musím používať dve francúzske barly, pravú ruku mám necitlivú a 7. februára mi vyoperovali obličku. Kvôli tým všetkým problémom musím chodievať tri aj štyrikrát do mesiaca na rozličné vyšetrenia do Spišskej Novej Vsi, Košíc i Levoče a teraz mi lekárka povedala, že na to nemôžem použiť sanitku. Jednoducho nemám nárok. Načo potom tie sanitky slúžia?" s týmto problémom sa na nás včera obrátil náš čitateľ Pavel Ludrovský z Krompách. Aj on ako mnoho iných pacientov sa totiž nemôže zbaviť pocitu, že sanitky sa využívajú na mnoho účelov, ale ťažko chorý človek na ne nemá nárok. V tomto prípade nešlo o neochotu alebo nebodaj zlomyseľnosť lekárky. Od 1. februára totiž vstúpili do platnosti reštriktívne opatrenia ministerstva zdravotníctva, ktoré radikálne zasiahli mnohých imobilných pacientov, medzi ktorých patrí aj pán Pavel. "Poznám toho pacienta a hoci mi je to ľúto, nemohla som konať inak. Od začiatku mesiaca sa totiž musím riadiť smernicou Ministerstva zdravotníctva SR, ktorá prísne stanovuje podmienky na používanie sanitiek. A práve v tomto usmernení nie je ani zmienka o tom, že môžeme sanitky poskytovať aj imobilným pacientom alebo ľuďom s takými zdravotnými ťažkosťami ako má pán Ludrovský," vysvetlila nám svoje stanovisko praktická lekárka pre dospelých MUDr. Monika Schronerová z Krompách, ktorá je obvodnou lekárkou nášho čitateľa.
Podľa spomínaného odborného usmernenia o kritériách na dopravu osôb vozidlami záchrannej i dopravnej zdravotnej služby môžu praktickí lekári poskytnúť sanitné vozidlo na dopravu ľudí v ohrození života, tiež pacientov zaradených do chronického dialyzačného alebo transplantačného programu alebo pacientov s ťažkosťami zapríčinenými podaním chemoterapie. Znamená to, že sanitky už nemôžu využívať ani matky s novorodencami alebo pacienti, ktorým skončila hospitalizácia."Toto usmernenie je možno voči imobilným pacientom veľmi prísne, ale všetko nasvedčuje tomu, že sa o tom ešte bude diskutovať. Na druhej strane však mnoho takýchto pacientov vlastní preukazy ZŤP, čo im zabezpečuje zlacnené cestovné, alebo poberajú príspevky na kompenzáciu, konkrétne na pohonné hmoty do vlastného auta. Môžu teda využiť tento spôsob dopravy na vyšetrenie," povedala MUDr. Schronerová a ako zároveň dodala, lekárom zatiaľ nezostáva nič iné, než sa riadiť týmto usmernením. Ak by sa ho totiž prísne nepridržiavali a sanitku by poskytli aj pacientovi, ktorého diagnóza v nich nie je zaradená, revízni lekári z poisťovní by im dali preplatiť plnú sumu za prepravu z vlastného vrecka. Podľa riaditeľa Nemocnice s poliklinikou v Krompachoch MUDr. Miroslava Krausa týmto opatrením klesol počet jázd asi o tretinu. Keďže cena za kilometer predstavuje u klasických sanitiek zhruba 12 korún, pre nemocnicu to znamená istú úsporu. Na druhej strane si však myslí, že opatrenie mohlo byť voči imobilným pacientom miernejšie.
Tým teda nezostáva nič iné, než čakať, či ministerstvo podľa predpokladov skutočne poopraví usmernenie v ich prospech. Ak nie, im bude musieť pomáhať príbuzenstvo alebo sa s barlami budú trápiť v hromadných dopravných prostriedkoch. Alebo im nezostane iné, než si objednať taxík, ktorý má dnes zhruba také isté kilometrové taxy ako sanitka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.