly rozširuje a som rád, že máme medzi sebou aj dvoch školákov," uviedol Michal
Semjan.
Košickí záchranári sú členmi Kynologickej záchrannej služby SR, dobrovoľného neziskového združenia občanov, registrovaného na Ministerstve vnútra SR. Psi môžu byť nasadení do ostrých akcií, ako sú vyhľadávanie osôb pri zemetraseniach, banských nešťastiach, povodniach, strate ľudí v lesných porastoch a ťažko prístupných terénoch. Často preto spolupracujú s políciou, alebo Civilnou obranou.
Ako prezradil Michal Semjan, objekt starého pivovaru budú využívať na výcvik častejšie, keďže im vyšli v ústrety jeho majitelia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.