vláde. Potvrdil to včera jej predseda Jozef Migaš. Konštatoval, že ako predseda parlamentu už má na stole žiadosť 16 poslancov na vytvorenie klubu SOP, LDU a zelených. Po jeho schválení dôjde k ďalšiemu oslabeniu klubu SDK, pričom SOP bude mať viac poslancov ako SMK. O presune k ľavičiarom rokujú sociálni demokrati a v prípade dohody by bola SDĽ zastúpená najsilnejším poslaneckým klubom. Tieto posuny treba podľa Migaša brať do úvahy. Čas na výmenu členov vlády sa už však podľa neho zmeškal.
Vytvorenie klubu SOP-LDÚ-SZS podporia aj poslanci KDH. Podľa predsedu Pavla Hrušovského to neznamená potrebu otvárať Koaličnú dohodu, keďže ide iba "o prechod niektorých poslancov z jedného klubu do iného už existujúceho, ktorý iba posilňujú". Môže to však mať dôsledky iba v prípade, ak by SOP trvala na prerozdelení niektorých vyšších štátnych funkcií na základe nových pomerov, čiže zvýšením počtu zástupcov vo svojom poslaneckom klube.
Podľa vyjadrenia predsedu SMK Bélu Bugára o rozšírenom klube SOP bude rokovať ich poslanecký klub zajtra. "Zatiaľ sa k tomu nevyjadrujem," povedal.
Predseda poslaneckého klubu SDK Ján Rusnák v piatok povedal, že "pokiaľ bude vôľa v parlamente odsúhlasiť vznik takéhoto klubu, tak to budeme akceptovať". Jednoznačný postoj za poslancov SDK však zatiaľ nevedel zaujať, lebo sa tým budú zaoberať takisto až na budúci týždeň.
Prestup štyroch poslancov do klubu SOP predsedníčka SNS Anna Malíková považuje za "prezliekanie straníckych tričiek na oklamanie voličov". Ako poznamenala, možno je za tým snaha o prerozdelene rezortov, respektíve o otvorenie Koaličnej dohody. "Možno je aj ohrozené kreslo premiéra," dodala.
Vytvorenie klubu SOP-LDÚ-SZS ohlásili v piatok po tom, ako poslanci Ján Budaj, Juraj Švec, Anton Juriš a Ladislav Ambróš vystúpili z klubu SDK a v podstate posilnili klub SOP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.