pripojených na kanalizáciu. S rastom počtu obyvateľstva i veľkosti kanalizačnej siete si vyžiadala už dve etapy rozšírenia, prvú v rokoch 1981-1989. Druhá prebieha aj v súčasnosti. S tým, čo sa chystá v stredu, nás oboznámili Ing. Rudolf Kočiško, riaditeľ košického závodu VVaK, Ing. Ivan Dubovský, výrobný námestník a Ing. Pavol Ďurčo, vedúci útvaru technológie.
"V stredu sa prepojí elektrické vedenie na trafostanicu vysokého napätia. To si vyžiada odstavenie celej čističky na zhruba osem hodín. Je preto potrebné upozorniť obyvateľov obcí pri Hornáde na toku pod čističkou, že ak spozorujú znečistenú vodu, je to kvôli tomuto odstaveniu. Je to aj jednou z požiadaviek, ktorou Krajský úrad, odbor životného prostredia, odstávku podmienil."
Od 8. do 16. hodiny bude v stredu čistička mimo normálnej prevádzky. Je však možné, že práce na prepojení budú hotové aj skôr, spomínaných osem hodín je povolené maximum. "Počas tohto času prepojíme existujúce rozvodne s novou trafostanicou. Pokiaľ ide o znečistenie, ktorému sa v tom čase vyhnúť nemôžeme, celý prítok splaškových vôd pôjde do recipientu a odtiaľ do Hornádu. Čistička bude odpojená od elektrického prúdu a nebude možné ani mechanické, ani biologické čistenie. Keďže do vody sa dostane väčšie množstvo splaškov, Povodie Bodrogu a Hornádu (PBOH) k zmierneniu ich koncentrácie prispeje zvýšeným vypúšťaním vody z nádrže Ružín. To bolo podľa našich požiadaviek stanovené na 15 metrov kubických za sekundu, PBOH pôvodne rátalo len s desiatimi. Z hľadiska životného prostredia by teda odstavenie čističky nemalo mať vplyv na biológiu rieky a okolia. Sú tu dodržané všetky postupy a vyhlášky."
Súvisí to s druhou etapou prác na výstavbe novej čističky. Po ich ukončení sa začne s rekonštrukciou a modernizáciou pôvodnej. "Výstavba druhej časti ešte stále prebieha. Jej ukončenie je otázkou financií, čo je od roku 1989 omnoho zložitejšie. K 31. 12. 2000 bolo celkovo preinvestovaných zhruba 641 miliónov Sk a na dokončenie oboch nových stavieb ešte potrebujeme asi 258,5 milióna korún."
Hlavnú časť výstavby VVaK financujú z vlastných zdrojov ako investor a z úverových zdrojov. Ďalšou formou je americká pomoc. "Ide o peniaze americkej firmy. Na základe dohody medzi exekutívou USA a Ministerstvom životného prostredia SR bola poskytnutá finančná pomoc, ktorá sa týka zlepšenia čistoty Dunaja. Keďže prostredníctvom Tisy ústi do Dunaja aj Hornád, dostali sme prostriedky tiež."
Pomoc je rozdelená na dve etapy. V prvej ide o 580, v druhej okolo 600-tisíc dolárov. Prvá časť bola použitá na dodanie a oživenie riadiaceho systému čističky. Druhá má dátum vyčerpania do 28. februára.
"Práve tá bola použitá aj na vybudovanie trafostanice. Po ukončení prác by v Košiciach mala byť jedna z najmodernejších ČOV v rámci Slovenska. Po roku 1989 došlo pri prácach na novej čističke k mnohým zmenám, súvisiacim s lepšími možnosťami priblížiť sa v tomto smere k svetovým štandardom."
Všetci dodávatelia na stavbe čističky sú priamo z regiónu. Jej dokončenie závisí od financovania. Pôvodne malo byť všetko hotové tohto roku, reálnejšie odhady však hovoria o ukončení stavby v roku 2002.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.